روش های اخذ اقامت آلمان

بررسی روش های اخذ اقامت آلمان

افراد زیادی در سراسر جهان در طول زندگی خود، بنابر دلایل مختلفی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. عوامل زیادی برای انتخاب کشور مقصد و وجود دارد، مانند: هدف، شرایط مالی، موقعیت کشور برای مهاجرت.

یکی از بهترین کشور برای مهاجرت بدون شک آلمان است. این کشور که در قاره اروپا قرار دارد از نظر اقتصادی و صنعتی بسیار پیشرفته و از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار است؛ اما همان طور که می‌دانید آلمان کشور قانونمندی است و نظم برای دولت و ملت این کشور بسیار مهم است. کشور آلمان در اروپا از هر نظر منحصر به فرد است.

آلمان در بخش صنعت بسیار پیشرفته محسوب می‌شود و یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپا به‌شمار می‌رود؛ این کشور از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. بنا بر دلایلی که ذکر کردیم مهاجرت و زندگی در آلمان بسیار گزینۀ خوبی است برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند. اما قبل از هر اقدامی خوب است کمی با شرایط عمومی این کشور آشنا شوید.

کشور صنعتی آلمان در قاره اروپا واقع شده و دارای آب و هوای ملایم و معتدل است. دانمارک، لهستان، اتریش، سوئیس، فرانسه، بلژیک و هلند در همسایگی این کشور قرار گرفته‌اند. شهر زیبای برلین، پایتخت این کشور شانزده ایالته است. جمعیت کشور آلمان را بیش از ۸۲ میلیون نفر تشکیل می‌دهند.
نکتۀ مهم آن است که برای أخذ تابعیت آلمان باید حداقل ۵ سال اقامت این کشور را داشته و همچنین برای أخذ پاسپورت این کشور، باید کاملاً به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. با گرفتن پاسپورت این کشور می‌توانید به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا نیز سفر کنید.

راه‌های مهاجرت و اخذ اقامت آلمان

راه ‌های مهاجرت و اخذ اقامت آلمان

برای آن که افراد بتوانند بر اساس هدف خود به کشور آلمان مسافرت کنند، راه‌های متفاوتی وجود دراد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخذ اقامت آلمان از طریق کار
 • اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج
 • اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آلمان و أخذ تابعیت از طریق تولد
 • اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

از جلمه راه های أخذ اقامت آلمان، کار و داشتن ویزای کاری در این کشور است. طبق گزارش آماری که ژانویه ۲۰۱۶ منتشر شد، بیش از ۱۱ میلیون نفر از جمعیت حال حاضر آلمان خارج از خاک آلمان متولد شده‌اند.

به عبارتی دیگر یک هشتم جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل می‌دهند و جالب‌تر آن است که، این گزارش اشاره می‌کند سهم مهاجران از بازار کار آلمان بیش از یک هشتم است، تقریباً یک هفتم نیروی کار آلمان را مهاجران تشکیل می دهند و این مشخص می کند نیروی کار خارجی سهم پررنگی در صنعت و شکوفایی اقتصادی آلمان داشته است. از این رو دولتمردان و پارلمان آلمان، قوانین تسهیل کننده‌ای برای مهاجرت به آلمان از طریق کار تصویب کرده‌اند.

همچنین حضور گسترده‌ی مهاجران در این کشور، نشان از سطح بالای کیفیت زندگی و همچنین قوانین تسهیل شده مهاجرت به آلمان برای نیروی تحصیلکرده و جویای‌ کار است.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

آمار مهاجرتی آلمان نشان می‌دهد که بیشترین مهاجرین به ترتیب در شهرهای برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت زندگی می‌کنند و پس از این شهرها، جمعیّت مهاجرین در شهرهای جنوبی و غربی به مراتب بیشتر از سایر شهرها است.

بررسی نرخ بیکاری برای متقاضیان کار در آلمان دارای اهمیت است به همین دلیل نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است.
با توجه به نیاز روزافزون آلمان به نیروی متخصص و تحصیلکرده، دولت آلمان تسهیلات خاصی برای متقاضیان علاقه‌مند به کار در آلمان فراهم کرده است.
پارلمان آلمان، قانونی را تصویب کرده است؛ که طبق آن علاقه‌مندان واجد شرایط می‌توانند با ویزای جستجوی کار به آلمان سفر کرده و شش ماه در آنجا اقامت داشته باشند.

