اصطلاحات ترخیص کالا

اصطلاحات ترخیص کالا

افرادی که در زمینه صادرات و واردات انواع کالا فعالیت می‌ کنند، می‌ دانند که روند ترخیص کالا از گمرک می‌ تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد. آشنایی با اصطلاحات ترخیص کالا اجازه می‌ دهد تا روند کارهایتان را با مشکلات کمتری پیش ببرید. در میان اصطلاحاتی که در این عرصه مورد استفاده قرار می‌ گیرند، برخی از آنها ساده و برخی ممکن است پیچیده‌ تر به نظر برسند. از سوی دیگر امکان این وجود دارد یک اصطلاح در زمینه ترخیص کالا معنی متفاوتی بگیرد و از همین رو باعث سردرگمی شما شود. در ادامه این مطلب اصطلاحات ترخیص کالا که باید آنها را بشناسید، با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم تا از بروز بسیاری از اشتباهات و سردرگمی‌ های این چنین جلوگیری کنیم.

آشنایی با اصطلاح بارنامه و جزئیات مربوط به آن

یکی از مهمترین اصطلاحات ترخیص کالا بارنامه یا سند حمل کالا است. سند حمل یا بارنامه را با علائم اختصاری BL و BO نمایش می‌ دهند و سندی است که شرکت حمل کننده بار آن را صادر کرده است. این سند به ما نشان می‌ دهد که کلای مورد نظرمان در مکان معینی بارگیری شده و باید در زمان مشخص به مقصد مشخص رفته و تحویل داده شود. بارنامه علاوه بر این که سندی برای حمل و نقل کالا است، به عنوان رسید دریافت کالا هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از سوی دیگر می‌ توان از نظر حقوقی آن را به عنوان سند مالکیت نیز در نظر گرفت. داشتن موارد استفاده مختلف و منظور‌های گوناگون باعث شده که بارنامه یا سند حمل تبدیل به اصطلاحی شود که تعبیرهای گوناگونی از آن خواهد شد. از سوی دیگر بسیاری از موارد مهم مربوط به بار مانند بیمه و… نیز ارتباط مستقیمی با روند ترخیص کالا خواهند داشت. اطلاعاتی که روی سند حمل یا بارنامه در زمان ترخیص حائز اهمیت هستند عبارتند از:

 • نام و آدرس فردی که بعد از رسیدن بار به مقصد باید هزینه‌ های مربوطه را پرداخت کند (البته در صورتی که تمامی هزینه‌ ها پرداخت شده، باید به محض رسیدن بار به مقصد را به او اطلاع دهند.)
 • علامت‌ های تجاری، بارکد‌ها یا شماره‌ های مربوط به کالا
 • نام شرکت یا فرد حمل کننده به همراه نام و مشخصات گیرنده کالا
 • مشخص کردن نوع وسیله نقلیه برای جابجایی کالا (ترانزیت زمینی، کشتی، قطار و هواپیما)
 • بندرها و ایستگاه‌ های بارگیری و تخلیه کالای مورد نظر
 • نام کشتی حمل کننده کالاها (یا در صورتی که از خدمات شرکت خاصی برای حمل و نقل استفاده می‌ کنند، نام شرکت و نحوه جابجایی کالا)
 • توضیحات دقیق در مورد کالای وارد شده و درج ویژگی‌های مختلف آن

اصطلاحات ترخیص کالا در گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک در کشور ما همیشه چالش برانگیز بوده و می‌ تواند روند کار را برای افراد فعال در زمینه تجارت سخت کند. در ادامه اصطلاحات ترخیص کالا که در گمرک‌ ها کاربرد دارند را با شما در میان خواهیم گذاشت و توضیحات کوتاهی در خصوص آنها ارائه خواهیم داد:

 • ارزش کالای صادراتی
  هر کالا فارغ از قیمت اصلی و ارزش واقعی آن، درون گمرک نیز طبق بخشنامه‌ ها و یک فهرست کلی دارای قیمت خاصی است. این قیمت‌ ها توسط مراجع رسمی دولتی مشخص شده و در اختیار سازمان هایی مانند بانک، گمرک و… قرار می‌ گیرد. افرادی که در زمینه صادرات فعالیت دارند، باید این قیمت‌ ها را در دسترس داشته باشند و اظهارنامه‌ های صادراتی را بر اساس همین ارزش‌ ها تنظیم کنند.
 • ارزش گمرکی
  این اصطلاح که با عنوان ارزش کالای ورودی در گمرک نیز شناخته می‌ شود، حاصل جمع بهای سیف یا CIF، مدل و علامتگذاری، حق استفاده از امتیاز نقشه، هزینه‌ های مربوط به واریز بروات و افتتاح حساب می‌ باشد. این هزینه‌ ها بسته به نرخ ارز اعلام شده از طرف بانک مرکزی می‌ تواند متفاوت باشد.
 • بهای سیف یا CIF
  به مجموع هزینه‌ های باربندی، حمل و نقل، تخلیه، بیمه و هزینه خرید کالا در مبدا، بهای سیف گفته می‌ شود.
 • اسناد نادرست
  به اسناد یا سیاهه‌ هایی می‌ گویند که خصوصیات کالا به صورت مختصر و صحیح ذکر نشده است. به عنوان مثال در زمانی که صاحب کالا برای پرداخت عوارض کمتر اطلاعات اشتباهی داده یا به اشتباه چنین اطلاعاتی را در سند‌های خود ثبت کرده به این اسناد، اسناد نادرست می‌ گویند.
 • اسناد مثبته گمرکی
  این موارد اسنادی می‌ باشند در مسیر انجام روال کامل و دقیق تشریفات گمرکی قرار می‌ گیرند. در روند ترخیص کالا کلیه اسناد مربوط به این بخش کامل و درست هستند. هزینه‌ های مربوطه بدون هیچ مشکلی محاسبه و پرداخت خواهند شد.

