اخذ نمايندگی انحصاری برندهاي برتر اروپا در عرصه لوازم خانگي

اخذ نمایندگی انحصاری برندهای برتر اروپا در عرصه لوازم خانگی

کسب و کار در کشور های اروپایی همواره یکی از موضوعات چالش برانگیز در حوزه تجارت بین الملل است. بسیاری تمایل دارند تا کسب و کار خود را در مناطق متعدد و مختلف گسترش دهند لذا از قوانین و قواعد حقوقی و فرهنگ های کشور های اروپای شناخت کافی و جامع ندارند. به همین دلیل تجارت های نوپا ممکن است در صورت عدم اطلاعات کافی و شناخت بازار به مشکل جدی بربخورند. اولین رویکرد این گونه سازمان ها که به دنبال اخذ نمایندگی برند در اروپا هستند، بهتر است ارزیابی منطقه باشد. ابتدا می توانید شرایط اقتصادی کشور مزبور را بررسی کنید. توجه داشته باشید که همواره واقعیات اقتصادی را ببینید. سپس هزینه های برآوردی را پیش بینی کنید و با مطالعه قوانین حقوقی و طی کردن مراحل اخذ نمایندگی ، به یکی از سرمایه گذاران موفق و سودآور تبدیل شوید.

مفهوم نمایندگی انحصاری در حقوق مدنی

یکی از مهم ترین مسئله در تجارت های بزرگ اخذ نمایندگی در کشورهای خارجی است. هنگامی که کسب و کار شما در ابعاد وسیع تری شکل می گیرد، مدیر شرکت و یا فردی که حق امضا در انحصار او است نمی تواند در چند جای مختلف حضور فیزیکی داشته باشد. بدین سبب باید قراردادی با رضایت خاطر طرفین و بدون اجبار را منعقد کنند. در نهایت فقط طرف مقابل به عنوان نماینده قانونی حق تصمیم گیری دارد. نمایندگی در قانون مدنی یک مفهوم حقوقی است که بر مبنای آن، شخص اقدام به انجام عملی حقوقی به نام شخص دیگر، به حساب او و به منظور تأمین اهداف او می نماید؛ مانند وکیل که نماینده موکل است.

 

قرارداد نمایندگی انحصاری فروش

در حقیقت تولید محصولات به تنهایی نمی تواند سودآور باشد. رمز موفقیت در فضای کاری و دنیای تجارت، تمرکز بر واحد فروش است. متخصصین در حوزه بازاریابی به اهمیت واحد فروش در کسب و کار تاکید می کنند.
حال اگر فروش شما در سطح بین المللی باشد و برای آن برنامه ریزی و استراتژی های کاربردی طراحی کنید، می توانید از رقیبان خود سبقت بگیرید. اخذ نمایندگی انحصاری از برندهای خارجی و معتبر برای شرکت های بزرگ در اولویت قرار دارد. شایان ذکر است که اخذ نمایندگی برندهای معتبر و اخذ نمایندگی انحصاری کار آسانی نمی باشد. البته در زمان های گذشته می توانستید به راحتی از برندهای معتبر نمایندگی بگیرید ولی اکنون اصلاحات و قوانین جدیدی طرح شده است تا بتوان مانع سوءاستفاده کنندگان از تجارت و قاچاق شود لذا باید مذاکره های پیچیده و تخصصی داشته باشید تا بتوانید نمایندگی را دریافت کنید.

اهمیت اخذ نمایندگی انحصاری در دنیای تجارت

شرکت های خارجی همواره به دنبال راهی برای گسترش عرضه و فروش کالای خود در مناطق مختلف جهان هستند. ولی این گونه شرکت ها به طور معمول کمتر ریسک می کنند و غالبا به دنبال افرادی هستند تا با اعطای حق انحصاری به آنان،فروش محصولات خود را فراگیر کنند. به همین دلیل تمامی مبادلات تجاری شرکت های خارجی از راه انعقاد قرارداد حقوقی مربوط به نمایندگی صورت می گیرد.
البته نمایندگی انحصاری برای فرد بسیار مزیت دارد. به عنوان مثال، شما تنها واردکننده اصلی محصولات برند های معتبر خارجی می شوید.

امتیازات نمایندگی انحصاری

علاوه بر کسب درآمد بالا و گارانتی، از تخفیفات ویژه فروش مخصوص نمایندگان براساس رویکرد و نحوه عملکرد آنان نیز بهره مند می شوند. بسیاری از نمایندگان در سایت رسمی شرکت ثبت می شوند و از امتیازات پرسنل شرکت می توانند استفاده کنند. امتیازاتی که شرکت ها برای آن ها در نظر می گیرند شامل خریدسهام و عضویت در سرمایه گذاری ها و مواردی از این قبیل می باشد. در مواردی نیز اغلب شرکت ها آموزش ها و دوره های ویژه ای را در اختیار نمایندگان قرار می دهند. نمایندگان می توانند با طرح کاتالوگ جذب مشتری کنند. (حق طراحی کاتالوگ دارند). در نتیجه نمایندگان در خود اعتماد به نفس بالایی را حس می کنند.