ضمناً در این مدت می‌توانند به جستجوی شغل مناسب بگردند و پس از عقد قرارداد با کارفرمایان آلمانی، اقامت موقت، بلوکارت و یا اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

پیش‌تر در این ۶ ماه متقاضیان اجازه کار در آلمان را نداشتند اما در قوانین جدید آلمان، متقاضیان می‌توانند در هفته به ۱۰ ساعت کار قانونی مشغول شوند و به این ترتیب شانس جذب کارفرما را افزایش دهند.

اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به آلمان ازدواج با یک تبعۀ آلمانی است.
برای مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج باید شرایط به شکل دقیق رعایت شود:

 • ثبت ازدواج
 • اثبات تمکن و بودجه مالی خوب همسر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تجرد

در مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، محدودیت جنسیتی وجود ندارد و فرقی نمی‌کند کدام یک از زن و مرد آلمانی باشند.

لازم به ذکر است که مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج، برای کسانی است که قرار است با یک تبعه آلمانی ازدواج نمایند و پیش از دریافت ویزای این کشور، تمامی مدارک و جزئیات شواهد دال بر ازدواج به‌طور دقیق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج به این شکل است که در ابتدا ازدواج به‌صورت رسمی ثبت شده و سپس شما باید به سفارت این کشور رفته و ضمن ارائه مدارک خود درخواست دهید. سپس مدارک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا همسر آلمانی از نظر درآمد در وضعیت خوبی قرار دارد.

پس از گذشت حداقل ۳ سال شما می‌توانید درخواست خود را برای تابعیت آلمانی ارائه دهید. یکی از مزایای مهاجرت از طریق ازدواج، نیاز نداشتن به دریافت اقامت موقت و یا دائم است. از دیگر مزایای مهاجرت از طریق ازدواج می‌توان به هزینۀ پایین، اجازه کار به‌صورت تمام‌وقت و همینطور برخورداری از حقوق مساوی با افراد آلمانی اشاره کرد.

نکتۀ مهم اینکه از یاد نبرید که شما باید ۱۸ ماه اول زندگی در آلمان حضور داشته باشید و درآمد همسر شما باید بالا باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل یکی از مواردی است که برای مهاجرت، برای دانشجویان و دانش آموزان مورد استقبال قرار گرفته است و دلایل تحصیلی دیگری نیز دارد.
این دلایل شامل، نظام تحصیلی رایگان، ارائه خدمات علمی و آموزشی بسیار عالی، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی و شرایط بسیار خوب کار، پس از پایان تحصیل است. یکی از فرصت‌های خوب تحصیل در آلمان، امکان پذیرش در پیش دانشگاهی یا لیسانس بدون قبولی در دانشگاه‌های سراسری ایران است. البته این امکان برای دانشجویان دانشگاه خصوصی آلمان امکان پذیر است.

متقاضیان با ارائه مدرک دیپلم ۱۲ سالۀ ایران و زبان آلمانی سطح B1 یا B2 میتوانند در دورۀ ۹ ماهه کالج آلمان شرکت نمایند. بعد از پشت سر گذاشتن دوره ۹ ماهه کالج، وارد مقطع کارشناسی شوند.
در صورتی افراد می‌توانند دوره‌های کالج را سپری نکنند که معدل و نمرات کسب شده توسط دانش آموزان بسیار بالا باشد. در این صورت نیازی به گذراندن دوره‌های کالج نیست و متقاضیان می توانند وارد دانشگاه‌های کشور آلمان شوند.

بیشتر دوره‌ها در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان، به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس میشود. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ و مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هزینه‌ای در حدود ۱۵۰€ الی ۳۰۰€ (یورو) در هر ترم بابت شهریه پرداخت می‌کنند.
از آن رو که تحصیل در مقطع دکترا یک شغل محسوب می‌شود، دانشجویان میتوانند با کسب درآمد مناسب، هزینه زندگی خود را پرداخت نمایند. پس با توجه به مواردی که گفته شد، می توان گفت که دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی به آلمان ۲۰۲۱ رایگان بودن یا هزینه‌های پایین آن است.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه‌های أخذ اقامت آلمان، سرمایه گذاری در این کشوراست. سرمایه گذاران می‌توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان و ارائه یک طرح توجیه اقتصادی قابل قبول اقامت این کشور را کسب نمایند. شرایط ثبت شرکت در آلمان به شرح زیر است:

