تصمیم گیری بین سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها

تصمیم گیری بین سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها

یکی روش‌ های مطمئن برای پیشرفت در زمینه‌ های مالی سرمایه گذاری می‌باشد. افرادی که حقوق ثابت دارند معمولاً بخشی از درآمد خود را در عرصه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و طبیعتاً انتظار دارند که سود مناسبی در پایان سرمایه گذاری به آنها برسد. اما نکته بسیار مهمی که در این میان هیچ گاه نباید از یاد ببرید این است که سرمایه‌ گذاری اشتباه می‌ تواند باعث از دست رفتن کل سرمایه شما گردد. به همین دلیل قبل از هرگونه سرمایه گذاری باید در خصوص بسترهای موجود برای این کار تحقیقات لازم را به عمل آورید و با افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند مشورت کنید. سرمایه گذاری در زمینه خرید و فروش ارز و سرمایه گذاری روی رمز ارزها دو روشی هستند که این روزها بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته‌ اند. در ادامه این مطلب این دو روش سرمایه گذاری را به صورت مختصر بررسی می‌ کنیم تا بتوانید بین سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها انتخاب شایسته‌ ای داشته باشید.

نکات مهم در زمینه سرمایه‌ گذاری ارزی یا رمز ارزها

افرادی که قصد سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها و یا سایر نمونه‌ های سرمایه گذاری را دارند، باید نکات مهمی را در این زمینه به خاطر بسپارند. دانستن و رعایت کردن این نکات می‌ تواند باعث شود تا به سود بیشتری برسید و از سوی دیگر ریسک سرمایه گذاری را تا حد قابل توجهی کاهش خواهید داد. در ادامه این نکات را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • همه پول خود را در یک مکان خاص سرمایه گذاری نکنید
  یکی از مواردی که باعث افزایش احتمال شکست سرمایه‌گذاری می‌ شود، این است که تمام سرمایه خود را بر روی یک بستر خاص قرار دهید. این کار باعث می‌ شود در صورت شکست سرمایه‌ گذاری تمامی سرمایه شما به باد برود. همیشه این ضرب المثل قدیمی را به یاد داشته باشید که همه تخم مرغ‌ ها را در یک سبد نباید گذاشت.
 • از سود مطمئن باشید و از ضرر نترسید
  سرمایه گذاری همیشه با ریسک همراه بوده و قبل از انجام هر گونه فعالیتی باید این احتمالات را مد نظر قرار داد. این مورد را از یاد نبرید که بسترهای سرمایه گذاری که ریسک بالایی دارند می‌ توانند سوددهی بالایی نیز داشته باشند.
 • با روش‌ های مختلف سرمایه گذاری آشنا شوید
  روش‌ های متفاوتی برای سرمایه گذاری وجود دارد که هر از چندگاهی یک یا دو مورد از آنها بیشتر مورد توجه و استقبال عموم قرار می‌ گیرند. برای یک سرمایه گذاری مطمئن ابتدا باید بسترهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید و با توجه به موقعیت زمانی خود تصمیم مناسبی بگیرید.
 • از تصمیم گیری احساسی و لحظه‌ ای پرهیز کنید
  در بسیاری از موارد می‌ بینیم که شوک‌ های وارد شده به بازار باعث می‌ شود سرمایه‌ گذاران سریعاً از یک بستر ناامید شوند و برخلاف برنامه ریزی منطقی خود عمل کنند. این کار باعث می‌ شود سرمایه گذاری شما سریع‌ تر شکست بخورد و نتوانید به درستی سود ببرید.