مراحل اخذ نمایندگی انحصاری لوازم خانگی

کسانی که تمایل به اخذ نمایندگی لوازم خانگی در کشور های اروپایی را دارند لازم است به‌منظور کسب مجوز فعالیت در این زمینه و دریافت نمایندگی از برندهای تولیدکننده لوازم خانگی اقدامات لازم را به عمل آورند.
اخذ نمایندگی به ویژه نمایندگی لوازم خانگی مستلزم طی کردن مراحلی است که با زبانی ساده برای شما توضیح می دهیم.

 1. مشخص کردن چشم انداز
  ابتدا چشم انداز و هدف شرکت را از اخذ نمایندگی ترسیم کنید. در این قسمت بهتر است جدولی از نوع نمایندگی، نوع کسب و کار ، میزان بودجه برآوردی، امکانات لازم و … را تهیه کنید تا همواره هدف خود را به طور واضح در نظر داشته باشید.
 2. ثبت درخواست به شرکت و موسسه تجاری
  در این مرحله شما به فردی احتیاج دارید که به زبان انگلیسی تجاری و مکاتبات و مذاکرات تجاری بین الملل مسلط باشد. سپس درخواست خود را تنظیم کنید تا کارشناسان موسسه آن را به طور دقیق بررسی کنند.
 3. ازنگری در ارائه درخواست و ثبت مجدد درخواست
  پس از ثبت درخواست و بررسی توسط کارشناس، ایرادات گرفته شده از درخواست شما بهتر است در سریع ترین زمان ممکن بازنگری و اصلاح شوند سپس درخواست خود را مجدد ارسال کنید.
 4. انتخاب برند معتبر و شروع مذاکرات
  در این مرحله کارشناس موسسه براساس نوع درخواست و هدف شما برندی معتبر را انتخاب می کند و مراحل مذاکره آغاز می شود.
  لازم است در مذاکرات بر سر شرایط و نحوه ارسال و تحویل کالا، حق العمل، میزان سرمایه نماینده، مدرک تحصیلی، تعداد پرسنل فعال، رزومه کاری و تحصیلی پرسنل و سایر موارد به اتفاق نظر برسید.
 5. تهیه مدارک لازم
  دقت داشته باشید که وقتی درخواست خود را برای برندی ارسال می کنید، اکیدا آن برند طبق ضوابط قانون، وزارت کار و رفاه اجتماعی باشد. در غیر این صورت نمی توان نمایندگی آن را بر عهده گرفت.
  • دریافت کد فراگیر ملی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی در سایت سازمان امور مالیاتی و ارسال تصویر آن در اداره ثبت شرکت
  • به همراه داشتن درخواست کتبی شرکت خارجی یا به اصطلاح مادر، در خصوص گسترش فعالیت خود و هم چنین اخذ نمایندگی در ایران
  • تحویل تمامی مدارک شرکت خارجی به کنسولگری ایران در کشور مزبور
  • ترجمه رسمی مدارک و تایید قوه قضاییه
  • تهیه لیستی از سرمایه انسانی مورد نیاز، سرمایه مالی و… توسط شرکت مادر
 6. دریافت تاییدیه موسسه تجاری خارجی و امضای قرار داد
  هنگامی که تاییدیه موسسه تجاری و خارجی برند مربوطه ( لوازم خانگی ) را دریافت کردید قراردادی با حضور فردی آگاه صرفا وکیل در حوزه تجارت بین الملل تنظیم کرده و امضای اولیه را ثبت کنید.
 7. واریز هزینه های برآوردی
  برای اخذ نمایندگی نیاز به حداقل سرمایه مالی دارید. هزینه ثبت آن تقریبا مشابه ثبت شرکت های داخلی است. هزینه های مورد نظر جهت اخذ نمایندگی پس از امضای اولیه قرارداد واریز می شود.
 8. امضا و تکمیل قرارداد نهایی

نحوه فروش لوازم خانگی

اخذ نمایندگی لوازم خانگی به تنهایی نمی تواند رمز موفقیت شما باشد. نیاز است با روش های فروش و جذب مشتریان آشنا باشید. عرضه‌کنندگان لوازم خانگی به‌منظور کسب جایگاه مطلوب و افزیش سهم فروش خود در بازار محصولات لازم است نسبت به انواع روش ‌های فروش لوازم خانگی آگاهی کافی داشته باشند تا از به این جهت بتوانند به‌طور همزمان جهت کسب رضایت مشتریان و همچنین کسب سود مورد انتظار خود اقدام کنند. بنابراین کاربردی ترین روش فروش در حال حاضر را بیان می کنیم.