 1. سرمایه گذاری مبلغ ۳۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ یورو
 2. ارائه یک بیزنس پلن یا طرح تجاری قوی
 3. ثبت شرکت و اجرای طرح تجاری
 4. ایجاد شغل و تأثیر مثبت بر روی اقتصاد آلمان
 5. تأیید اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت آلمان با طرح اقتصادی

همه ساله درخواست‌های زیادی مبنی بر ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری برای آلمان ارسال می‌شود اما تعداد محدودی از آن‌ها پذیرفته می‌شوند؛ بنابراین توصیه می شود پیش از تصمیم گیری دربارۀ سرمایه گذاری در آلمان حتماً تمامی جوانب را بسنجید.

۱۰ دلیل برای سرمایه گذاری در آلمان

 • زیرساخت های درجه یک
 • طرح‌های تشویقی، حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران
 • شرایط مالیاتی رقابتی
 • بستر سرمایه گذاری ایمن
 • کیفیت زندگی
 • اقتصاد پیشرو
 • بازیگر جهانی
 • بهره‌وری بالا
 • نیروی کار بسیار عالی و متخصص
 • قدرت نوآوری

اخذ اقامت آلمان از طریق تولّد

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آلمان که البته تنها برای فرزندان مناسب است تولد نام دارد. به طور کلی کشور های دنیا در این زمینه با دو رویکرد مختلف برخورد می‌کنند و گاهی ترکیبی از این دو رویکرد استفاده می‌شود.
برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا از اصل خاک برای اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی می‌کنند. به این معنا که کودکانی که در خاک این کشورها به دنیا می‌آیند تابعیت آن کشور را کسب می‌کنند.

از سوی دیگر اغلب کشورها در این زمینه از اصل خون تبعیت می‌کنند. بر این اساس کودکی که به دنیا می‌آید تابعیت خود را از والدین می‌گیرد.

کشور آلمان نیز در این مسأله، بر اساس قانون خون عمل می‌کند. به این معنا که کودک متولد شده در صورتی تابعیت آلمان را کسب می‌کند که حداقل یکی از والدین او، شهروند کشور آلمان باشد. البته تحت شرایط خاص دیگری نیز می توان تابعیت آلمان را کسب نمود که در زیر بیان شده است.

کودکانی که بعد از ۱ ژانویه ۲۰۰۰ به دنیا آمده اند و حداقل یکی از والدین آلمانی است.
کودک متولد شده در آلمان، در طول ۲۱ سال اول زندگی، به مدت حداقل ۸ سال در آلمان اقامت داشته باشد.
حداقل ۶ سال در مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.
از مدارس آلمان فارغ التحصیل شده باشد.
به این منظور، متقاضی باید پیش از پایان ۲۳ سالگی برای أخذ تابعیت و پاسپورت آلمان و سلب تابعیت قبلی خود اقدام کند.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

یکی دیگر از انواع راه های مهاجرت به آلمان که پر خطر نیز هست، پناهندگی است. افرادی که در کشور خود به هر دلیلی مانند: شرایط سیاسی، فرهنگی و غیره احساس نا امنی و خطر میکنند، طبق کنوانسیون ژنو، میتوانند از حمایت کشورهای عضو کنوانسیون، بهره‌مند شوند.
امروزه به دلیل تعداد بالای پناهندگان در سرتاسر دنیا، امکان رد درخواست پناهندگی بسیار زیاد است. همچنین این روش، خطرات زیادی نیز دارد و به هیچ وجه از سوی حقوقدانان توصیه نمی ‌شود. خدمات کشور آلمان برای متقاضیانی که درخواست پناهندگی خود را در این کشور ارائه می‌کنند، در حد نسبتاً خوبی است. پرداخت هزینههای زندگی مانند خوراک، پوشاک و مسکن،از خدمات این کشور است.

أخذ اقامت از طریق تحصیل یا کار بهترین روش است و در حین زندگی در کشور آلمان، برای ثبت شرکت یا سرمایه گذاری سَبُک اقدام نمایید. با این کار شما با فضای اقتصادی کشور آلمان آشنا و همچنین با داشتن اطلاعات کامل نسبت به سرمایه گذاری اقدام خواهید کرد.

اخذ اقامت آلمان از طریق تولّد