تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری

تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی به خصوص در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از صاحبان سرمایه قرار گرفته است. یکی از این کشورها آلمان می‌ باشد که به دلایلی مانند وضعیت اقتصادی مناسب، امکان اخذ اقامت در این کشور، سطح زندگی و رفاه اجتماعی بالا و… توانسته توجه سرمایه‌ گذاران زیادی را به خود جلب کند. نکته بسیار مهمی که در این میان باید همه مد نظر داشته باشند این است که برای سرمایه‌ گذاری در کشور مانند آلمان صرفاً باید به ظاهر برخی از قضایا نگاه کرد. تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری این امکان را به ما می‌ دهد که با درصد ریسک کمتری پیش به سوی سرمایه گذاری در این کشور برویم و از سوی دیگر روش‌ های مختلفی که برای انجام این کار وجود دارد را بشناسیم. در ادامه این مطلب با تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری به افرادی که قصد این کار را دارند، کمک خواهیم کرد که تصمیم هوشمندانه‌ ای بگیرند.

بررسی موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری

برای تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری بهتر است نیم نگاهی به وضعیت اقتصادی این کشور در دوره معاصر بیندازیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص رشد اقتصادی آلمان می‌توانید به مقاله موجود در سایت در این زمینه مراجعه کنید.

کشور آلمان بعد از جنگ جهانی دوم و فراز و نشیب‌ های اقتصادی زیادی را تجربه کرده تا اینکه در سال‌ های اخیر توانسته به عنوان یکی از کشورهای مهم در این عرصه نام خود را بر سر زبان‌ ها بیندازد. در سال‌ های گذشته سیاستمداران آلمانی صرفاً از یک الگوی مشخص برای هدایت اقتصاد خود استفاده نکرده‌ اند. استفاده از همین روش‌ های مختلف برای مدیریت وضعیت اقتصادی باعث شده است که انعطاف پذیری آلمان در این زمینه افزایش یابد. همین موضوع باعث شده که آلمان بتواند الگوهای اقتصادی خود را بر اساس روند بازار آزاد جهانی پی ریزی کنند. آلمان در سال ۲۰۱۷ توانست نرخ رشد تولیدات ناخالص داخلی خود را به میزان ۲.۴ درصد نسبت به سال قبل بهبود بخشد.

تحلیل موقعیت مالی آلمان در شرایط بحران اقتصادی

افرادی که قصد سرمایه گذاری در یک یک کشور خارجی را دارند، باید بدانند که یکی از فاکتورهای تاثیرگذار و بسیار مهم که باید در زمان تصمیم گیری به آن توجه ویژه داشته باشند، روند سیاست گذاری‌ های اقتصادی در شرایط بحران است. به عنوان مثال در بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸، آلمان در شرایطی قرار گرفت که رشد اقتصادی کمتر از ۱ درصد در سال را تجربه کرد. البته باید در نظر داشت که آسیب‌ های اقتصادی که جنگ جهانی دوم و حوادث تاریخی بعد از آن روی اقتصاد آلمان گذاشت، تا همان سال ۲۰۰۸ مشکلات زیادی را برای این کشور به وجود آورده بود. بخشی از این مشکلات اقتصادی در کشور با افزایش حقوق و به واسطه آن افزایش مالیات حل شد. بعد از آن نیز آلمان توانست با کمک اتحادیه اروپا بخش دیگری از کسری بودجه خود را تامین کند و به این صورت بعد از بحران مالی شدیدی که در سال ۲۰۰۸ جهان را تکان داد، استوار بماند. این شرایط در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا در حال تکرار شدن بود، اما لازم به ذکر است که سیاستمداران این کشور با بررسی‌ های درست و انجام اقدامات مناسب توانستند عوارض جانبی این مشکل برای اقتصاد کشور را به حداقل برسانند. البته نباید فراموش کرد که در سال‌ های اخیر بحران جدیدی کشورهای توسعه یافته اروپایی را آزار می‌ دهد و آنهم مربوط به پناهجویان است که از کشورهای آسیب دیده خاورمیانه و… به امید زندگی بهتر به آن کشور مهاجرت می‌ کنند. در خصوص این مشکل باید دید که در آینده نزدیک سیاستمداران این کشور چه راهکارهایی را مدنظر قرار می‌دهند.

نگاهی کلی به آلمان به عنوان یک بستر سرمایه گذاری

در ادامه تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری باید پارامترهای کلی در خصوص این کشور مانند موقعیت جغرافیایی و… را مورد بررسی قرار داد. کشور آلمان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که ۱۶ ایالت را درون خود جای داده است. مهمترین شهرهای این کشور عبارتند از هامبورگ، فرانکفورت، مونیخ و صد البته پایتخت آلمان برلین. همسایگی آلمان با کشورهای مختلفی مانند سوئیس، دانمارک، لوکزامبورگ، بلژیک، هلند و فرانسه باعث شده تا تعاملات اقتصادی با سایر کشورهای اروپایی برای سرمایه‌ گذاران در این کشور تا حد زیادی راحت باشد. حدود ۹۲ درصد از جمعیت ۸۲ میلیون نفری این کشور تابعیت آلمان را دارند و مابقی اتباع خارجی هستند که به این کشور مهاجرت کرده‌ اند. وضعیت اقتصادی این کشور در یک نگاه کلی بسیار مناسب است و به عنوان چهارمین قطب اقتصادی جهان از نظر تولید ناخالص داخلی شناخته می‌ شود. به همین دلیل از نظر سطح زندگی، دسترسی به سیستم بهداشتی، نظام آموزشی و… جایگاهی مناسبی دارد. یکی از مواردی که باعث جلب توجه سرمایه‌ گذاران نسبت به آلمان شده، شرکت‌ ها و برندهای موفقی هستند که در در آن فعالیت دارند. وجود ۲۸ برند و شرکت معتبر مانند پورشه، بی ام دبلیو، بوش، مرسدس بنز و… باعث شده که این کشور یک پایگاه مناسب برای سرمایه گذاری به شمار رود.

