برنامه و رویکرد بانک مرکزی برای انتشار رمز پول (رمز ارز)

برنامه و رویکرد بانک مرکزی برای انتشار رمز پول (رمز ارز)

ورود ارز دیجیتال به بازار مالی کشورهای مختلف باعث تغییر و تحول زیادی در روند انجام معاملات و سایر تبادلات مالی آنها شد. رویکرد دولت‌ های مختلف تا امروز نسبت به ارزهای دیجیتال متفاوت بوده است و صد البته رویکرد دولت‌ ها می‌ تواند روی ارزش این نوع ارز تاثیر زیادی داشته باشد. این روزها در کشور خودمان نیز می‌ بینیم که به این راحتی توانایی نادیده گرفتن ارز‌های دیجیتال و تاثیر آنها را نداریم. از سوی دیگر امکان انتقال پول از کشورهای مختلف به ایران و بالعکس، با استفاده از ارز‌های دیجیتال، می‌ تواند راهکار خوبی برای پشت سرگذاشتن محدودیت‌ های موجود در بازار تجاری شود که در این زمینه در مقاله روش های انتقال ارز به صورت مفصل صحبت کرده ایم. در ادامه این مطلب برنامه و رویکرد بانک مرکزی برای انتشار رمز پول (رمز ارز) را بیشتر مورد بررسی قرار می‌ دهیم و نیم نگاهی به سیاست گذاری‌ هایی که در زمینه ارز دیجیتال در ایران شده خواهیم داشت.

چرا باید برای انتشار ارزهای دیجیتال برنامه ریزی وجود داشته باشد؟

همانطور که گفتیم دنیا در حال حرکت به سمتی است که روز به روز اهمیت ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها بیشتر می‌ شود. زمانی که مسئولین یک کشور بتوانند برنامه‌ ریزی مناسبی در خصوص انتشار ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها به بازار داشته باشند، تخلفات و کلاهبرداری‌ هایی که در این زمینه ممکن است توسط افراد سودجو انجام گردد تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین از سوی دیگر رویکرد دولت‌ ها تا حدود زیادی می‌ تواند تعیین کننده نوع رویکرد مردم نسبت به رمز پول و یا رمز ارزها باشد.

در حال حاضر بیشتر از ۲۵۰۰ نوع ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که هر کدام از آنها توسط شرکت خاصی توسعه داده می‌شوند. اعتبار شرکت، عمر ارز دیجیتال، میزان رایج بودن آن در بازار و… پارامترهایی هستند که تعیین کننده ارزش نهایی رمز ارزها می‌ باشند. نکته‌ ای که باید در این میان مد نظر داشته باشید این است که بانک مرکزی ایران در سال های اخیر اقدام به برنامه ریزی برای انتشار رمز پول ملی کرده است. اما عدم ثبات اقتصادی باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران به رمز پول ملی اعتماد نداشته باشند و ترجیح بدهند سراغ ارزهای دیجیتالی بروند که توسط توسعه دهندگان خارجی وارد بازار می‌ شود. از آنجایی که رمز پول ملی پیش بسیاری از علاقمندان یا سرمایه گذاران ارز دیجیتال کمی ناشناس است، در ادامه بیشتر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

رمز پول چیست؟

برای درک بهتر این موضوع که برنامه بانک مرکزی برای انتشار رمز پول چیست؛ باید ابتدا از نزدیک و به شکلی دقیق به مفهوم رمز پول نگاهی بیندازیم. عبارت “رمز پول” که برای اولین بار توسط رئیس بانک مرکزی مورد استفاده قرار گرفت، در اصل اشتباه است. اما این اشتباه باعث ایجاد دوگانگی برای بسیاری از افراد شده بود. چیزی که نام آن را رمز پول گذاشته بودند، در اصل ارز دیجیتالی بود که توسط بانک تسویه ملی بین المللی طرح ریزی شد و البته الان ۳ سال از این ماجرا می‌ گذرد. روند تولید این نوع ارز دیجیتال با سایر انواع آن تفاوت زیادی دارد. اما می‌ توان گفت تفاوت اصلی آن با سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بیت کوین و… این است که رمز پول ملی پشتوانه فیزیکی (مانند نفت، طلا و…) دارد و همچنین روند تغییرات و نوسانات آن نیز شباهتی به انواع دیگر ارزهای دیجیتال ندارد.

البته این اقدام بانک مرکزی با یک بررسی کلی در خصوص بیشتر کشورهای جهان، منطقی به نظر میرسد. چرا که عدم ورود به این عرصه باعث می‌ شود تا درصد زیادی از مشتریان و سرمایه گذاران سراغ ارزهای دیجیتالی دیگر بروند و در این مسیر دولت نتواند از معاملات آنها سود مناسبی به دست آورد. در ضمن گفته می شود که برنامه بانک مرکزی برای انتشار رمز پول ملی، پروسه ای طولانی مدت است و در آینده نقش پر رنگ‌تری خواهد داشت.

