روش واردات کالا از اروپا

روش واردات کالا از اروپا

تجارت همواره به عنوان یکی از راه‌ های اصلی برای کسب سود در تمام جوامع مطرح بوده است. صادرات و واردات دو بال اصلی تجارت را تشکیل می‌دهند که انجام هر کدام از آنها در کشورمان مستلزم طی کردن فرایندهای خاص خود است.

سیاست‌گذاران تجاری هر ساله نیازهای کشور را مشخص می‌‌کنند و سپس با استفاده از اعمال برخی سیاست‌ها از قبیل تعرفه‌گذاری، نیازهای وارداتی کشور را مشخص می‌کنند.

تجار، بازرگانان و شرکت‌های مختلف با استفاده از توانی که در اختیار دارند برای واردات کالا اقدام می‌کنند و در ادامه آن را در کشور عرضه می‌کنند. این کار شاید در ظاهر کار آسانی به نظر برسد، اما در عرصه عمل پیچیدگی‌های زیادی دارد.

بخشی از فرایندهای مراحل واردات کالا در داخل کشور و بخش دیگر آن در خارج از کشور صورت می‌گیرد. یک واردکننده کالا باید با بسیاری از امور از قبیل تجارت و بانکداری بین‌الملل، حمل‌ونقل بین‌المل، ترخیص کالا و امور گمرکی، نحوه تخصیص ارز و بسیاری نکات دیگر آشنایی کامل داشته باشد.

قوانین واردات کالا از اروپا

قوانین واردات کالا

تجارت و امور بازرگانی نیاز مبرم کسب اطلاع از قوانین دارد. خصوصاً آنکه قوانین و مقررات این حوزه متناسب با نیازهای روز و با توجه به اتفاقات مختلف بروزرسانی می‌شود. برخی از قوانین به صورت قوانین پایه بوده و برخی دیگر شامل آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌‍‌های اجرایی است.
یک واردکننده هم باید نسبت به قوانین کلی و پایه‌ای آشنایی داشته باشد و هم به تغییرات در مقررات جزئی تسلط داشته باشد. در ادامه به مهم‌ترین قوانین واردات کالا اشاره می‌کنیم.

  • قانون مقررات صادرات و واردات: این قانون یکی از اصلی‌ترین قوانین پایه‌ای مربوط به تجارت بوده که در سال ۱۳۷۲ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. مطالعه این قانون برای تمام فعالان حوزه تجارت الزامی بوده که شامل ۲۴ ماده مختلف است. اگرچه رعایت این قانون اهمیت زیادی دارد، اما همانند سایر قوانین تصویبی دیگر بیشتر به بیان کلیات و خط‌ قرمزهای کلی پرداخته است.
  • آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات: این آیین‌نامه در راستای قانون فوق و در سال ۷۳ توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده است. آیین‌نامه مذکور در ۴۶ ماده تنظیم شده و دارای نکات اجرایی مختلفی در خصوص صادرات و واردات است. از همین رو مطالعه آن جهت آشنایی با مقررات واردات کالا بسیار مفید خواهد بود.
  • قانون و آیین‌نامه امور گمرکی: این قانون نیز در سال ۱۳۹۰ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که حاوی نکات ارزشمندی در خصوص ترخیص کالا و فرایندهای گمرکی است. آیین‌نامه این قانون نیز تجار و بازرگانان را بیشتر با قوانین واردات کالا آشنا خواهد کرد.
  • کتاب مقررات صادرات و واردت: این کتاب حاوی نکات اجرایی بسیار زیادی در خصوص وادرات و صادرات کالاهای مختلف و تعرفه‌های مرتبط با آنها است. کتاب مذکور هر ساله بروزرسانی شده و توسط سازمان توسعه تجارت منتشر می‌شود. نسخه الکترونیکی آن از طریق سایت سازمان تجارت در دسترس خواهد بود.
  • بخشنامه‌های اجرایی: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی جزء مهم‌ترین قوانین واردات کالا محسوب می‌شوند که شما را با جزئی‌ترین و بروزترین مقررات این حوزه آشنا می‌کند. برای اطلاع از این بخشنامه‌ها باید به صورت روزانه اخبار و اطلاعات مربوط به تجارت و واردات کالاهای مختلف را بررسی کنید.
    ما به مهم‌ترین مقررات واردات کالا اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که قوانین متعدد دیگری در این خصوص در زمینه‌های حمل‌ونقل، تخصیص ارز، ثبت سفارش و حوزه‌های دیگر وجود دارد.

ثبت سفارش

انجام ثبت سفارش یکی از مهم‌ترین مراحل واردات کالا به شمار می‌رود. در این مرحله واردکننده باید به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت مراجعه و درخواست خود را جهت واردات کالای مذکور ارائه دهد. به نوعی فرد واردکننده باید نظر کارشناسان وزارت صمت را جهت واردات کالا جلب کند.

ممکن است برخی از کالاها دارای ممنوعیت واردات باشند که باید در مراحل قبل در این خصوص تحقیق کافی کرده باشید. برای انجام ثبت سفارش باید به سامانه جامع تجارت به آدرس اینترنتی ntsw.ir مراجعه کنید و مراحل ثبت سفارش را انجام دهید.

