سرمایه گذاری ارزی

سرمایه گذاری ارزی

در سال‌ های اخیر ما به شدت شاهد نوسانات اقتصادی و ارزی زیادی بودیم که بخش‌ های مختلف زندگی ما را تحت تاثیر قرار دادند. همین نوسانات اقتصادی بسیاری را به این فکر انداخت که برای محافظت از سرمایه خود و صد البته سود بردن، سراغ سرمایه‌ گذاری ارزی بروند. سرمایه گذاری‌ ها در این زمینه به حدی زیاد بوده که تخمین زده می‌ شود چیزی در حدود ۲۵ میلیارد دلار ارز در دسترس مردم عادی (یا بهتر است بگوییم قشر دارا) است. یکی از راه های مناسب برای سرمایه گذاری ارزی، افتتاح حساب ارزی در بانک‌ ها است. این روش می تواند بسیار به صرفه باشد و از سوی دیگر روند دسترسی به سود و اصل پول را برای سرمایه گذاران راحت‌تر کند. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد و نکاتی را با شما در در میان خواهیم گذاشت.

سرمایه گذاری ارزی در بانک‌ ها

با افزایش استقبال عموم مردم از سرمایه گذاری ارزی بانک‌ های مختلف با یکدیگر برای جذب سپرده گذار وارد رقابت شدند. بسیاری از این بانک‌ ها نرخ‌ های جذاب و ترغیب کننده‌ ای را برای مشتریان خود در نظر گرفتند، به صورتی که نرخ سود در برخی از آنها به ۵.۵ درصد نیز رسیده است. از ۱۵ سال پیش و دوران اجرای قانون برنامه چهارم توسعه، دولت ایران وظیفه دارد که هر سال نرخ ارز را با توجه به تورم جهانی و تورم داخلی و البته ما به‌ تفاوت آنها تنظیم کند. اما محافظه کار بودن دولت‌ ها باعث به تاخیر افتادن اجرای این قانون شده است، به همین دلیل است که در زمان بحران‌ های سیاسی شاهد افزایش چشمگیر نرخ ارز هستیم. این در صورتی است که اگر این قانون به درستی در ایران اجرا شود، در حالت نرمال ما باید سالانه فقط ۱۵ درصد افزایش نرخ ارز داشته باشیم. صد البته افزایش نرخ ارز به این صورت باعث ایجاد فشار بر روی برخی از اقشار ضعیف جامعه می‌ شود، اما سرمایه گذاری ارزی بی شک راهی است که کمک می‌ کند برخی در این میان به سود برسند.

مزایای سرمایه گذاری ارزی

افتتاح حساب ارزی و سرمایه‌ گذاری از این طریق می‌ تواند مزایای زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد. یکی از اصلی‌ ترین این مزایا امکان نگه داشتن بیش از ۱۰ هزار یورو در حساب است، چرا که طبق قانون افراد نمی‌ توانند بیشتر از ۱۰ هزار یورو اسکناس نگه دارند. به همین دلیل افتتاح حساب ارزی کمک می‌ کند تا بتوانید هر میزان ارز مورد نظر خود را به راحتی ذخیره و آن را در بانک سپرده کنید. از سوی دیگر برداشت این مبالغ و سود آنها نیز برای افراد بسیار ساده خواهد بود. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از سپرده گذاران در سال‌ های ۹۰ و ۹۱ زمانی که قصد گرفتن سپرده ارزی خود را داشتند، از طرف بانک با مشکل مواجه شدند. همین موضوع باعث شده تا همین امروز استقبال عامه مردم از افتتاح حساب‌ های ارزی کاهش پیدا کند و مردم نسبت به بانک‌ ها در این زمینه اعتماد کمی داشته باشند. راه حلی که برای این مشکل در نظر گرفته شده، تبدیل بانک ها به عاملان افتتاح حساب است و پس از آن سرمایه افراد در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد تا از بروز بسیاری از مشکلاتی که گفته شد، جلوگیری شود.