اظهار نامه‌ ها در زمان ترخیص کالا

یک دسته از اصطلاحات ترخیص کالا که افراد فعال در این عرصه باید با آنها آشنایی کامل داشته باشند، اظهارنامه‌ های مختلفی است که در ادامه آنها را خدمت شما معرفی کرده و توضیحات مختصری را در این زمینه به اشتراک می‌ گذاریم.

 • اظهارنامه مبدا
  این اظهارنامه توضیحاتی در مورد صادر کننده، تهیه کننده، تولید کننده، سازنده و به طور کلی مبدا کالای وارداتی یا صادراتی را در اختیار ما قرار می‌ دهد.
 • اظهارنامه گمرکی
  هر اطلاعات خاص یا اظهارنامه ای به صورت خاص توسط گمرک مورد قبول باشد، در دسته اظهارنامه‌ های گمرکی قرار می‌ گیرد.
 • اظهارنامه ورود و خروج
  این اظهارنامه‌ ها توسط فرد مسئول وسیله حمل و نقل یا فردی به نمایندگی او در زمان وارد شدن یا خارج شدن وسیله نقلیه از گمرک پر می‌ شود و مشخصات درخواستی هر گمرک که در لیست خاصی قرار دارند را پر می‌ کنند.
 • اظهارنامه کالا
  این اظهارنامه‌ ها روی برگی که توسط گمرک تنظیم شده اند پر می‌ شوند. در این اظهارنامه‌ طرفین یک معامله باید اطلاعات درخواستی را ذکر کنند.
 • اعلامیه ارز
  اعلامیه ارز یک سند است که مدت اعتبار مشخصی دارد و توسط بانک صادر می‌ شود. در این برگه نرخ ارز دقیق برای خرید کالا نوشته شده است و یکی از اصطلاحات ترخیص کالای بسیار مهم است.

سایر اصلاحات ترخیص کالا

در ادامه این بخش اصطلاحات ترخیص کالای بیشتری را با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم. در نظر داشته باشید که تمامی این اصطلاحات ممکن است در شرایط خاصی برای شما کاربرد داشته باشند و از همین رو باید آنها را بشناسید و نسبت به کاربرد آنها در شرایط مختلف آگاهی لازم را به دست آورید.

 • درابک
  به مبلغ عوارض ورودی و حقوقی می‌ گویند که به روش درابک از فرد گرفته می‌ شود.
 • تعهد ترانزیت
  سندی است که طی آن اجازه می‌ دهد تا کالاها به صورت ترانزیت گمرکی و بدون نیاز به پرداخت عوارض ورودی و حقوق حمل شوند. از این موارد معمولا در شرایطی استفاده می‌ شود که نیاز به انتقال بار از یک گمرک به گمرک دیگری را داشته باشیم.
 • ترانشیب
  به روندی گفته می‌ شود که کالای ورودی زیر نظر مسئول گمرک از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر انتقال داده می‌ شود.
 • پرفورما
  سند خریدی است که توسط فروشنده در مبدا صادر می‌ شود. در اصطلاحات ترخیص کالا پرفورما را با نام پیش فاکتور نیز می‌ شناسند.
 • بازنویسی
  بازنویسی در زمان تخلیه بار انجام می‌ شود و در آن اسم و مشخصات تمامی کالاهای ورودی را بازنویسی کرده و با لیست‌ ها قبلی مانند مانیفست و بارنامه تطبیق می‌ دهند.

مورد نهایی که بهتر است در خصوص اصطلاحات ترخیص کالا بدانید این است که امکان دارد با گذر زمان اصطلاحات جدیدتری در زمینه واردات، صادرات و در گمرک ‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. از همین رو افرادی که در زمینه تجارت با کشورهای خارجی فعالیت دارند، باید همیشه اصطلاحات و مفاهیم جدید که وارد دنیای تجارت می‌ شوند را بشناسند. اطلاعات کم یا غلط در زمینه‌ های مختلف این عرصه ممکن است مشکلات زیادی را برای افراد پیش بیاورد که در پایان باعث ضرردهی تجارت آنها خواهد شد و همچنین مشکلات بیشتری را پیش پای آنها قرار می‌ دهد. پیشنهاد ما برای آشنایی بیشتر با این اصطلاحات، مطالعه مطالبی است که تا کنون در این زمینه منتشر کرده‌ ایم.