آشنایی با سرمایه گذاری ارزی

خرید دلار و یورو یا سایر ارزهای موجود در بازار یکی از روش هایی‌ است که در سال‌ های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نوسانات ارزی به دلایل اقتصادی و سیاسی همانطور که احتمالاً می دانید در کشور ما بسیار بالا می‌ باشد. از سوی دیگر کاهش ارزش پول ملی باعث می‌ شود تا افراد زیادی به فکر سرمایه گذاری ارزی بیفتند تا از کم شدن ارزش سرمایه خود جلوگیری کنند. فراموش نکنید حتی قوی‌ ترین ارزهای بین‌ المللی مانند یورو و دلار ممکن است دچار نوسانات زیادی شوند و از همین رو افرادی که دل به سود سرمایه گذاری ارزی خوش کرده‌ اند، امکان دارد که ضررهای جبران ناپذیری را تجربه کنند. در سالهای اخیر ما نمونه‌های زیادی از این سرمایه گذاری اشتباه داشتیم. پس فراموش نکنید که حتماً از اشتباهات گذشته در این زمینه درس بگیرید. به خصوص وقتی شرایط اقتصادی ناپایدار و بی‌ثبات است، حتماً باید ریسک های متحمل این کار را در نظر بگیرید تا به مشکل بر نخورید.

نکات مهم در سرمایه گذاری ارزی

در صورتی که بین سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها خرید و فروش ارز را انتخاب کرده‌ اید، بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا نتیجه نهایی کار بهتر شود. البته لازم به ذکر است که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌ توانید مقاله ” سرمایه گذاری ارزی” را نیز مطالعه نمایید.

ارز مورد نظر شما باید قابلیت نقد شدن و فروش بالایی داشته باشد
به عنوان مثال تصور کنید شما مبلغ خاصی دلار خریده‌ اید، اما در زمان فروش مشتری مناسب برای آنها پیدا نمی‌ شود. این تعویق در فروش و نقد کردن می‌تواند مشکلات فراوانی را برای شما به وجود بیاورد.

 • سراغ ارز‌های ارزان قیمت در حجم بالا بروید
  زمانی که ارزهایی با قیمت پایین را در حجم بالا خریداری می‌ کنید، در صورت افزایش قیمت آن ارز سود بیشتری را تجربه خواهید کرد.
 • ریسک ارزهای مختلف را در نظر بگیرید
  ارزهای مختلف مانند دلار و یورو نوسانات زیادی را تجربه می‌ کنند که این نوسانات سود و زیان زیادی را می‌ توانند به همراه داشته باشند.
 • ارز مورد نظر را از نظر اصالت بررسی کنید
  در بسیاری از موارد دیده شده است که فروشندگان از عدم آگاهی مشتریان ارز استفاده می‌ کنند و ارزهای تقلبی را در اختیار آنها قرار می‌ دهند. پس بهتر است قبل از انجام هرگونه کاری، اطلاعات کافی در این زمینه را به دست بیاورید.
 • فاکتور‌های تاثیر گذار روی قیمت ارز
  خرد یا درشت بودن اسکناس و سال چاپ می‌ توان روی قیمت نهایی ارز تا حدی تاثیر بگذارند، پس بهتر است قبل از اقدام به خرید این موارد را مد نظر قرار دهید.
 • پیدا کردن ارز‌های هم تراز
  به عنوان مثال تصور کنید که قصد خرید دلار برای سرمایه گذاری ارزی را دارید، اما آمار به دست آمده نشان می‌ دهد که نوسانات این ارز بسیار بالاست. در چنین شرایطی بهتر است است سراغ ارزهایی همتراز با مورد اولیه مد نظرتان بروید.

آشنایی با سرمایه‌گذاری در رمز ارزها

برای انتخاب بین سرمایه گذاری ارزی یا رمز ارزها در این بخش قصد داریم که بیشتر در خصوص رمز ارزها صحبت کنیم. رمز ارزها که با نام ارزهای دیجیتال نیز شناخته می‌ شوند، نوع جدیدی از پول می‌ باشند که بدون کنترل و نظارت بانک‌ های مرکزی و دولت‌ ها فعالیت می‌ کنند. این عدم نظارت بر روی رمز ارزها باعث شده تا ریسک سرمایه‌ گذاری در آنها افزایش یابد. به صورتی که ممکن است قیمت آنها گاهی ده‌ ها یا صدها برابر قیمت اولیه نوسان داشته باشد. این قضیه می‌ تواند سود یا ضرر فراوانی را برای افراد به همراه آورد، همانطور که در بخش‌ های بالا گفتیم سرمایه گذاری با ریسک بالا، سوددهی بالایی هم می‌ تواند داشته باشد.