انواع سرمایه گذاری ارزی

انواع سرمایه‌ گذاری ارزی را بر اساس مدت زمان سرمایه گذاری می‌ توان به دسته بندی‌ های زیر تقسیم کرد:

  • یک ماهه
  • سه ماهه
  • شش ماهه
  • نه ماهه
  • یکساله

بانک‌ های مختلف از طریق شعبه‌ های ارزی خود روند افتتاح حساب را برای مشتریان طی می‌ کنند. افتتاحیه حساب های ارزی اجازه می‌ دهد تا افراد در قرعه کشی شرکت کنند و حتی برای حساب خود دسته چک نیز دریافت نمایند. روند پرداخت سود نیز با توجه به مدت زمان سپرده گذاری می‌ تواند متفاوت باشد. البته باید در نظر داشت که روند سود دهی، افتتاح حساب و… می‌ تواند تحت تاثیر نوع ارز مورد نظر شما برای سرمایه گذاری ارزی قرار گیرد. انواع این سرمایه‌ گذاری‌ ها عبارتند از:

  • سرمایه گذاری ارزی پوند
  • سرمایه گذاری ارزی درهم
  • سرمایه گذاری ارزی یورو
  • سرمایه گذاری ارزی دلار

گزینه‌ های مناسب برای سرمایه گذاری ارزی

انتخاب نوع ارز مورد نظر در زمان سرمایه گذاری ارزی موضوع بسیار مهم و حیاتی می‌ باشد که حتماً باید به آن توجه کنید. معمولاً دلار و یورو بین ارزهای مختلف از محبوبیت بالاتری برخوردارند و افراد دلایل مختلفی برای رفتن به طرف این ارزها دارند. نکته‌ ای که تمام این افراد باید مد نظر قرار دهند این است که حتماً قبل از هر کاری بدانند سرمایه ‌گذاری ارزی همواره می‌ تواند با ریسک بالایی همراه باشد. از همین رو طبیعتاً باید سراغ بازارهای ارزی رفت که سود بالا و ریسک کمتری دارند. همچنین همیشه از تصمیم گیری‌ های لحظه‌ ای باید اجتناب کرد. استفاده از تجربیات دیگران و به خصوص افرادی که به آنها اعتماد دارید، قطعا کمک می‌ کند تا در این زمینه تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

وقتی آمار مربوط به نوسانات ارز را در سال های اخیر مورد بررسی قرار می‌ دهیم، متوجه این موضوع خواهیم شد که نسبت به ریال ایران تمامی ارز‌های متعلق به کشورهای مختلف جهان رشد مناسبی داشته‌ اند و همین باعث شده تا افراد زیادی علاقمند به سرمایه گذاری ارزی شوند. از سوی دیگر بی‌ ثباتی بازار ایران باعث شده که فصل‌ های مختلف سال نیز روند سرمایه گذاری ارزی متفاوت باشد. اما به طور کلی می‌ توان سه ارز دلار، پوند و یورو را به عنوان سه ارز پرکاربرد در بازار ایران نام برد که در میان آنها دلار و یورو متقاضی بیشتری دارند.

سرمایه گذاری ارزی دلار

نوسانات بالای قیمت دلار زندگی همه را در سال های اخیر تحت تاثیر قرار داده و در بازار ایران شاهد این موضوع هستیم که حتی اقلام مصرفی تولیدی داخل کشور نیز با افزایش قیمت دلار، دچار تورم شده‌ اند. حتما شما هم میدانید که بسیاری از افراد ناآگاه با سرمایه گذاری کورکورانه در زمینه خرید فروش دلار ضرر زیادی را متحمل شدند، اما نباید فراموش کرد که بسیاری از خرید و فروش دلار توانستند سود مناسبی کسب کنند. یکی از دلایل اصلی که باعث ضرر این افراد شده، داشتن دید کوتاه مدت است، آنها می‌ خواهند به سرعت سرمایه خود را چند برابر کنند و در این زمینه ناموفق خواهند بود. این در صورتی است که کارشناسان ما عقیده دارند، سرمایه گذاری ارزی بلند مدت روی دلار قطعا می‌ تواند انتخاب بهتری باشد، چرا که نوسانات ارزی در کوتاه مدت بسیار بالاست و در نتیجه انجام تصمیم گیری لحظه‌ ای اشتباه می‌ تواند باعث از دست رفتن سرمایه شود. اما وقتی به آمار سوددهی دلار در طولانی مدت نگاه می‌ کنیم، می‌ توانیم نتیجه بگیریم سرمایه گذاری ارزی روی دلار در طولانی مدت قطعا گزینه بهتر و البته کم ریسکی خواهد بود. در ضمن برای سایر ارزها مانند یورو، پوند و… نیز بهتر است نمودار نوسانات قیمت آنها را در طول زمان مورد بررسی قرار دهید تا در نهایت تصمیم عاقلانه‌تری برای سرمایه خود بگیرید.