خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان

علاقه‌مندان به خرید ملک در آلمان در ابتدا باید این سوال را بررسی نمایند که آیا این کشور اجازه خرید ملک را به اتباع خارجی میدهد یا خیر؟ به عنوان مثال قوانین کشور اسلوونی در بخش اجازه خرید ملک بیان می‌کند تنها کسانی می‌توانند در اسلوونی ملک بخرند که اتباع اسلوونی نیز در خاک آن‌ها اجازه خرید ملک غیرمنقول داشته باشند؛ ایرانی‌ها در اسلوونی قانوناً نمی‌توانند ملکی خریداری نمایند. بسیاری از مردم علاقه‌مند به گرفتن مجوز اقامت در آلمان هستند، چرا که آلمان از بهترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

درباره کشور آلمان

پایتخت کشور آلمان برلین و این کشور جز ۳۲ کشور اتحادیهی اروپا است. اقتصاد آلمان بیشتر در شهرهای هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت و برلین متمرکز شده است. کشور آلمان از لحاظ موقعیت زیست محیطی و اقتصادی بسیار مناسب است. این کشور از شمال با دانمارک، ازغرب با فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک و از جنوب با اتریش و سوییس هم مرز است که شما می‌توانید به راحتی به کشورهای حوزه شنگن سفر کنید. زمانی که شما مجوز اقامت دائم و تابعیت را دریافت می‌نمائید، می‌توانید در کل اتحادیهی اروپا اقدام به تحصیل و زندگی کنید.

آلمان دارای ۱۶ ایالت است که بزرگترین آن بایرن یا باواریا و کوچکترین آن برمن است. رتبه ۶ نرخ توسعه را داراست و در سال ۲۰۱۳ شاخص توسعه در آلمان ۹۱۱/۰ بوده است. بیشتر ایرانیان در شهرهای بادن، برلین، وورتمبرگ و هامبورگ ساکن هستند. کشور آلمان دارای آب و هوای معتدل و قاره‌ای می باشد که معمولاً بادها از سمت غرب در این کشور می‌وزند.

امکان یا عدم امکان خرید ملک در آلمان

مطابق قوانین کشور آلمان هیچ محدودیتی برای خارجی‌ها در خصوص خرید ملک غیرمنقول در این کشور وجود ندارد. یعنی اتباع خارجی، از جمله ایرانی‌ها، می‌توانند چه در آلمان اقامت داشته باشند چه نداشته باشند به منظور استفاده شخصی یا اجاره دادن به سایرین، ملکی در این کشور خریداری نمایند. خریدار باید مالیات انتقال ملک یا همان grunderwerbssteue را نیز پرداخت نماید.

اقامت آلمان با خرید ملک

آلمان از مقصدهای بسیار جذاب مهاجرت به شمار می‌رود. این کشور اقتصاد بسیار قوی داشته و کمپانی‌های بزرگی همچون بنز، بی ام و ، پورشه، بوش و غیره در این کشور وجود دارند. آلمان نیاز زیادی به نیروی کار جوان دارد و برنامه‌هایی در راستای جذب نیروی خارجی تعریف کرده است. در واقع می‌توان گفت که این کشور نیاز زیادی به سرمایه گذار ندارد و برنامه‌های سرمایه‌گذاری در آلمان بسیار سخت است.

ثبت شرکت در حال حاضر تنها برنامه سرمایه‌گذاری آلمان به شمار می‌رود که اگر به درستی انجام نگردد، نتیجه اقامتی برای شخص نخواهد داشت. خرید ملک در آلمان نیز منجر به اقامت گرفتن مالک نمی‌شود مگر آنکه این خرید را در قالب یک شرکت به ثبت رساند. برای شرکتی که در آلمان ثبت می‌گردد باید یک طرح تجاری قوی نوشته شود که نشان دهد فعالیت این شرکت برای آلمان توجیه اقتصادی داشته و سودآوری زیادی خواهد داشت.

مراحل خرید خانه در آلمان

خرید ملک در آلمان مراحل مختلفی دارد که دقت در انجام آن جهت جلوگیری از هر گونه ضرر احتمالی ضروری است. چنانچه شما متقاضی خرید ملک در این کشور هستید؛ بهتر است با یک وکیل مجرب در راستای این امر مشورت کرده و از کمک وی بهره مند گردید. در این صورت مطمئن خواهید بود که فرآیند طی شده کاملاً قانونی است و شما می‌توانید بر روی سود ناشی از سرمایه گذاری خود حساب نمایید. همچنین کشورهای اروپایی عموماً قوانین مالیاتی زیادی دارند که الزام رعایت آن توسط خریدار وجود دارد. همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد خرید ملک در این کشور به خودی خود منجر به دریافت اقامت آلمان نمی‌شود بلکه شما تنها می توانید یک ویزای توریستی بلند مدت دریافت کرده و به کشور آلمان رفت و آمد داشته باشید. مراحل کلی خرید ملک در این کشور به شرح زیر است:
در ابتدا می‌بایست یک پیش نویس از قرارداد توسط فروشنده تهیه گردد که در آن مواردی همچون ارزش ملک، چگونگی پرداخت هزینه و مبلغ پیش پرداخت ذکر شده باشد. چنانچه این پیش نویس توسط خریدار تأیید گردد وی می‌بایست معادل ۱۰ درصد قیمت ملک را به عنوان پیش پرداخت به حساب دفتر اسناد واریز نماید.
در این مرحله خریدار حدود ۴ هفته فرصت دارد که مالیات مربوط به ملک را پرداخت کند. در شهرهای مختلف مبلغ مالیات متفاوت بوده و در حدود ۳ تا ۷ درصد ارزش ملک است. در مرحله آخر قراردادی ما بین خریدار و فروشنده منعقد گردیده و امضا می‌شود.

