نمایندگی انحصاری برندهای برتر اروپا در زمينه مواد غذایی

أخذ نمایندگی انحصاری برندهای برتر اروپا در زمینه مواد غذایی

بسیاری از افراد پس از مهاجرت به این فکر فرو می‌روند که کسب و کاری را به راه بیندازند که هم از طریق آن بتوانند امورات خود را بگذرانند و هم سرمایۀ خود را هدر ندهند.

یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی که ایرانیان به شدت به آن توجه می‌کنند سرمایه ‌گذاری در صنعت غذا و خوراکی است. البته اگر کسی بخواهد برند خود را داشته باشد صحبت آن جدا است و می‌بایست طبق قوانین اروپا عمل کند.

بهترین راه برای سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب و کار در زمینۀ مواد غذایی و فست فودها آن است که فرد از یک برند معتبر درخواست أخذ نمایندگی انحصاری کند که البته أخذ نمایندگی انحصاری نیازمند رعایت قوانین خاصی است که در ادامه به طور کامل به توضیح آن می‌پردازیم.

شرکت ‌های بزرگ فست فود و یا سوپر مارکتی‌های زنجیره‌ای دارای شرایط جهت اعطای نمایندگی هستند. از این رو برندهای معتبر و اینترنشنال در اعطای نمایندگی به صورت انحصاری و غیر انحصاری و یا به صورت فروش مستقیم از طریق فروشگاه‌های خود ضوابط و قوانین مخصوص به خود را دنبال و از اصول فرانچیز پیروی می‌کنند.

دریافت نمایندگی مواد غذایی از اروپا بصورت انحصاری نیازمند به یکسری ا موارد است. اولین قدم برای انجام و دریافت نمایندگی انحصاری از کشورهای اروپایی مذاکره به زبان انگلیسی است. امکان آن که ر این راه چندین و چند مرتبه جلسه تشکیل شود و توانایی اداره و مدیریت نمایندگی انحصاری در آن فرد تخمین زده شود.

به علت مهم و حیاتی بود أخذ این نمایندگی می‌بایست یا به صورت مستقیم و یا حضوری به شرکت رستورانها و سوپر مارکتی‌ها مراجعه کرد. این دیدار و ملاقات بسیار در اعطای نمایندگی مهم است.

پس از دریافت تأییدیه از جانب شرکت اصلی و طرف مذاکره، شخص حقیقی یا حقوقی برای ایجاد نمایندگی در ایران می‌بایست تأییدیه وزارت خارجه را دریافت کند. و یا اگر قصد أخذ نمایندگی و تأسیس آن در اروپا باشد باید از قوانین آن کشور پیروی کند.

نکتۀ قابل توجه و مهم آن است که برای دریافت نمایندگی از شرکت‌های خارجی و أخذ تأییدیه همه جانبه مهمترین اصل، داشتن زمینۀ کاری و سابقۀ مشترک است.

سود سرمایه‌گذاری در رستوران‌های زنجیره‌ای در خارج از کشور چقدر است؟

میزان سود حاصل از راه اندازی این نوع بیزینس کاملا بسته به برندی دارد که شما قصد دارید، یک شعبه از آن را راه اندازی کنید. ( مک دونالد،برگر‌کینگ ،سابوی ،کی اف و حتی کافه‌های زنجیره ای ) زیرا هر برند سرمایه اولیه مورد نیاز خود را می‌طلبد و سود مختص به خود را دارد. به عنوان مثال در این فرانچایزها، مک دونالد در صورت مساعد بودن شرایط ۸ یا ۱۰ درصد شما سود دریافت می‌کنید و صد البته سود بدست آمده در هر فرانچایز بسته به سیاست کاری آن برند و آن رستوران زنجیره‌ای متفاوت است. یکی از مهمترین لازمه های دریافت سود این است که شما به عنوان مدیر شعبه بالای سر کارمندان و بیزینس خود باشید.

مزایای سرمایه‌گذاری در رستوران‌های زنجیره‌ای در خارج از کشور چیست؟

راه اندازی رستوران‌ها در خارج از کشور مزایایی دار که ما به طور خلاصه و کامل در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.
یکی از مزایای این رستوران های زنجیره ای این است؛ زمانی که می‌خواهید شروع به راه اندازی بیزینس و تأسیس شعبه خود کنید، از پشتیبانی دفتر مرکزی برند مورد نظرتان برخوردار می‌شوید؛ به این صورت که آن برند در ابتدا شما را به مدت ۶ ماه تحت آموزش قرار می‌دهد. در این ۶ ماه به شما اصول مدیریت شعبه‌، آموزش فروش‌، نحوۀ برخورد با مشتریان و … مطابق استانداردهای آن برند آموزش داده می‌شود.

