خرید نمایندگی در کشور آلمان و أخذ اقامت کاری

راه اندازی کسب و کار از طریق خرید نمایندگی در کشور آلمان و اخذ اقامت کاری

آلمان یکی از کشورهای قدرتمند از نظر اقتصادی است و به همین دلیل افراد زیادی این سال‌ها از ایران به آلمان مهاجرت کرده‌اند. البته با توجه به پلتفرم‌های آلمان چه از نظر شغلی و چه از نظر تحصیلی بسیار دارای نظم و مقررات خاصی است. به همین منظور افراد پیش از سرمایه‎‌‌گذاری و ایجاد شغل در این کشور می‌بایست اطلاعات جامعی در این زمین داشته باشند. با خواندن این مطلب اگر قصد دریافت و یا خرید نمایندگی را دارید می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید.

شرایط ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار (جاب‌آفر (JOB OFFER)

در صورتی که بتوانید در مشاغل مورد نیاز آلمان، یک پیشنهاد کاری از کارفرمایی در این کشور دریافت کنید، امکان أخذ ویزای کار آلمان برای شما وجود دارد. پس از گرفتن جاب آفر می‌توانید به همراه مدارک مورد نیاز، با مراجعه به سفارت آلمان برای دریافت ویزا درخواست دهید. در قوانین جدید از سال ۲۰۲۱، شهروندان اتحادیه اروپا و آلمان نسبت به شما اولویت ندارند و نیازی به آگهی دادن برای شغل مورد نظر نیست.

البته در صورتی که بالای ۴۵ سال سن دارید باید حتماً در شغلی استخدام شوید که حداقل ۳،۶۸۵ یورو در ماه برای شما در آمد دارد. از عوامل مهمی که برای یافتن کارفرما می‌تواند به شما کمک کند می‌توان به مدرک تحصیلی، تخصص بالا در حرفه، سابقه‌کار و تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی اشاره کرد.

قوانین تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان

هر شرکت خارجی که دارای دفتر مرکزی و عملیات تجاری در خارج از آلمان است می‌تواند یک شرکت تابعه متعلق به تمامی ارگان‌ها یا یک شعبه آلمانی در کشور آلمان تأسیس کند .

شرکت تابعه یک نهاد حقوقی مستقل است که به طور کامل یا تا حدی متعلق به شرکت مادر خارجی است . هنگام تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان ، سرمایه‌گذار می تواند انواع مختلف شرکت‌ها و مشارکت‌ها را انتخاب کند که در ادامه فهرست شده است .

یک شعبه دارای هیچ فرم مستقل قانونی نیست. در شرایط قانونی و سازمانی، این بخش، بخشی از تجارت اصلی شرکت است و بنابراین به قانون مربوط به شرکت اصلی بستگی دارد. یک شعبه یک فرم تجاری مناسب برای یک شرکت خارجی است که مایل به حضور در آلمان برای شروع تجارت و برقراری ارتباط با شرکای تجاری است .

شرایط تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان

شرایط تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان و یا هر کشوری متفاوت است برای آن که اتباع مختلف بخواهند درخواستی برای اقامت بدهند، باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور متقاضی ارسال کنند. مهاجران نیوزیلند، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، اسرائیل، ایالات متحده آمریکا و کانادا نیازی به ویزای ورودی ندارند و می‌توانند در اداره ثبت نام خارجیان درخواست اقامت کنند .

اتباع کشورهای جهان سوم که مایل به مهاجرت به آلمان هستند تا فعالیت خود را به عنوان نماینده یک شرکت خارجی آغاز کنند، مجوز اقامت مرتبط با هدف به مدت حداکثر ۱۲ ماه را دریافت خواهند کرد. در حال حاضر برای این منظور باید مبلغ ۳۰،۰۰۰٫۰۰ یورو در یک حساب بانکی در آلمان ارائه شود. پس از انقضای مورد توافق، مجوز اقامت می‌تواند حداکثر ۶ ماه به صورت اختیاری در اداره ثبت احوال خارجی‌ها تمدید شود .

پس از پایان ۱۸ ماه، دفتر مرکزی خارجی باید به اداره ثبت احوال خارجی محلی اعلام کند که آیا مایل است با تمام حقوق و تعهدات به فعالیت تجاری خود در آلمان ادامه دهد یا خیر. اگر نمایندگی شرکت از قوانین کشور آلمان پیروی نکند، مجوز اقامت نماینده تمدید نخواهد شد و موظف است که کشور آلمان را ترک کند . اگر تبدیل دفتر نمایندگی به شکل قانونی دیگر مورد نظر باشد، باید با توجه به مقررات قانون اقامت آلمان، تصمیم به تغییر شکل مجوز اقامت نماینده گرفته شود.

تأسیس شرکت تابعه در آلمان

تأسیس شرکت تابعه در آلمان به هنگام شکل‌گیری در آلمان در واقع تشکیل یک شرکت مستقل قانونی شکل می‌گیرد. شرکت تابعه تحت نام خود فعالیت و ترازنامه خود را تهیه می‌کند. هنگام انتخاب نوع حقوقی شرکت، شرکت سهامی معمولاً بهترین گزینه برای شرکت‌های بزرگتر است .سه نوع عمده شرکت تحت قوانین آلمان که به نوعی بهترین سرمایه گذاری در آلمان نیز هستند، عبارتند از :

 • شرکت با مسولیت محدود
 • شرکت سهامی
 • مشارکت محدود با سهام

شرکت خصوصی با مسئولیت محدود در آلمان (GmbH) معمول‌ترین نوع قانونی برای تأسیس شرکت است. این نوع از شرکت ترکیبی، انعطاف پذیری بالا با تعهدات نسبتاً کم است .

تأسیس دفتر نمایندگی و شعبه مستقل در آلمان

تأسیس دفتر نمایندگی و شعبه مستقل در آلمان، صرفاً در خدمت نظارت بر بازار هستند و راه را برای مخاطبین اولیه مشتری هموار می‌کنند که اغلب به عنوان ” دفاتر نمایندگی ” توصیف می‌شوند. با این حال، این اصطلاح در قانون تجارت آلمان وجود ندارد. دفتر نمایندگی معمولاً به عنوان یک شعبه در آلمان ثبت می‌شود .

شعبه مستقل وظایفی را برعده دارد که صرفاً فراتر از اجرای و وظایف مربوط به پشتیبانی است. این أمر بستگی به شرکت دفتر مرکزی در سطح داخلی دارد، اما در فعالیت‌های تجاری مستقل می‌تواند فعالیت کند. با این وجود، شعبه‌ی خارجی مسئولیت معاملات تجاری را که توسط شعبه اصلی صادر می‌شود را دارد .

در سطح سازمانی، دفاتر مستقل از شرکت مادر و اصلی جدا هستند و معمولاً دارای ویژگی‌های زیر است :

 1. مدیریت با آزادی عمل براساس قضاوت خود ( به عنوان مثال با وکالت کامل )
 2. منابع سرمایه و حساب بانکی خود
 3. حسابداری جداگانه

یک شعبه‌ی مستقل می‌تواند نام خود را داشته باشد، اما نام شرکت دفتر مرکزی نیز باید شامل نام قانونی آن باشد. شرکت‌های خارجی می‌توانند در صورت داشتن معاملات خارجی ( یا یک دایرکتوری قابل مقایسه ) یک دفتر شعبه مستقل در آلمان ایجاد کنند .تصمیم برای ایجاد یک شعبه باید توسط مدیران دفتر مرکزی انجام شود. دفتر شعبه‌ی مستقل باید در معاملات تجاری خارجی و در دفتر تجارت محلی ثبت شود .

ایجاد شعبه وابسته در آلمان

برای ایجاد شعبۀ وابسته و یا نمایندگی در آلمان، یک دفتر وابسته به شرکت مرکزی است و آن به هیچ وجه خودمختاری ندارد. این شعبه بر حفظ ارتباطات و شروع کسب و کار در آلمان تمرکز دارد .

شعبه وابسته قادر به تصمیم گیری خود مختار در معاملات کلی عمومی دفتر مرکزی ندارد. این نوع شعبه وظایف مربوط به پشتیبانی و اجرا را بدون داشتن اختیار تجاری فردی انجام می دهد و کاملا به دفتر مرکزی وابسته است .صورت حساب ها باید به نام دفتر مرکزی شرکت ساخته شوند. استفاده از نام دیگری به جز نام شرکت اصلی برای شعبه مجاز نیست .تنها الزامات رسمی برای یک شعبه وابسته، ثبت نام در اداره تجارت محلی است که اسناد خاصی را که مربوط به شرکت خارجی است را نیز باید ارائه داد.

قوانین مهاجرت به آلمان برای مدیران شرکت‌های خارجی

قوانین مهاجرت به آلمان برای مدیران شرکت‌های خارجی، اگر شعبه یا شعبه آلمانی توسط اتباع خارجی در آلمان اداره شود، یک گذرنامه معتبر برای ثبت نام تجاری و در صورت لزوم تأیید درخواست ثبت نام تجاری در مورد شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان کشور های عضو منطقه اقتصادی اروپا ( EEA ) لازم است .
برای ورود و اقامت، شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیهی اروپا نیاز به گذرنامه معتبر و شناخته شده ملی و همچنین اجازه اقامت در قالب تصدیق اقامت برای انجام فعالیت مستقل دارند. این تصویب توسط اداره ثبت نام خارجیان به مدت حداکثر ۳ سال و تنها در صورت درخواست پیش نیاز های زیر اعطا خواهد شد :

 • علاقه اقتصادی یا نیاز منطقه‌ای
 • چشم‌انداز تاثیر مثبت در اقتصاد
 • تأیید سرمایه گذاری

برای اینکه با درخواست موافقت شود باید دید که تأسیس شعبه و نمایندگی در آلمان چه تأثیری بر آموزش و اشتغال خواهد داشت؟ آیا مفهوم کسب و کار اساسی پایدار است و هزینهی سرمایه چقدر است؟ متقاضیان ۴۵ ساله و بالا تر باید شواهد مربوط به شرایط مناسب سالخوردگی را ارائه دهند .

