تحلیل قیمت ارز در ایران

تحلیل قیمت ارز در ایران

نوسانات قیمت ارز در ایران همواره سایر بخش‌ های اقتصاد ما را نیز تحت تاثیر قرار داده و به عبارتی این روزها همه ما می دانیم که قیمت دلار روی زندگی روزانه ما تاثیر زیادی دارد. از سوی دیگر افرادی که قصد فعالیت در بازار ارز و سرمایه گذاری در این عرصه را دارند، باید بدانند که تحلیل قیمت ارز در ایران بسته به شرایط موجود و سایر داده‌ ها می‌ تواند کمک زیادی به پیشبرد فعالیت‌ های آنها کند. در زمان تحلیل قیمت ارز در ایران باید این مورد را به یاد داشته باشیم که شرایط اقتصادی بی ثبات در حال حاضر باعث می‌ شود تا نتوان به شکلی دقیق بررسی‌ های لازم را انجام داد. همین باعث می‌ شود تا پیش بینی‌ های انجام شده با خطا مواجه شوند و در پایان یک سرمایه گذاری، ضرر زیادی گریبانگیر افراد شود. پس تحلیل درست در حال حاضر یعنی دادن زاویه دید مناسبی نسبت به بازار ارز در ایران که در تمامی شرایط و ناپایداری‌ های موجود بتواند به ما در تصمیم گیری درست کمک کند. در ادامه این مطلب ما سعی داریم تا نکاتی را با هم بررسی کنیم تا به شما کمک می‌ کند در هر شرایطی به تحلیل قیمت ارز در ایران بپردازید.

شناخت چالش‌ ها در بازار ارز ایران

شاید برای بررسی تمامی چالش هایی که مانع تحلیل قیمت ارز در ایران به شکل صحیح می‌ شوند، بسیار پیچیده باشد. اما می‌ توان این موارد را در دسته بندی‌ های خاصی مطرح کرد تا به این شکل بتوانیم تمرکز بهتری روی معضلات داشته باشیم. در ادامه این موارد را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • نقش رسانه‌ها در بازار ارز ایران
  برای تحلیل درست بازار ارز ایران به هیچ عنوان نمی توان رسانه‌ های جمعی داخل و خارج از کشور را نادیده گرفت. به خصوص این که در بسیاری از موارد جهت‌ های شدید در اخبار مشاهده می‌ شود و به همین دلیل ممکن است تاثیر خبر یک اتفاق در بعضی موارد از خودِ آن اتفاق روی بازار تاثیر بیشتری بگذارد. پس می‌ توانیم بگوییم که برای تحلیل تاثیر اتفاقات روی قیمت ارز در ایران بیش از این که به اتفاق بپردازید، به این توجه کنید که رسانه‌ ها چطور در حال بازتاب آن هستند.
 • میزان تقاضای بازار
  یکی از مواردی که روی قیمت ارز تاثیر زیادی می‌ گذارد، میزان تقاضا می‌ باشد. به همین دلیل در چند سال اخیر دفعات زیادی شاهد این بودیم که قیمت ارز رشد نسبی را تجربه می‌ کرد، پس از آن همه مردم برای خرید ارز اقدام می‌ کردند و بعد از آن قیمت به سرعت افزایش می‌ یافت. پس واکنش عموم مردم به نوسانات می‌ تواند به آنها دامن بزند.
 • شرایط اقتصادی
  زمانی که وضعیت اقتصادی و میزان تولیدات ناخالص داخلی یک کشور پایین است، در حال رفتن به سمتی است که در آن قیمت ارز به مرور زمان روند صعودی را طی خواهد کرد. پس این مورد نیز روی روند تحلیل قیمت ارز در ایران تاثیر گذار است و میتواند بخش بزرگی از ناپایداری‌ های قیمت ارز در سال های اخیر را برای ما روشن کند.
 • شرایط سیاسی
  شرایط سیاسی کشور ما روی تمام فاکتورهایی که در این بخش خدمت شما معرفی کردیم، تاثیر بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال جهت گیری‌ های سیاسی می‌ توانند شفافیت اخبار منتشر شده از رسانه‌ ها را بهم بزنند، مسائل مهمی مانند تحریم اقتصاد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌ دهند و باعث بهم ریختن روند صادرات، واردات و… می‌ شوند و از سوی دیگر روی رفتار عموم مردم نسبت به وضعیت بازار ارز تاثیر بسیار زیادی خواهند گذاشت.