اخذ اقامت آلمان به وسیله سرمایه گذاری در این کشور

یکی از مواردی که باعث شده توجه سرمایه گذاران به آلمان و سایر کشورهای خارجی جلب گردد، امکان اخذ اقامت پس از سرمایه گذاری می‌ باشد. البته روش‌ های دیگری برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد، اما برای سرمایه‌ گذارانی که قصد شروع زندگی جدید همراه با کسب و کاری تازه را دارند؛ این روش گزینه بسیار مناسب‌ تری خواهد بود. معمولا بعد از انجام سرمایه گذاری اقامت موقت این کشور را دریافت خواهید کرد و بعد از ۵ سال پرداخت مالیات می‌ توانید به عنوان یک شهروند درجه دو در آلمان اقامت داشته باشید و از تمامی حقوق شهروندی این کشور به جز کسب منصب در سیاست و حق رای استفاده کنید. البته اگر هدف شما از سرمایه‌ گذاری صرفاً گرفتن اقامت این کشور است، بهتر است بدانید که تمام روش های سرمایه گذاری نمی توانند منجر به اخذ اقامت این کشور شوند و بهتر است با افرادی که تجربه، تخصص و اطلاعات بیشتری در این زمینه دارند صحبت کنید. در بخش‌ های بعدی انواع روش‌ های سرمایه گذاری در آلمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در آلمان

در ادامه تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری، باید انواع روش‌ های سرمایه‌ گذاری در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. البته در نظر داشته باشید که آنچه در ادامه مطالعه می‌کنید صرفاً مختصری از این روش ها جهت معرفی می‌ باشد و اطلاعات دقیق مربوط به هر یک از این روش‌ ها در سایر مقالات سایت موجود است.

  • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
    یکی از روش‌ های مطمئن برای سرمایه گذاری در آلمان، خرید ملک در این کشور می‌ باشد. ریسک این روش بسیار پایین است، اما قبل از انجام آن بهتر است بدانید که با سرمایه گذاری از این طریق نمی‌ توانید اقامت و در نتیجه پاسپورت این کشور را دریافت کنید. البته در شرایطی که روی ساخت و ساز و یا خرید فروش خانه در آلمان سرمایه گذاری کنید، روند دریافت اقامت و پاسپورت برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد. قیمت مناسب ملک در آلمان، امکان اخذ وام، تغییر جمعیت کشور که باعث افزایش تقاضا برای ملک شده، ارائه طرح‌ های مناسب مانند وام هایی با سود کم و تخفیف‌ های مالیاتی برخی از مزایای این روش سرمایه گذاری در آلمان هستند.
  • ثبت شرکت
    راه اندازی یک کسب و کار جدید و ثبت شرکت در آلمان یکی از روش‌ های سرمایه گذاری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. اقتصاد پویای آلمان باعث می‌ شود که ثبت شرکت در این کشور و فعالیت درست در آن با نتیجه مناسبی همراه باشد. برای این کار سرمایه اولیه ۳ تا ۴ هزار یورو کافیست و می توان گفت به سرمایه کلی حداقل ۲۵۰۰۰ یورو نیاز دارد. البته اقامت و مزایای شهروندی این کشور به همه شرکت‌ ها تعلق نمی گیرد و باید در این مورد با افراد متخصص و دارای اطلاعات کافی مشورت کنید.
  • کارآفرینی در آلمان
    برای سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در آلمان شما دو راه کلی پیش رو دارید. روش اول این است که با استفاده از روش‌ هایی مانند ازدواج، کار یا تحصیل به آلمان بیایید و سپس در محیط مورد نظر خود اقدام به کارآفرینی بکنید. روش دوم این است مستقیما با یک طرح مناسب به منظور ثبت شرکت و کارآفرینی به این کشور بروید و فعالیت خود را شروع کنید. البته در نظر داشته باشید این روش زمانی می‌ تواند برای شما مناسب باشد که بتوانید کسب و کاری ارائه دهید که اشتغال‌ زایی کند و علاوه بر توانایی اداره کسب و کار به دولت نیز مالیات بپردازید.

روش‌ های مختلف دیگری برای سرمایه گذاری در آلمان وجود دارد که بسته به شرایط خود می‌ توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. از سوی دیگر ممکن است سیاست گذاری‌ های جدیدی از سوی دولت آلمان اتخاذ شود که روند سرمایه گذاری در این کشور را دچار تحولات اساسی کند. یکی از اتفاقاتی که ممکن است در آینده تاثیر زیادی روی این موضوع داشته باشد، پایان واکسیناسیون و در نتیجه اتمام محدودیت‌ هایی است که توسط ویروس کرونا ایجاد شده است. برای اینکه همواره اطلاعات به روزی در خصوص تحلیل موقعیت مالی در آلمان جهت سرمایه گذاری داشته باشید، بهتر است که قبل از تصمیم گیری با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید.