اصول اولیه خرید و فروش ارز های دیجیتال

اصول اولیه خرید و فروش ارز های دیجیتال

بازار ارز های دیجیتال این روزها جذابیت فراوانی برای افراد دارد؛ به طوری که هر روزه بر تعداد افرادی که در زمینه خرید و فروش ارز های دیجیتال فعالیت می کنند افزوده می شود. بیت کوین به عنوان پادشاه تمامی ارز های دیجیتال شناخته می شود که در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد تومان قیمت دارد و یکی از دارایی های مهم جهان محسوب می شود. بیت کوین در چندین سال پیش همانند سایر ارزها از ارزش چندانی برخوردار نبود و به مرور زمان به ارزش فعلی خود رسیده است. چه بسا ارزهایی که این روزها دارای قیمت نسبتا پایینی هستند، در چندین سال آینده مانند بیت کوین به ارزش بالایی برسند و بتوانند سرمایه اشخاص را چندین برابر کنند. اما بحثی که وجود دارد این است که قبل از هر چیزی باید به خوبی در مورد ارزهای دیجیتال اطلاعات کسب کنید و ترید کردن را بیاموزید تا بتوانید در این بازار به جای ضرر، سود کنید. در این مطلب قصد داریم اصول اولیه خرید و فروش ارز های دیجیتال را به شما آموزش دهیم تا بتوانید با ورود به دنیای ارز های دیجیتال سرمایه خود را افزایش دهید.

در ادامه مورد زیر را با هم بررسی خواهیم کرد :

 • ترید چیست و تریدر ارز دیجیتال کیست؟
 • خرید و فروش ارز های دیجیتال را از کجا شروع کنیم؟
 • چگونه بهترین رمز ارز ها را پیدا کنیم؟
 • چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

ترید چیست؟ تریدر ارز دیجیتال کیست؟

به طور کلی به خرید و فروش سهام، طلا، نفت یا هر چیز با ارزشی مانند این ها ترید کردن می گویند. ترید کردن ارز های دیجیتال نیز به معنای خرید و فروش ارز های دیجیتال می باشد. به کسی که از طریق خرید و فروش درآمد کسب می کند تریدر می گویند و به کسی که از راه خرید و فروش ارز های دیجیتال کسب درآمد می کند نیز تریدر ارز دیجیتال می گویند.

خرید و فروش ارز های دیجیتال را از کجا شروع کنیم؟

قبل از این که دست به خرید و فروش ارز های دیجیتال بزنید، باید اصطلاحات رایج آن را بیاموزید، در مورد انواع ارز های دیجیتال تحقیق کنید، با افراد متخصص مشورت کنید، اخبار ارز های دیجیتال را دنبال کنید و تحلیل نمودار آن ها را یاد بگیرید. ترید کردن ارز های دیجیتال و تحلیل نمودار آن ها نیاز به آموزش و مهارت های خاصی دارد و اگر بدون دانش کافی دست به ترید کردن بزنید نتایج خوبی دریافت نخواهید کرد. هرگز فراموش نکنید که بازار ارز های دیجیتال مانند یک شمشیر دو لبه است و به همان اندازه که می تواند برای اشخاص سود آور باشد می تواند باعث ضرر نیز بشود. آموزش ترید کردن ارز های دیجیتال ممکن است تا چندین ماه نیز زمان بر باشد، اما در صورتی که به طور کامل و اصولی ترید کردن را آموزش ببینید قطعا ارزشش را دارد که زمان و انرژی زیادی را صرف آن کنید.

چگونه بهترین رمز ارز ها را انتخاب کنیم؟

آموزش ترید کردن بخش مقدماتی ورود به بازار عظیم ارز های دیجیتال است. در مرحله دوم شما باید ارز مناسبی را برای سرمایه گذاری کردن انتخاب کنید. ارز های متنوع و زیادی در بازار وجود دارند که باید بر اساس تحلیل خود یک یا چند مورد از آن ها را انتخاب کنید. جالب است بدانید که ارزش رمز ارز ها به قیمت یک عدد از آن بستگی ندارد، بلکه با وضعیت بازار سنجیده می شود. چند مورد از با ارزش ترین رمز ارزها به ترتیب اولویت به شرح زیر می باشند :

 • بیت کوین
 • اتریوم
 • تتر
 • ریپل
 • بیت کوین کش

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

در مرحله سوم و نهایی نوبت به خرید ارز دیجیتال می رسد. برای خرید ارز دیجیتال شما چند راه پیش رو دارید :

 • از دوستان و آشنایان خود ارز خریداری کنید.
 • در شبکه های اجتماعی خرید و فروش انجام دهید.
 • از صرافی های بین المللی خرید کنید.
 • از صرافی های ایرانی خرید کنید.

از هر کدام از روش های فوق اقدام به خرید ارز های دیجیتال کنید، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. به عنوان مثال خرید رمز ارز از دوستان و آشنایان به سبب امنیت بالا گزینه نسبتا خوبی است، اما از آن جایی که در این روش تنوع ارز ها و موجودی بسیار محدود می باشد، بهترین روش نیست. از طرفی اگر بخواهید در شبکه های اجتماعی و از طریق کانال ها و گروه های خرید و فروش ارز دیجیتال اقدام به خرید رمز ارز کنید امنیت چندانی نخواهید داشت و از طرفی ناچار هستید کارمزد نسبتا زیادی پرداخت کنید. بهترین روش خرید ارز های دیجیتال خرید از طریق صرافی های آنلاین می باشد که بهتر است با دقت بیشتری به بررسی جزئیات آن ها بپردازیم.

 • خرید رمز ارز از طریق صرافی های بین المللی
  همان طور که گفتیم خرید و فروش از طریق صرافی های آنلاین بهترین روش برای ترید کردن است. صرافی های بین المللی زیادی وجود دارند که هم بسیار معتبر هستند و هم امکان خرید و فروش تقریبا تمامی ارز های دیجیتال را برای شما فراهم می کنند. برای خرید از این صرافی ها نیز کافی است در آن ها ثبت نام کنید و یک کیف پول بسازید تا پس از واریز، مبلغ به صورت رمز ارز به آدرس کیف پول شما انتقال داده شود. اما وقتی بحث انتخاب بین صرافی های ایرانی و بین المللی به میان می آید، بسیاری از تریدر های معتبر و حرفه ای، خرید از صرافی های ایرانی را پیشنهاد می کنند. علت آن نیز ساده است؛ صرافی های بین المللی برای ایرانیان ساکن ایران محدودیت سرویس دهی دارند و شما صرفا باید با IP کشور های خارجی اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید؛ این بدین معنا است که اگر VPN شما در حین کار قطع شود حساب شما بلوکه خواهد شد که خود این موضوع برای سرمایه شما بسیار خطر ساز می باشد.
 • خرید رمز ارز از طریق صرافی های ایرانی
  در واقع می توان گفت که خرید رمز ارز از صرافی های داخل کشور ساده ترین، امن ترین و بهترین روش برای کار با ارز های دیجیتال است. صرافی های زیادی در ایران وجود دارند که اکثر رمز ارز ها را دارا هستند و می توانند به شما در خرید ارز دیجیتال کمک کنند.

نکته پایانی

در این مطلب تعدادی از مهم ترین اصول اولیه ای که باید در مورد رمز ارز ها بدانید، گفته شد. تاکید می کنیم که هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد ترید کردن وارد بازار ارز های دیجیتال نشوید.