رویکرد بانک مرکزی به ارز دیجیتال

تا امروز شاهد آن بودیم که تصمیم گیری‌ ها و سیاست گذاری‌ هایی که در زمینه ارز دیجیتال انجام می شود، همواره جهت‌ دار بوده و به نحوی با آن به مخالف پرداخته‌ اند. به عنوان مثال در بازه‌ های زمانی مختلف انجام معاملات، استفاده از ماینر و استخراج بیت کوین به طور کلی تحت پوشش قانون خاصی نبود. اما با گذر زمان و ورود سرمایه داران بیشتر و صد البته مهمتر به بازار بیت کوین این موضوع را دیدم که استخراج بیت کوین و داشتن ماینر به عنوان یک جرم شناخته شد. به شکلی که در صورت کشف مزرعه استخراج ماینرها ضبط شده و پس از آن فرد جریمه می‌ شد. البته با شدت گرفتن تحریم‌ ها و از سوی دیگر افزایش چشمگیر ارزش بیت کوین شاهد تغییر رویکرد زیادی بودیم، به شکلی که بخش‌ های خصوصی وابسته به دولت نیز برنامه ریزی‌ هایی را برای استخراج ارائه دادند. از سوی دیگر قیمت پایین برق در کشور ما بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و به خصوص چینی را علاقمند به استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران کرده است.

به این ترتیب می‌ توان گفت دولت ایران و بانک مرکزی رویکرد ثابتی نسبت به بیت کوین نداشته‌ اند، اما این بازار توانسته توجه آنها را بسیار به خود جلب کند. البته به عقیده بخشی از کارشناسان عدم قانونی سازی بیت کوین به دلیل عدم قابلیت پیگیری آن و نامشخص بودن هویت استخراج کنندگان یا معاملات است. در صورتی که دولت بخواهد در این زمینه قانونگذاری محکمی داشته باشد، باید در نظر بیاورد که این قانون‌ ها برای او مسئولیت به همراه خواهد داشت. پس بخشی از این عدم قانون گذاری مشخص یا استفاده از قوانین صوری باعث می‌ شود که مسئولیت بخشی از مسائل مربوط به ارز دیجیتال از دوش دولت برداشته شود.

آیا می‌ توان به رمز پول ملی اعتماد کرد؟

برای درک بهتر برنامه بانک مرکزی برای انتشار رمز پول بهتر است به زبان ساده این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که آیا می‌ توان به رمز پول ملی (البته در صورت ورود به بازار مالی) اعتماد کرد یا خیر. قطعا از نظر قانونی رمز پول می‌ تواند گزینه‌ ای خوب و مورد تایید باشد، چرا که دولت و بانک مرکزی از آن پشتیبانی می‌ کنند. از همین رو در صورتی که به دولت و بانک مرکزی ایران اعتماد دارید، می‌ توانید با خیال راحت معاملات رمز پول ملی را انجام دهید. اما موضوعی که در این میان باعث کاهش استقبال همگانی از رمز پول می‌ شود، کم بودن تعداد معاملات و دامنه استفاده از رمز پول است. این در صورتی است که بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال مرسوم در بازار ارزش بالاتری دارند و در تمامی جهان قابل فروش هستند؛ به همین دلیل روند خرید و فروش و در نتیجه سرمایه گذاری آنها بهتر طی می‌ شوند. از سوی دیگر وقتی به وایت پیپر یا شناسنامه ارزهای دیجیتال نگاهی می‌ اندازیم متوجه این موضوع خواهیم شد که برای سرمایه گذاری اصولی و سودآور، حداقل فعلا نمی‌ توانیم به رمز پول ملی اتکا کنیم و بهتر است سراغ ارزهای دیجیتالی برویم که از اعتبار و ارزش بیشتری در بازار برخوردارند.

سخن نهایی

ممکن است در اخبار، روزنامه‌ ها و… بخوانید یا ببینید که عده از مسئولین در مورد ارز دیجیتال و برنامه ریزی‌ های مربوط به آن صحبت می‌ کنند. برای فعالیت در زمینه رمز پول یا ارزهای دیجیتال نباید به طرز سختگیرانه این سخنرانی‌ ها را مورد توجه قرار داد، چرا که تا امروز این گفته‌ ها صرفا برای جهت دهی به بازار بوده است. البته به قوانین تصویب شده باید احترام گذاشت، اما تا زمانی که قانون گذاری درستی در این زمینه انجام نشده است، روند کارهای مربوط به استخراج یا خرید و فروش می‌ تواند به شیوه‌ ای که تا امروز انجام می شده، ادامه پیدا کند. به خصوص این که متخصصان در بازار آینده خوبی را برای ارزهای دیجیتال پیش بینی می‌ کنند و همین باعث می‌ شود تا سرمایه گذاران در این روزها که ارزش پول ملی کشورمان بی‌ ثبات است، به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال رایج در بازار بیایند.