جالب تر آن است که اگر برای راه اندازی شعبه و شروع به نیروی کار احتیاج داشته باشید؛ وظیفه train کردن آن نیروها نیز بر عهده خود برند است.
نکته‌ای که می‌تواند شما را بیشتر به سرمایه گذاری در رستوران‌های زنجیره‌ای در اروپا ترغیب کند این است که تبلیغات به عهده شما نیست و بلکه بر عهده خود برند است و همین أمر میزان هزینه‌های تبلیغات شما را به صفر می‌رساند.

سوای اینکه سرمایه گذاری در رستوران‌های زنجیره‌ای و فرنچایزها به علت اینکه برندشان شهرت جهانی دارد و افراد محلی استقبال زیادی از رستوران‌های زنجیره‌ای دارند، توریست‌ها نیز بیشتر تمایل به سفارش وعده غذایی خود از این رستوران‌ها را دارند تا رستوران‌های محلی.

با سفار اینترنتی نیز می توانید سفارش دریافت کنید و مشتریان شما تنها به صورت حضوری مراجعه نکرده و بازار شما بسیار بزرگتر از آن چیزی می‌شود که فکرش را می‌کنید.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در رستوران‌های زنجیره‌ای و دیگر فرانچایزهای اروپایی چیست؟

شرایط أخذ نمایندگی از این برندها نیازمند داشن رزومه کاری خوب و داشتن سابقه مدیریتی اشاره کرد. در واقع باید نشان دهید که سابقه و تجربه مدیریتی شما در زمینه رستوران داری یا امور مشابه بوده است.

یکی دیگر از لازمه های سرمایه گذاری در رستوران های زنجیره‌ای در اروپا این است که شما به عنوان سرمایه‌گذار باید شخصاً بیزینس خود را مدیریت کنید و در شعبه خود حضور فیزیکی داشته باشید.

دانستن زبان محلی آن کشور اروپایی که قصد دارید شعبه یکی از رستوران‌های زنجیره‌ای را در آن تأسیس کنید به عنوان مدیر بیزینس ضروری است. زیرا برنامه‌ریزی برای مدیریت درست نیروهایتان و حتی برای تأثیر گذاری بیشتر بر روی مشتریان، دانستن زبان لازم است. برای مثال اگر قصد دارید شعبه خود را در یکی از کشورهای آلمان یا اتریش راه اندازی کنید، تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی از الزامات است.

قبولی در مصاحبه با دفتر مرکزی برند مورد نظر نیز یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت و أخذ نمایندگی در رستوران‌های زنجیره‌ای آن کشور است.

آیا می توان در هر کشور اروپایی و در هر شهری شعبه یکی از رستوران‌های زنجیره‌ای را تأسیس کرد؟

تأسیس رستوران و أخذ نمایندگی آن در هر شهر به اختیار فرد مؤسس است اما خود این برند برای شما تحقیق خواهد کرد که راه اندازی شعبه در چه شهری و چه نقطه‌ای از آن شهر برای سوددهی بیشتر مناسب است. در کشورهایی مثل سوئیس، اتریش و هلند این امکان وجود دارد درصورتی که شما در مصاحبه قبول شدید بتوانید بیزنسی را شروع کنید.

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی رستوران‌های زنجیره‌ای و یا أخذ نمایندگی آن‌ها در خارج از کشور چقدر است؟

سرمایه‌‌ی اولیه جهت سرمایه‌گذاری و أخذ نمایندگی نیاز به مدیریت بالا و فعالیت و کوشش دارد.

هزینه تخمینی برای أخذ نمایندگی ۵۰۰ هزار تا ۱۵۰۰ میلیون یورو است.

پس برای شروع این کسب و کار در ابتدا می‌بایست مواردی از جمله

  1. تسلط به زبان انگلیسی و یا محلی آن شهر
  2. داشتن تجربه کافی در زمینه غذا
  3. داشتن سرمایه کافی

در پایان لازم به ذکر است که شما می‌بایست پیش از سرمایه‌گذاری و أخذ نمایندگی معتبر از رستوران ‌های زنجیره‌‍‌ای تحقیقات کامل در آن زمینه انجام دهید و همچنین در این زمینه سابقه کار مرتبط داشته باشید. توانایی گفت و گو به زبان انگلیسی برای انجام مذاکرات و همچنین ارتباط با کادر رستوران خود از شرایطی است که شما حتما می‌بایست دارای آن باشید.