قیمت خانه در آلمان

در آلمان نیز همچون تمامی کشورهای جهان از جمله کشور خودمان ایران، قیمت املاک به منطقه قرارگیری آن وابسته است. قطعاً در شهرهای مختلف نیز قیمت املاک با یکدیگر متفاوت است. قیمت‌ها در شهرهای بزرگ و مهمی همچون مونیخ، فرانکفورت، برلین و غیره بسیار بالاتر از شهرهای کوچک و کم جمعیت است. به طور کلی می‌توان گفت قیمت خرید ملک در آلمان مانند کشورهایی همچون ایلات متحده آمریکا، فرانسه یا انگلستان است. میانگین قیمت ملک در این کشور، حدود ۳,۳۸۶.۳۱ یورو به ازای هر متر مربع است. این قیمت در شهر برلین تا ۵,۸۴۴.۴۴ یورو و در مونیخ به ۹,۹۳۷.۵۰ افزایش می‌یابد.

قیمت خانه در فرانکفورت

قیمت خانه در فرانکفورت که پنجمین شهر بزرگ آلمان به شمار می‌رود و از جمله شهرهای مهم این کشور و از ثروتمندترین مراکز اروپا است. قیمت ملک در نقاط مختلف این شهر متفاوت است و چنانچه شما قصد خرید ملک در مرکز شهر را داشته باشید، قطعاً می‌بایست هزینه بیشتری پرداخت کنید. بر طبق آمار موجود، خرید یک متر مربع در مرکز شهر ۶,۴۲۳.۵۳ یورو و در خارج از شهر ۴,۲۵۸.۸۲ یورو است.

قیمت مغازه در آلمان

قیمت مغازه و املاک تجاری در آلمان انواع مختلف است و از مغازه‌های کوچک که کاربری‌هایی همچون سوپر مارکت دارند تا فضاهای تجاری که در پمپ بنزین‌ها و یا پاساژهای کوچک و بزرگ تعریف شده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت که فضاهای تجاری از ۸۰۰ هزار یورو شروع شده و بسته به منطقه و متراژ تا حدود ۱۰ میلیون یورو هم می‌رسند.

قیمت زمین کشاورزی در آلمان

قیمت زمین کشاورزی در آلمان، شاخصه‌های بسیاری در قیمت زمین‌های کشاورزی و زراعی در آلمان تأثیر دارند، از جمله مساحت زمین، جنس خاک، امکانات آبیاری و ملکی که در آن قرار دارد. در این کشور کمترین قیمت‌ها در قسمت‌های شرقی یافت می‌شود که در حدود ۱۰ هزار یورو در هکتار است و بیشترین قیمت در بخش‌های غربی وجود دارد که بیش از ۶۰ هزار یورو به ازای هر هکتار است.

قیمت خانه ویلایی در آلمان

قیمت خانۀ ویلایی در آلمان، کیفیت ساخت و منطقه‌ای که خانه ویلایی در آن قرار دارد تأثیر مستقیمی بر قیمت آن خواهد داشت به طور میانگین می‌توان گفت خانه‌های ویلایی و حیاط دار عموماً بین ۳۰۰ هزار تا ۵ میلیون یورو خواهند بود.

نکاتی در خصوص خرید ملک در آلمان

اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید قبل از اقدام به خرید پیشنهاد می‌شود که نکات زیر را رعایت فرمائید:

استفاده از یک نماینده قانونی: استفاده از یک وکیل به شما کمک می‌نماید سرمایه خود را از دست ندهید زیرا شما کاملاً از قوانین آلمان اطلاع ندارید هرچند اجباری برای این کار در آلمان نیست ولی امری ضروری است.

بررسی بازار: درست انتخاب کردن منطقه و ویژگی‌هایش و قیمت ارز و غیره در آینده شما مهم است هرچند چرخه جهانی نوسانات قیمت ملک در یک محدوده یا کشور نیست.

پرداخت وام مسکن و صرفه جویی در پول: در آلمان ۶۰% هزینه ملک از طریق تسهیلات پرداخت می‌شود، لذا باید دقت لازم را در نحوه‌ی تبدیل ارز و پرداخت به موقع داشته باشید چون باید وام خود را به یورو پرداخت نمائید.

کمک از یک فرد حرفه ای در خرید: داشتن علم و اطلاعات قبل از خرید هر محصول و بدست آوردن محصول از راه‌های معقول، کمک بزرگی می‌کنند و بهتر است، برای خرید ملک در آلمان از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید.

ترجمه مدارک مهم: ترجمه حرفه‌ای تمام اسناد و مدارک به زبان خود، چرا که پس از امضا موارد مندرج مجبور به تسلیم و اجرای آنها خواهید شد.