رشد اقتصادی در آلمان

رشد اقتصادی در آلمان

بدون شک کشور آلمان جزو قدرتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا است. کشوری که خالق سیستم پول یورو و بسیاری از قوانین ارزی در اروپا است، توانسته است برای بیش از یک دهه اقتصاد قدرتمندی را ایجاد کند. رشد اقتصادی در آلمان بسته به صنعت و فناوری‌ هایی است که هر روز رونق می‌ یابد. کشوری که هزاران مهاجر و نیروی کار متخصص را می‌ پذیرد تا به چرخ دنده‌ های اقتصاد کشورش کمک کنند. در ازای آن نیز امنیت اقتصادی و مالی برای آنها به ارمغان می‌ آورد. اما چه عواملی سبب شده‌ اند تا آلمان تا این حد پیشرفته باشد؟ چه عواملی به رشد اقتصادی آلمان کمک کرده‌ اند؟ تا جایی که این کشور به یکی از غول‌ های اقتصادی و صنعتی در دنیا تبدیل شود؟ در این مطلب بیشتر در مورد این موضوعات صحبت می‌ کنیم.

آلمان در دهه طلایی اقتصاد است

اگر پیگیر مسائل اقتصادی روز دنیا باشید حتما رکود اقتصادی سال ۲۰۰۹ دنیا را به یاد دارید. یکی از کشورهایی که قربانی این رکود جهانی شد کشور آلمان بود، اما تقریبا این کشور جزو چند کشوری بود که به سرعت با رکود مقابله کرد و اقتصادش در اتحادیه اروپا و دنیا به عنوان الگوی اقتصادی موفق الگو برداری شد.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون رشد اقتصادی آلمان در یک سراشیبی شگفت‌انگیز قرار گرفته است. کارشناسان اقتصادی به طور متوسط سالی ۶% رشد اقتصادی را برای این کشور در نظر گرفته‌ اند. همین موضوع سبب شده است تا یک چشم‌انداز روشن برای اقتصاد آلمان و رشد روز افزون آن قابل پیش‌بینی باشد.

امور صنعتی و گردشگری آلمان و تاثیر آن در رشد اقتصادی

زمانی که در مورد رشد اقتصادی در آلمان صحبت می‌ شود، حتما امور صنعتی و گردشگری آن مورد بررسی قرار می‌ گیرند. آلمان کشوری است که از نظر سوخت‌ های فسیلی و منابع طبیعی مانند نفت و گاز فقیر است، اما این کشور رشد اقتصادی خود را مدیون استفاده از گردشگری، صنعت‌ و تولید‌ات داخلی است.

آلمان دارای اقتصادی قدرتمند مبتنی بر نیروی کار متخصص، زیرساخت‌ های توسعه یافته، سرمایه‌ گذاری‌ های کلان، سطح پایین فساد و سطح بالایی از نوآوری است. این کشور دارای بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین کشور با تولید ناخالصی‌ داخلی است.

تولید ناخالص داخلی آلمان تنها ۹% درصد است. ۹۰% نیازهای غذایی خود را نیز با تولید داخلی تامین می‌ کند. آلمان پس از فرانسه و ایتالیا سومین تولید کننده محصولات کشاورزی در اتحادیه اروپا است. عمده محصولات کشاورزی این کشور سیب‌زمینی، گندم جو، چغندر قند، میوه و کلم است. با وجود سطح بالای صنعت در این کشور، تقریبا یک سوم خاک این کشور را جنگل پوشانده است.

آلمان بزرگترین جزو بزرگترین تولید‌کنندگان اتومبیل در دنیا است. کمپانی‌ های فولکس واگن در ولفسبورگ، مرسدس بنز و پورشه در اشتوتگارت، آئودی و بی ام و در مونیخ قرار گرفته‌ اند.

کشور آلمان از تمام این موارد برای رشد اقتصادی خود استفاده می‌ کند. این کشور سعی می‌ کند با افزایش صادرات صنعت خود کمبود منابعی مانند نفت و گاز را جبران کند. بیش از ۹۰ منابع این کشور جزو منابع تجدیدپذیر هستند. حتی آلمان برای جلوگیری از رشد جنگل خواری و یا مصرف درختان برای تولید کاغذ، سالانه بیش از دو سوم منابع خود را برای واردات چوب استفاده می‌ کند.

همچنین بزرگترین سازنده و استفاده کننده از توربین‌ های بادی نیز کشور آلمان است. بدین صورت از منابع تجدیدپذیری مانند انرژی باد استفاده می‌ کند. همچنین این کشور برای تهیه گاز طبیعی نیز از منابع کشور روسیه استفاده می‌ کند.

آلمان مکانی عالی برای سرمایه گذاری؟

از سال ۲۰۲۰ کارشناسان معتقد‌ند که آلمان امکان دارد وارد یک رکود اقتصادی دوره‌ ای شود. اما با توجه به تجربه این کشور در زمینه اقتصاد نشان می دهد که به خوبی توانایی رو به رو شدن با مشکلات مالی و اقتصادی را دارد. به خصوص که این رکود اقتصادی به دلیل بیماری کرونا بوده و با همه‌گیر شدن واکسن دوباره این مشکلات برطرف می‌ شوند. بنابراین در این زمان که سهام شرکت‌ های زیادی دچار افت می‌ شوند، بهترین زمان برای خرید آنها است. زیرا تا سال ۲۰۲۲ رونق اقتصادی در سطح بالایی نه تنها به آلمان بلکه به دیگر کشورهای جهان بازگشته و با آغاز واکسیناسیون صنعت‌ هایی مانند گردشگری و تجارت‌ های آزاد دوباره رونق خواهند گرفت.

بنابراین منطقی است که از هم‌ اکنون فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری که در کشور آلمان وجود دارد را مورد بررسی قرار دهید. رشد اقتصادی آلمان بدون شک ممکن است در یک بازه کوتاه دچار مشکل شود، این مشکل بعد از دوره کوتاهی تمام شده و افرادی که سرمایه‌ گذاری خود را پیش تر انجام داده‌ اند، برنده خواهند بود.

رشد اقتصادی آلمان و تاثیر آن بر روی اروپا

همان طور که در بخش‌ های قبل اشاره کردیم، اقتصاد آلمان به قدری قدرتمند است که به طور مستقیم بر روی کل کشورهای حوزه اتحادیه اروپا تاثیر می‌ گذارد. به خصوص کشورهایی مانند فرانسه، هلند و ایتالیا که مصرف کننده مستقیم محصولات کشور آلمان هستند.

هرگونه رکود یا رشد اقتصادی آلمان به طور مستقیم بر روی این کشورها تاثیرگذار خواهد بود. به خصوص که سیستم ارز یورو از این کشور برخاسته است. بنابراین می‌ توان انتظار داشت با افزایش یا کاهش یورو در این کشور، کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نیز تاثیرات را دریافت کنند. در نتیجه کشورهای اطراف نیز تمام تلاش خود را خواهند کرد تا از افت یا سقوط کامل این اقتصاد جلوگیری کنند.

اگر به دنبال سرمایه گذاری در کشور آلمان هستید، این دوره بهترین زمان است. بعد از پایان این دوره و بازگشت رونق اقتصادی به آلمان، افرادی که سرمایه‌ گذاری‌ های خوبی انجام داده‌ اند؛ سود زیادی را تجربه خواهند کرد.