روند خرید و فروش رمز ارزها در فضای بلاکچین صورت می‌ پذیرد که تحت کنترل فرد خاصی نیست. این شبکه غیر متمرکز در سراسر دنیا قابل دسترسی می‌ باشد. یکی از دلایل اصلی ضرر کردن و عدم موفقیت افراد در زمینه سرمایه گذاری رمز ارزها، عدم آشنایی آنها با این عرصه می‌ باشد. پس قبل از ورود به این نوع سرمایه گذاری باید حتما اطلاعات کافی و مفیدی در خصوص آن به دست آورید. برای آشنایی بیشتر با موضوع رمز ارز یا ارزهای دیجیتال می توانید به مقاله مرتبط با این موضوع مراجعه کنید.

نکات مهم در سرمایه گذاری رمز ارزها

در ادامه نکات مهمی که در خصوص سرمایه گذاری روی رمز ارزها باید بدانید را با شما در میان خواهیم گذاشت:

 • امنیت
  موضوع امنیت از اهمیت بسیار بالایی در خصوص سرمایه گذاری رمز ارزها برخوردار است. از آن جایی که کیف پول شما به صورت مجازی است و خرید و فروش این ارزها به شکل غیر حضوری انجام می‌ شود، باید حتماً سراغ بسترهایی برای اینکار بروید که کاملا امن هستند. در ضمن امنیت گوشی موبایل یا لپ تاپ خود را باید کاملاً حفظ کنید تا از هجوم هکرها در امان باشید.
 • با انواع رمز ارزها آشنا شوید
  در سال‌ های گذشته بیت کوین توانست رشد زیاد رمز ارزها را برای ما به نمایش بگذارد. از همین رو بسیاری تصور می‌ کنند که تمامی رمز ارزها به بیت کوین شباهت دارند و می‌ توانند روی آنها سرمایه‌ گذاری کنند. اما آشنایی با ارزهای دیجیتال مختلف در این عرصه قطعاً راهکار‌های متنوعی را پیش روی شما قرار خواهند گذاشت.
 • مراقب تبلیغات دروغ و افراد متقلب باشید
  عدم آشنایی عموم مردم با عرصه رمز ارزها باعث شده تا افراد متقلب رو به سوء استفاده از آنها بیاورند. وعده‌ هایی که به شما می‌ گویند یک شبه سرمایه خود را چندین برابر خواهید کرد، می‌ توانند کاری کنند که تمام سرمایه شما به هدر برود یا به دست افراد کلاهبردار بیفتد.

سخن نهایی

اگر از خود می‌ پرسید «سرمایه‌ گذاری ارزی یا رمز ارزها، کدام یک بهتر است؟» باید برای پیدا کردن پاسخ این سوال تحقیقات زیادی انجام دهید. همانطور که گفتیم سرمایه‌گذاری کورکورانه می‌ تواند عواقب منفی بسیاری را برای ما به همراه داشته باشد. از سوی دیگر در این مطلب ما سعی کردیم تا نکاتی کلی در زمینه سرمایه‌گذاری ارزی یا رمز ارزها را در اختیار شما قرار دهیم، اما بهتر است به این اطلاعات اکتفا نکنید و برای تصمیم گیری درست مطالعه و تحقیق بیشتری داشته باشید. از سوی دیگر همیشه مراقب باشید تا فریب رسانه‌ های مختلف را در این زمینه نخورید و تصمیم گیری بر اساس منطق داشته باشید.