 • روش مستقیم فروش لوازم خانگی
  در قدیم فروشندگان بدون داشتن واسطه، ارتباط مستقیم و به اصطلاح رو در رو با مشتریان داشته اند. در این روش شما می توانید از طریق مراجعه مستقیم به ادارات، دفاتر و منازل مردم با شرکت‌های فروش مستقیم، نمایندگان فروش، توزیع‌کنندگان محصول و مشتریان نسبت به فروش محصولات مورد نظر خود اقدام کنید.
  در این روش فروش مستقیم خود فروشنده به‌صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط است. پس نیاز به مکانی ثابت است. پیدا کردن مغازه مناسب در بهترین نقطه ممکن و شناخت رقیا و نیاز بازار از عوامل مهم موفقیت هستند. اگر سرمایه مالی بالایی داشته باشید اما برند ها و رقبای خود را نشناسید با شکست مواجه خواهید شد.
 • روش غیرمستقیم : وب سایت و فضای مجازی
  با جهانی شدن و گسترش فناوری در سراسر جهان ، استفاده از وب و رسانه های اجتماعی می تواند پیشرو شما در مسیر تحقق اهدافتان باشد. راه اندازی وب سایت و یا همکاری با فروشگاه های اینترنتی به شما کمک می کند تا به‌راحتی وارد عرصه فروش آنلاین محصولات شوید. قبل از ورود به رسانه های اجتماعی بایستی با راهکار های جذب مشتری و کاربران اجتماعی آشنایی کافی داشته باشید.
 • روش میزبانی فروش
  هر شرکت و موسسه می تواند از میان خود نمایندگانی را انتخاب کند تا میان جمع های بزرگ و یا مراسم های رسمی حضور پیدا کنند و به تبلیغ کار خود بپردازند. در این روش نماینده فروش نمونه هایی از محصول و یا کاتالوگ را بین افراد حاضر در جمع پخش و محصولات را معرفی می کند. در نهایت نماینده ها بر اساس میزان عملکرد سنجیده و حقوق و پاداش دریافت می کنند. سنجش عملکرد آنان غالبا توسط کمیسیون فروش صورت می گیرد.
 • درج آگهی در روزنامه
  اگر به اینترنت و رسانه های اجتماعی دسترسی ندارید می توانید از طریق آگهی در روزنامه ها استفاده کنید البته توجه داشته باشید که این روش به تنهایی نمی تواند نتایج مطلوبی داشته باشد. به اهئاف خود فکر کنید. هدف از فروش کسب سود است. بنابراین در نظر داشته باشید فروش بهتر است درآمدی بیشتر از هزینه‌ های مربوط به انتشار آگهی‌ های تجاری باشد.
  روزنامه های معتبر و شناخته شدن در زمینه تجارت و ثبت آگهی های تجاری در آن ها به شما در تحقق اهدافتان و جذب مشتری کمک می کند.
 • عضویت در فروشگاه های زنجیره ای
  یکی از رایج ترین روش های فروش، عرضه لوازم خانگی در فروشگاه های زنجیره ای است. زمانی که نمایندگی انحصاری لوازم خانگی را دریافت کنید، می توانید در شعبات متعدد فروشگاه های زنجیره به فروش این قسم از کالاها بپردازید.
  در این روش کالا و محصول به نمایش مشتریان در می آید و لازم به فروشنده و مسئولین نمی باشد.
 • عوامل تاثیر گذار در فروش لوازم خانگی
  همانطور که اشاره شد شناخت بازار و تعیین نیاز مشتری برای تبلیغات و عرضه کالا بسیار سودمند است. بهتر است همواره به مشتریان خود اهمیت داد تا خواسته هایشان به طور واضح مطرح شود. می توان از نظر سنجی در خصوص کیفیت کالاهای خریداری شده استفاده کرد و به شرکت مادر گزارش داد.
  دکوراسیون داخلی و بیرونی فروشگاه به جذب هر چه بیشتر مشتری کمک می کند. با طرح کاتالوگ مبتنی بر قیمت و ویژگی های محصول، به مشتریان در انتخاب لوازم خانگی کمک قابل توجهی خواهید کرد.
  با ارائه هدایای رایگان یا اطلاعات مفید از مخاطبان و مشتریان خود بخواهید که اطلاعات تماس خود را در اختیار شما بگذارند تا در اطلاع رسانی‌های بعدی از آن استفاده کنید.

جمع بندی

اخذ نمایندگی برند های معتبر اروپا باعث شناخته شدن فرد تاجر می شود. به خصوص این نمایندگی به صورت انحصاری در اختیار شما قرار بگیرد. نمایندگی انحصاری علاوه بر مزایا نیاز به دانش و تخصص دارد. لذا با ارائه راهکار هایی جهت جذب مشتری ، شناخت بازار ، شناخت لوازم خانگی و مواردی از این قبیل می باشد. برای اخذ نمایندگی انحصاری نیاز است با فردی آگاه و مسلط به تجارت بین الملل مشورت کنید تا در عقد قرارداد به مشکل برنخورید. قبل از انجام مراحل اخذ نمایندگی، برند مزبور را بررسی کنید تا خلاف قوانین و مقررات کشور نباشد. در نهایت با آگاهی و دریافت نمایندگی در عرصه تجاری مطرح می شوید.