مزایای سرمایه گذاری در آلمان به شرح زیر است:

 1. عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی
 2. داشتن اقتصاد و صنعتی قدرتمند در سطح جهان
 3. امکان أخذ اقامت دائم برای تمام اعضای خانواده (فرزندان زیر ۱۸ سال)
 4. عضویت آلمان در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن (Schengen)
 5. داشتن کلیه حقوق شهروندی اروپا
 6. قابلیت تبدیل به اقامت دائم آلمان
 7. تولید تحت لیسانس شرکت آلمانی
 8. أخذ وام‌های بلند مدت با بهره‌های پایین (حداکثر ۴ درصد)
 9. افتتاح حساب بانکی در سر تا سر اروپا
 10. امکان استفاده از بیمه و خدمات‌درمانی و تحصیل رایگان در آلمان
 11. عدم نیاز به شریک آلمانی
 12. عدم لزوم استخدام کارمند
 13. شرکت با مسئولیت محدود GmbH مناسب ترین نوع شرکت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است.

ثبت این نوع شرکت توسط وکلای آلمانی الاصل در یکی از دفاتر اسناد رسمی دولت آلمان و در کمتر از دو هفته کاری (حضور مالک در دفتر اسناد رسمی آلمان و بانک فقط یک روز نیاز است) صورت پذیرفته و به همراه حساب بانکی به نام و با حق واریز و برداشت مالک و موسس ایرانی شرکت تحویل متقاضی می‌گردد.

لازم به تأکید است که در این روش نیاز به هیچگونه شریک یا کارمند آلمانی نیست و شخص یا اشخاص ایرانی مالک شرکت، شخصاً قادربه واریز و برداشت از حساب شرکت خود از سرتا سر دنیا خواهند بود.

مراحل ثبت شرکت در آلمان

 • صدور دعوتنامه
 • أخذ ویزای شنگن
 • بررسی و أخذ تأیدیه نام انتخابی در کشور آلمان
 • تدوین طرح تجاری و مالی به زبان انگلیسی و آلمانی
 • أخذ تائیدیه طرح تجاری از اداره بازرگانی
 • هماهنگی وقت محضر
 • ثبت شرکت در محضر به نام شخص یا شرکای ایرانی
 • افتتاح حساب بانکی به نام شخص یا شرکای ایرانی
 • ثبت شرکت در دادگاه نورنبرگ
 • عضویت در اتاق بازرگانی
 • أخذ وقت سفارت مربوط به اقامت
 • تکمیل و آماده‌سازی طرح تجاری و مدارک لازم برای تحویل به سفارت
 • پیگیری امور مربوط به اقامت از طریق اداره اتباع خارجی نورنبرگ و سفارت آلمان در ایران
 • بیمه متقاضی در آلمان

اجاره دفتر یا محل اقامت در آلمان

 • أخذ ویزا برای پیوست سایر افراد خانواده
 • تهیۀ اساسنامه
 • اجاره آپارتمان محل سکونت
 • اجاره آپارتمان محل کار
 • اجاره آدرس مجازی
 • بیمه افراد خانواده
 • ثبت نام در اداره مالیات
 • آماده‌سازی مدارک ثبت شرکت( اساسنامه، مالیات سهامداران و …)
 • صدور شماره HRB
 • ثبت نام در اداره بازرگانی
 • عقد قرارداد بین شرکت و مدیرعامل

قوانین و شرایط أخذ ویزای کار آلمان در سال ۲۰۲۱

قوانین و شرایط أخذ ویزای کار آلمان در سال ۲۰۲۱ با توجه به نیاز کشور آلمان به نیروی کار حرفه‌ای، قوانین أخذ ویزای کار این کشور ساده‌تر شده است. درحالی که شما پیش از این باید دارای حداقل مدرک لیسانس بودید، در قوانین جدید با مدرک کاردانی و یا ۲ سال آموزش فنی حرفه‌ای نیز می‌توانید ویزای جستجوی کار این کشور را دریافت کنید.

البته برای ایرانیان امکان أخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی‌حرفه‌ای وجود ندارد و باید مدرک کاردانی معتبر ارائه دهند. علاقه‌مندان می‌توانند ویزای جست و جوی کار آلمان (Job seeker) را در صورت داشتن شرایط لازم درخواست نمایند تا وارد این کشور شده و به کاریابی بپردازند. در روش دوم شما می‌توانستید با گرفتن دعوت‌نامه کاری (Job offer) به اداره مهاجرت و سفارت این کشور درخواست ویزای کاری این کشور را داشته باشید. قبلاً مشاغل به مدت ۶ ماه در آلمان و اتحادیه اروپا آگهی میشد و اگر شخص مناسبی پیدا نشود، شما می‌توانستید برای آن شغل پیشنهاد کار بگیرید. راه سوم دیگری نیز برای کار در آلمان وجود دارد که در زیر شرح داده شده است.