ایمن ترین راه ها برای خرید ارز دیجیتال

ایمن ترین راه ها برای خرید ارز دیجیتال

این روز ها کمتر کسی است که دست کم یک بار نام ارز های دیجیتال را نشنیده باشد. ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و … علاوه بر این که دسترسی آسان تمامی مردم دنیا را به خدمات مالی فراهم کرده اند، تبدیل به یک سیستم پرداخت بین المللی نیز شده اند. در این مطلب قصد داریم امن ترین روش خرید ارز های دیجیتال را به شما معرفی کنیم؛ اما قبل از این که به این موضوع بپردازیم، بهتر است انواع روش های آن را بشناسید. چنانچه تمایل دارید بیشتر در مورد ارز دیجیتال یا رمز ارز و انواع آن اطلاعات کسب نمایید، به مقاله “رمز ارز چیست؟” مراجعه نمایید.

انواع روش های خرید ارز های دیجیتال

احتمالا می دانید که برای خرید ارز های دیجیتال نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت و این کار به صورت مجازی انجام می شود. به طور کلی می توان ارز های دیجیتال را از ۴ روش مختلف خریداری کرد :

 • خرید از دوستان و آشنایان
  قطعا دوستان و آشنایان برای ما قابل اعتماد تر از هر شخص و صرافی هستند و امنیت این روش بسیار بالا است؛ اما با توجه به این که در این روش تنوع ارز ها و موجودی محدود می باشد، نمی توان این روش را امن ترین روش برای خرید ارز های دیجیتال نامید. گذشته از این بحث شاید شما تمایل نداشته باشید که کسی در جریان خرید و فروش های شما باشد. در نتیجه این راه نمی تواند برای همه قابل اجرا باشد.
 • خرید در شبکه های اجتماعی
  در شبکه های اجتماعی کانال ها و گروه های زیادی در زمینه خرید و فروش ارز های دیجیتال فعالیت می کنند، اما با توجه به این که احراز هویت کاملی وجود ندارد و در صورت کلاهبردار بودن شخص فروشنده، نمی توان اقدام سریع و مطمئنی انجام داد، این روش بسیار پر خطر می باشد. البته این روش یک مزیت اساسی نیز دارد، آن هم این است که شما به ارز های دیجیتال با تنوع بالایی دسترسی خواهید داشت. با این حال توصیه می کنیم از این روش تا حد امکان استفاده نکنید.
 • خرید از صرافی های خارجی
  در واقع صرافی ها بهترین و امن ترین گزینه برای خرید ارز های دیجیتال هستند؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر صرافی معتبر و امن نیست. بسیاری از صرافی های آنلاین هستند که که به نام خرید و فروش ارز دیجیتال سرمایه بسیاری از مردم را تصرف می کنند. از این دست کلاهبردارها چه در صرافی های ایرانی و چه در صرافی های خارجی فراوان است؛ به همین دلیل قبل از این که به یک صرافی اعتماد کنید از اعتبار آن کاملا مطمئن شوید. در مورد صرافی های ایرانی می توان از سایرین پرس و جو کرد، اما در مورد صرافی های خارجی نمی توان به راحتی از اعتبار آن ها مطمئن شد. البته بسیاری از صرافی های خارجی هستند که به قدری معتبر می باشند که نیازی به پرس و جوی شخص ما نیست. با این حال ترجیحا بهتر است از صرافی های ایرانی استفاده کنید. گذشته از این، استفاده از صرافی های آنلاین خارجی فقط به واسطه VPN امکان پذیر است و در صورت قطع شدن VPN و نمایش IP واقعی، حساب شما بلوکه خواهد شد.
 • خرید از صرافی های ایرانی
  همان طور که گفتیم اولین مسئله ای که در دنیای آنلاین و داد و ستدهای مجازی مطرح است، بحث امنیت می باشد. همکاری با صرافی های آنلاین امن ترین گزینه برای خرید ارز های دیجیتال است؛ اما حتی بین صرافی های ایرانی و خارجی نیز تفاوت های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال در صورت بروز هرگونه مشکل، پیگیری کردن در صرافی های ایرانی بسیار راحت تر از صرافی های خارجی می باشد.

علاوه بر این بسیاری از صرافی های آنلاین داخل کشور شناخته شده هستند و استفاده از خدمات آن ها به احراز هویت کامل نیاز دارد. خوشبختانه احراز هویت به صورت غیر حضوری نیز امکان پذیر است و فقط کافی است یک سری اطلاعات و مدارک شناسایی خود را به صورت آنلاین ارسال کنید تا احراز هویت شما تکمیل شود. صرافی های آنلاین از آموزش و پشتیبانی خوبی برخوردار هستند و از همه چیز بهتر این که برای همکاری با آنها نیازی به دور زدن IP نیست. علاوه بر این، بسیاری از صرافی های ایرانی دارای مجوز و یا در حال کسب مجوز می باشند. تمام این موارد روی هم رفته دلایلی است که همکاری با صرافی های آنلاین ایرانی را به امن ترین روش خرید ارز های دیجیتال تبدیل می کند.

مراحل خرید ارز دیجیتال

پس از این که صرافی مورد نظر خود را انتخاب کردید نوبت به خرید ارز دیجیتال می رسد. همان طور که گفتیم برای خرید ارز های دیجیتال نیازی به مراجعه حضوری نیست. فقط کافی است دو مرحله زیر را طی کنید :

 1. نصب کیف پول
  اولین کاری که باید برای خرید ارز دیجیتال انجام دهید نصب کردن یکی از کیف پول های فعال در این زمینه است. این کیف پول ها به صورت رایگان وجود دارند و از معروف ترین آن ها می توان به Atomic Wallet ،Guarda Wallet و Trust Wallet اشاره کرد. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ شخص یا سازمانی مسئولیت امنیت کیف پول شما را به عهده نخواهد گرفت و در صورت حذف شدن کیف پول دیگر امکان دسترسی به آن وجود نخواهد داشت؛ بنا بر این حتما از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. هر کیف پول دارای یک رشته متنی مشابه شماره حساب بانکی می باشد که از این رشته متنی برای خرید و فروش ارز های دیجیتال استفاده می شود.
 2. مراجعه به صرافی مورد نظر
  پس از انتخاب صرافی مناسب و معتبر و ایجاد یک کیف پول امن، نوبت به مرحله نهایی، یعنی خرید ارز دیجیتال می رسد. خرید ارز دیجیتال از صرافی های آنلاین نیز کار سخت و پیچیده ای نیست. فقط کافی است پس از عضویت در صرافی و انتقال پول، سفارش خرید ارز دیجیتال بدهید تا صرافی مورد نظر، مبلغ خرید شما را به آدرس کیف پولتان انتقال دهد. دقت داشته باشید که برای خرید ارز دیجیتال مبلغ خاصی نیاز نیست و می توانید با هر بودجه ای ارز دیجیتال خریداری کنید.