ثبت سفارش کالاهای مختلف دارای مراحل خاص خود بوده و معمولا با یکدیگر تفاوت دارند. لازم به ذکر است گاهی اوقات جهت واردات یک کالای خاص نیاز است علاوه بر مجوز وزارت صمت از سایر دستگاه‌های مرتبط دیگر نیز مجوزهای لازم را اخذ کنید.

 ثبت سفارش کالا از اروپا

تخصیص ارز و پرداخت بین‌المللی

در مراحل قبل توضیح دادیم که واردکننده و فروشنده کالا در خصوص ارز مورد مبادله با یکدیگر به توافق خواهند رسید. در این مرحله نیاز است تا واردکننده اقدام به تهیه ارز کند.

تهیه ارز معمولا به چندین طرق مختلف صورت می‌گیرد. معمولا دولت به برخی از کالاهای اساسی ارز ترجیحی یا ارز دولتی اختصاص می‌دهد. این گروه از کالاها بیشتر مواد غذایی و خوراکی هستند.

در چند سال اخیر و به دنبال بحران ارزی، دولت سامانه‌ای را برای تخصیص ارز به نام سامانه نیما طراحی کرد که واردکنندگان از آنجا می‌توانند برای سایر کالاها ارز تهیه کنند. ضمن آنکه تهیه ارز طرق مختلف دیگر مانند صرافی و بانک‌ها نیز صورت می‌گیرد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.
اما پرداخت بین‌الملل نیز معمولا به چندین طرق مختلف صورت می‌گیرد که تجار ایرانی به علت تحریم‌ها با برخی مشکلات در این خصوص روبرو هستند.
برات، اعتبار اسنادی و پیش‌پرداخت از روش‌های مرسوم پرداخت بین‌المللی هستند. جهت کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می‌توانید از مشاوره واردات استفاده کنید.

حمل و نقل و بیمه کالا

حمل‌ و نقل کالا به روش‌های مختلفی از قبیل حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی صورت می‌گیرد که باید بسته به مبدا کالا و توافق با فروشنده یکی را انتخاب کنید. فروشنده و خریدار انتخاب رروش حمل‌ونقل کالا را با استفاده از قواعد بین‌المللی اینکوترمز انجام می‌دهند. این قواعد دارای حالت‌های مختلفی بوده که در هر کدام از آنها ریسک خریدار و فروشنده متفاوت است.
در این مرحله نیاز است که فرد تسلط بالایی نسبت به قواعد بین‌المللی اینکوترمز داشته باشد تا براساس شرایط خود بهترین روش را انتخاب کند. ضمن آنکه معمولا نیاز است با یک شرکت بیمه در خصوص بیمه کردن کالای مورد نظر نیز به توافق رسید که مستلزم پرداخت هزینه بیمه است.

 حمل و نقل و بیمه کالا از اروپا

ترخیص کالا از گمرک

بعد از انجام مراحل قبل، کالای مورد نظر به گمرک مقصد خواهد رسید و اکنون واردکننده باید آن را ترخیص کند. ترخیص کالا یکی از اقدامات مهم در مراحل واردات کالا به شمار می‌رود که نیاز دارد فرد با قوانین واردات کالا نیز آشنا باشد.

در این مرحله واردکننده باید اسناد و مدارک مربوط به کالای مورد نظر را به گمرک ارائه دهد و بعد از طی مراحلی و پرداخت برخی از هزینه‌ها آن را دریافت کند. معمولا بسیاری از واردکنندگان در این مرحله به مشکل برخواهند خورد. بنابراین ناگزیر از مشاوره واردات استفاده می‌کنند.

ترخیص کالا از گمرک

اتحادیه اروپا هم اکنون شامل ۲۸ کشور مستقل می‌شود که عبارتند از:
اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، آلمان، بریتانیا، بلژیک، بلغارستان، پرتغال، دانمارک، رومانی، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس،لتونی، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند و یونان و کرواسی. پنج کشور ایسلند، مونته‌نگرو، ترکیه، جمهوری مقدونیه و صربستان نیز در لیست انتظار پیوستن به این اتحادیه هستند.
همچنین سه کشور آلبانی، بوسنی و هرزگوین و کوزوو از جمله کشورهای فهرست نامزد‌های بالقوه اتحادیه اروپا هستند.
آمار واردات نشان می‌دهد ۵ کشور اروپایی جزء ۱۰ صادرکننده عمده کالا به ایران هستند و در ماه های اخیر نیز واردات از آمریکا سیر صعودی داشته است.
ترتیب کشورهای چین، امارات، جمهوری کره، ترکیه، سوئیس، هند، آلمان، ایتالیا، فرانسه و هلند جزء ۱۰ کشور عمده واردکننده به ایران هستند.

همچنین آمریکا در رتبه سی‌ و ششم واردات به ایران قرار دارد.که بین ۲۷ کشور اروپایی آلمان قطب اصلی اقتصاد و صنعت بوده و سپس فرانسه و هلند و سایر کشورهای عضو شینگن قرار دارند.

تجارت با اروپا، واردات کالا از اروپا و صادرات به اروپا در شرایط تحریم تخصص ماست.

کشورهای انگلستان، ترکیه، آلمان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، سوئد، روسیه، ایرلند و هلند