بررسی وضعیت قیمت ارز در سال های اخیر

یکی از مواردی که در زمینه تحلیل قیمت ارز در ایران کمک زیادی به ما می‌ کند، بررسی وضعیت بازار در سال‌ های اخیر است. اگر با دقت بیشتری به وضعیت بازار ارز کشورمان نگاه کنید، خواهید دید که مشکلات به وجود آمده در این بازار و چالش‌ های آن عموما تکراری هستند. حتی می‌ توانیم بگوییم که مشکلات بر اساس الگوهای تکراری می‌ باشند و کل این بازار در یک چرخه مخصوص بازار ایران قرار گرفته است. به عنوان مثال تصور کنید که یکی از مسئولان بلندپایه کشور آمریکا مطالبی در خصوص ایران می‌ گوید و این مساله روی قیمت ارز در ایران تاثیر می‌ گذارد. در چنین شرایطی بهتر است این مورد را بررسی کنید که آیا قبلا هم چنین اتفاقی افتاده بوده است؟ در صورتی که مشاهده کردید این اتفاق قبلا نیز رخ داده می توانید واقعه‌ های قبل و بعد از آن را با شرایط حال حاضر خود مقایسه کنید تا به نتیجه درستی برسید.

همچنین این مورد را هم باید مد نظر داشته باشید که این رفتار مردم نسبت به بازار ارز و واکنش‌ های آنها نیز با بررسی سوابق تاریخی آنها قابل پیش بینی خواهد بود یا حداقل تا حد زیادی روشن می‌ شود. نکته مهمی که در این قسمت باید مد نظر قرار دهید این است که شاید در ابتدای کار تصور کنید داشتن چنین اطلاعاتی تاثیر بالایی روی روند کار‌ها نخواهد داشت، اما موضوع مهم را هیچگاه فراموش نکنید که تکرار اشتباهات گذشته باعث می‌ شود برای مدت بیشتری با چالش‌ های تکراری و قدیمی دست و پنجه نرم کنید.

وضعیت بازار ارز در ایران چطور پیش بینی می‌شود؟

بعد از تحلیل قیمت ارز در ایران با توجه به شرایط پیش رو می‌ توان گفت که شرایط بازار تا انتخابات روند ثابتی را طی خواهد کرد و بعد از انتخابات شاهد کاهش قیمت محدودی خواهیم بود. به این صورت که قیمت فعلی در دوران بعد از انتخابات به حدود ۲۰۰۰۰ تومان خواهد رسید. بعد از آن در صورتی که مذاکرات با آمریکا نتیجه داد و ارزها بلوکه شده ایران، به کشور بازگشت، شاهد نزول مجدد قیمت خواهیم بود. البته باید این موضوع را حتما در نظر بگیریم که سیاست گذاری‌ های رئیس جمهور بعدی (بعد از انتخابات ۱۴۰۰) می‌ تواند تا حد زیادی روی این پیش بینی‌ ها تاثیر گذار باشد.

مورد مهمی که در این میان باید حتما مد نظر قرار دهید این است که از تمام پیش بینی‌ های مطلقی که در خصوص قیمت ارز در ایران می‌ شوند احتمالا برای جهت دهی به بازار هستند و بهتر است فریب آنها را نخورید. در نظر داشته باشید که احتمال بروز معجزه اقتصادی در بازار ایران بسیار پایین است و به همین دلیل اگر شخص، رسانه یا هر کانال خاصی اعلام کرد که بازار ارز در آینده به وضعیت ایده آل خود می رسد؛ به این فکر کنید که حتی درست شدن اوضاع کنونی به زمان نیاز دارد و هیچ مسئله ای یک شبه حل نخواهد شد. همچنین در پایان این موضوع را در نظر داشته باشد که دست به عصا عمل کردن و محتاط بودن قطعا بهتر از ریسک غیر منطقی است.