نمایندگی از کشور آلمان

أخذ نمایندگی از کشور آلمان

أخذ نمایندگی از کشور آلمان، یکی از مسائلی که امروزه ذهن اقشار بسیاری از افراد جامعه را به خود جلب کرده است؛ چگونگی و شیوۀ دریافت نمایندگی از کشور آلمان از موضوعات داغ در ایران است. البته ایرانیان زیادی هستند که در کشور آلمان به راه اندازی شغل و ایجاد کسب و کار در آن کشور نیز می‌پردازند. با این اوصاف و به دلیل استقبال اروپاییان به ویژه شرکت‌های آلمانی برای تأسیس نمایندگی خود توسط ایرانیان داخل ایران نیز، خدمات و روند این فرآیند مورد توجه عده‌ی کثیری قرار گرفته است. از جمله مواردی که برای ایجاد نمایندگی مورد توجه است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی تقاضای بازار ایران
 • نیروی کار ماهر و ارزان
 • بازاریابی و عرضۀ کالا و خدمات پس از فروش
 • برگزاری جلسات معرفی محصول و خدمات پس از فروش
 • نزدیکی ایران به کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا

سوالات متداول به هنگام أخذ نمایندگی از آلمان

 1. أخذ و ثبت نمایندگی از شرکت‌های آلمانی به چه معنا است؟
 2. شرایط أخذ نمایندگی از کشور آلمان چیست؟
 3. موضوع فعالیت و نمایندگی أخذ شده از شرکت‌های آلمانی چیست؟
 4. شرایط و مدارک مورد نیاز أخذ نمایندگی شرکت‌های آلمانی چیست؟
 5. أخذ نمایندگی، تأسیس و ثبت شرکت‌های آلمانی به چه صورت است؟
 6. مراحل و روند مذاکره پیرامون أخذ نمایندگی از آلمان به چه صورت است؟

نمایندگی شرکت‌های آلمانی

اعطای نمایندگی شرکت‌ های آلمانی در راستای گسترش، توسعه و افزایش فعالیت‌ها و ارائۀ خدمات آن کشور در کشوهای دیگر مانند، ایران، یادآور این نکته است که پیش از آغاز فعالیت نمایندگی، می‌بایست به شرایط کشور مقصد، مانند: شرایط اقتصادی، سیاسی و منطقه‌ای توجه کنن و سپس در آن کشور فعالیت خود را آغاز کرده و به آن ادامه دهند.
انجام این فعالیت اقتصادی و توسعه آن با أخذ و تأسیس نمایندگی در کشور مقصد صورت می‌گیرد. نمایندگی‌های داده شده بر اساس موضوع فعالیت آن به اشخاص حقیقی و یا حقوقی اعطا می‌گردد. موضوع و زمینۀ همکاری شرکت آلمانی با شعبۀ جدید نمایندگی در کشوری مانند ایران می‌بایست طی متن قرار داد؛ منعقد و برای هر دو شرکت مشخص شود.
نمایندگی شرکت‌های آلمانی، در صورتی که فعالیت‌ها و خدماتی که باید نمایندگی ایجاد شده در محل تأسیس انجام دهد را در قرار داد ذکر شده امضا نمایند و شرکت آلمانی در قبال تمامی فعالیت‌های نمایندگی خود نیز باید مسئول‌پذیر باشد. از همین جهت نمایندگی شرکت‌های آلمانی داخل ایران و یا هر کشور دیگر در قبال تمامی تعداد و قرار دادهای منعقد شده، پاسخگو باشند.

اخذ نمایندگی از کشور آلمان

شرایط مورد نیاز برای أخذ نمایندگی شرکت ‌های آلمانی در ایران

 • شرکت ‌های آلمانی می‌بایست به ثبت رسمی در داخل ایران برسند.
 • شرکت آلمانی باید به صورت قانونی شناخته شوند.
 • شرکت آلمانی و نمایندگی آن داخل ایران، هر دو می‌بایست دارای مجوز باشند.
 • نمایندگی شرکت آلمانی داخل ایران، می‌بایست توسط یکی یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی در ایران صورت و انجام گیرد.
 • نمایندگی شرکت آلمانی داخل ایران، اجازه‌ی ارائۀ هر گونه جواز مربوط به معادن، منابع، امورات کشاورزی، صنعت، تجارت و سایر خدمات را به سایرین ندارد.

اقدامات اولیه أخذ نمایندگی آلمان در ایران

اقدامات اولیه جهت أخذ نمایندگی آلمان در ایران، شامل مراحلی است که با انجام آن، رسیدن به مقصد و به دست آوردن نمایندگی را برای ایرانیان آسان‌تر می‌کند.

مکاتبه: افراد حقوقی در ابتدا می‌بایست جهت أخذ نمایندگی با شرکت‌های آلمانی مد نظر خود علاوه بر فرستادن ایمیل، امکان برگزاری جلسات حضوری و یا توسط تیم‌های واجد شرایط صورت انجام دهند. این ملاقات حضوری علاوه بر تأثیر مثبت بر شرکت‌های آلمانی سبب کاهش امکان بُرد سایر رقبای ایرانی جهت أخذ نمایندگی می‌شود.

بررسی زمینۀ فعالیت: جهت اعطای نمایندگی به ایرانیان مقیم داخل کشور، توسط شرکتهای آلمانی در صورتی افزایش می‌یابد که زمینۀ کاری آن‌ها با شرکت‌های آلمانی نزدیک باشد. از این رو متقاضیان جهت اخذ نمایندگی آن شرکت‌ها در ایران می‌توانند با برترین مشاوران شرکت ما تماس حاصل فرمانید.

دلایل مالی هر دو شرکت: پس از بررسی زمینۀ فعالیت دو کشور، می‌بایست شرایط مالی هر دو شرکت و همچنین تعهدات مالی آن‌ها نیز بررسی شود تا امکان انعقاد قرارداد همکاری در کوتاه‌ترین زمان فراهم شود.

تفاوت شعبه خارجی و نمایندگی خارجی

شعبه یکی از چند واحد شرکت است که امکان ارائۀ تمامی خدمات و فروش‌های شرکت اصلی را دارد. برای نمونه می‌توان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر ایران اشاره کرد که تحت نظارت شعبۀ مرکزی به فعالیت و فروش و ارائۀ خدمات می‌پردازند. البته استقلال، تعهدات و اختیارات یک شعبه با موافقت شرکت اصلی مشخص خواهد شد.

اما نمایندگی به این معنا است که شخص یا اشخاصی، چه حقیقی چه حقوقی در داخل ایران به واسطه عقد قرارداد نمایندگی، تنها بخشی از موضوع و وظایف شرکت خارجی را برعهده می‌گیرند. به همین دلیل نمایندگی‌ها شخصیتی جداگانه و متفاوت نسبت به شرکت اصلی دارند و تمامی مسئولیت‌های حقوقی بر عهده خود نمایندگی است.

أخذ نمایندگی آلمان در ایران

شرایط تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان

جهت تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان، ابتدا می‌بایست برای اقامت گرفتن به سفارت آلمان در کشور متقاضی نامه ارسال کرد. اتباع جهان سوم در صورت تمایل به مهاجرت که می‌خواهند فعالیت خود را به عنوان نماینده‌ی یک شرکت خارجی آغاز کنند، باید مجوز اقامت مرتبط با هدف به مدت حد اکثر ۱۲ ماه را دریافت کنند.

در صورتی که نمایندگی شرکت از قوانین کشور آلمان پیروی نکند، مجوز اقامت نماینده تمدید نخواهد ش و می‌باید که کشور را ترک کنند. اگر نمایندگی بخواهد که تغییر نمایندگی به شرکت دیگری بدهد باید ابتدا مجوزهای لازم را طبق قوانین اقامت آلمان دریافت کند.

شرکت تابعه در آلمان

تأسیس شرکت تابعه به معنای شرکت مستقل قانونی است. شرکت‌های تابعه به واسطۀ نام خود در صدد أخذ ترازنامه و جواز فعالیت خود بر می‌آیند.
شرکت‌های سهامی برای شرکت‌های بزرگ معمولاً بهترین گزینه انتخاب نوع حقوقی شرکت است.

شعبه وابسته در آلمان

پیرامون تأسیس شعبۀ وابسته و اعطای نمایندگی آن در آلمان، یک شعبه و یک دفتر، نمایندگی وابسته به شرکت مرکزی است که خودمختار نیست. شعبۀ وابسته الزاماً به منظور حفظ ارتباطات و شروع کسب و کار در آلمان تمرکز دارد.

همانطور که گفته شد، شعبۀ وابسته به تنهایی قادر به تصمیم‌گیری در معاملات کلی و عمومی دفتر مرکزی نیست. وظیفۀ این شعبه تنها، پشتیبانی و اجرای فرمان دفتر مرکزی است. حتی در این شعبه کلیۀ صورت حساب‌ها باید به نام دفتر مرکزی صادر شود.
تنها نیاز اصلی یک شعبۀ وابسته، ثبت نام کردن در ادارۀ تجارت محلی است. زیرا در ادارۀ تجارت، اسناد خاص مربوط به شرکت‌های خارجی را نیز باید ارائه داده شود.

در نهایت باید گفت در ابتدای راه اندازی کسب و کار در کشوری همچون آلمان با داشتن قوانینی سفت و سخت ر ابتدا با مشاورین ماهر در این زمینه مشورت نمایید.