اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی

اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی

تجارت از زمان‌ های بسیار دور بین مردم کشورهای مختلف در جریان بوده و اجازه داده است که بتوانیم نیاز‌های خود را بهتر رفع کنیم و از سوی دیگر با افرادی که خارج از مرزهای جغرافیایی ما زندگی می‌ کنند نیز تعاملات کالایی یا مالی داشته باشیم. سابقه بالای تجارت باعث شده که در طول زمان اصطلاحات و کلماتی وارد این عرصه شوند که صرفا در این زمینه کاربرد دارند. شناخت این کلمات و اصطلاحات برای آنهایی که قصد ورود به دنیای تجارت را دارند، موضوع بسیار مهمی خواهد بود و نادیده گرفتن آن تبعات شدید را برای تاجران و افراد فعال در این عرصه در پی خواهد داشت. در ادامه این مطلب اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی که باید بدانید را با شما در میان خواهیم گذاشت تا بتوانید با مفاهیم بزرگتری در دنیای تجارت با کشورهای خارجی آشنا شوید.

آشنایی با اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی

قبل از اینکه سراغ اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی برویم، بهتر است بدانید که ممکن است در بسیاری از زمینه‌ های دیگر، اصطلاحاتی که خدمت تان معرفی می‌ کنیم، معنی دیگری داشته باشند. اما در دنیای تجارت خارجی و با توجه به قرارداد‌های بین المللی که در این زمینه وجود دارد، باید این اصطلاحات را باز تعریف کرد. هر کدام از این اصطلاحات اهمیت خاص خود را دارند و بهتر است فراموش نکنید که نمی‌ توانید به دلخواه خود برخی از این موارد را مهم و دسته دیگر آنها را بی‌ اهمیت بنامید. چرا که ممکن است در روند انجام یک معامله ندانستن یک اطلاعات باعث کج فهمی یا بد فهمی یک مسئله شود و این قطعا باعث ضرر دیدن طرفین معامله و از بین رفتن اعتبار یک تاجر در عرصه بین المللی خواهد شد. احتمالا بعد از خواندن نکات این قسمت، اصلاحاتی که در ادامه خدمت‌ تان معرفی می‌ کنیم را بیشتر جدی خواهید گرفت.

اظهارنامه‌ ها

 • اظهارنامه مبدا یا Declaration of Origin
  یکی از اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی اظهارنامه مبدا می‌ باشد. این سند اطلاعاتی در مورد مبدأ کالایی که مد نظر دارید را درون خود جا داده و می‌ تواند به صورت سند یا فاکتور و… در اختیار شما قرار بگیرد. این اظهارنامه معمولا توسط شرکت یا فرد تولید کننده یا صادر کننده کالا نوشته می‌ شود.
 • اظهارنامه گمرکی یا World Customs Organization
  زمانی که فرد صادر کننده یا وارد کننده بخواهد کالای خود را از گمرک ترخیص کند، نیاز به این اظهارنامه خواهد داشت. در این فرم اطلاعاتی مانند ویژگی‌ های کالا به صورت دقیق ذکر شده باشند تا مسئولین گمرک کشور بتوانند روند بررسی را راحت تر طی کنند. این سند که برای فرد فعال در عرصه تجارت یک الزام حقوقی است و تمامی کالاهای وارد شده به گمرک یا آنهایی که از گمرک خارج می‌ شوند، حتما نیاز به اظهارنامه گمرکی خواهند داشت. همچنین مسئولیت اطلاعات موجود در این سند بر عهده فرد است.

اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی در زمینه حمل و نقل

 • مانیفست یا Manifest
  یکی از اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی مانیفست است که به مجموعه‌ ای از بارها اشاره دارد که با استفاده از یک وسیله حمل و نقل انتقال داده می‌ شوند. در بسیاری از موارد دیده شده که افراد مختلف این اصطلاح را با بارنامه اشتباه می‌ گیرند. در مانیفست اطلاعاتی مانند سند حمل، ویژگی‌ های کالا، مشخصات فرستنده، مشخصات گیرنده و… ثبت می‌ شوند.
 • کارنه تیر یا TIR Carnet
  این اصطلاح در زمینه حمل و نقل زمینی در زمان تجارت کالا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. داشتن کارنه تیر باعث می‌ شود بارهایی که از کشور مبدا تا مقصد باید از چند کشور مختلف عبور کنند، نیازی به توقف در گمرک و انجام تشریفات مختلف مربوط به آن را نداشته باشند. به همراه داشتن این مدرک قطعا روند تجارت از طریق مسیرهای زمینی را بسیار راحت خواهد کرد.
 • استریپ یا strip
  یکی از اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی استریپ است که به زبان بسیار ساده به معنی تخلیه بار بعد از رسیدن کالا به مقصد خواهد بود. روند استریپ باید در حضور نماینده صاحب کالا یا شخص او انجام شود. این شخص باید لیست جابجایی را در اختیار داشته باشد و تایید کند که همه موارد به درستی تخلیه شده‌اند. نقطه مقابل استریپ، استافینگ یا Stuffing است که به معنای بارگیری است و این مرحله نیز باید در حضور فرد صادر کننده یا نماینده قانونی وی انجام شود.
 • اسناد حمل یا بارنامه
  بارنامه سندی است که به صورت معمول به دست حمل کننده بار صادر شده و اطلاعات مهمی مانند محل بارگیری و تخلیه، نوع وسیله حمل و نقل، هزینه حمل، مشخصات گیرنده و مشخصات عوامل حمل کالا در آن ذکر شده است. داشتن بارنامه کمک زیادی به دریافت بیمه در صورت بروز حوادث مختلف خواهند داشت. همچنین بارنامه‌ هایی که برای کامیون، راه آهن، هواپیما و کشتی‌ ها صادر می‌ شود، متفاوت خواهد بود.

سایر اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی

اصطلاحاتی که در این بخش مورد بررسی قرار می‌ دهیم، در خصوص بخش‌ ها و مراحل مختلف تجارت و بازرگانی خارجی هستند. در ادامه این موارد را برای جلوگیری از پراکندگی در کنار هم قرار داده و خدمت شما معرفی خواهیم کرد:

 • سیاهه تجاری یا Commercial Invoice
  در این سند اطلاعاتی مربوط به کالا ذکر شده و باید از طرف فروشنده کالا برای خریدار صادر شود. در این سند هزینه کالا که باید خریدار پرداخت کند، ذکر شده است و در آن اطلاعات مهمی مانند هزینه‌ ها، شرایط پرداخت، قیمت، ویژگی‌ های کالا، وزن و مشخصات فروشنده و خریدار ذکر شده است.
 • پیش فاکتور یا Proforma Invoice
  یکی از اصطلاحات مهم در بازرگانی خارجی پیش فاکتور است که آن را با نام پرفورما نیز می‌ شناسند. این سند یک توافق اولیه است و وقتی صادر می‌ شود که خریدار و فروشنده به توافق اولیه برای معامله رسیدند.
 • گواهی بیمه یا Insurance Certificate
  این سند مدرکی است که نشان می دهد کالای مورد نظر شما بیمه شده است و از آنجایی که بیمه کردن کالا در امر تجارت اهمیت بالایی دارد این سند نیز اهمیت بسیار بالایی دارد.
 • سود بازرگانی یا Commercial Profit
  سود بازرگانی به مبلغی گفته می‌ شود که علاوه بر عوارض و حقوق گمرکی از بازرگانان دریافت می‌ شود. این مبلغ که در کشورهای مختلف می‌ تواند متفاوت باشد، با هدف حمایت از تولید داخلی تصویب شده است. این مبلغ متغیر است و ممکن است هر ساله با توجه فاکتورهای مختلف تغییر کند. البته در نظر داشته باشید که این سود به برخی از کالاها تعلق نمی‌ گیرد و ممکن است برای برخی از محصولات بیشتر باشد. در ضمن این سود روی کالای صادراتی اعمال نمی‌ شود و صرفا در واردات این اصطلاح کاربرد دارد.
 • وزن قانونی کالا یا Declaration of gross weight
  این اصلاح زمانی کاربرد دارد که پارامترهای مختلفی که در خصوص کالا اندازه گیری می‌ شوند و حائز اهمیت هستند، بر اساس وزن اندازه گیری شوند. وزن قانونی کالا عبارت است از وزن خالص محصولات، بدون در نظر گرفتن ظرف کالا یا بسته بندی آنها و باید بدانید که براساس این معیار حقوق گمرک و عوارض را مشخص می‌ کنند.