سرمایه گذاری در فرانچایز چیست

سرمایه گذاری در فرانچایز چیست و چه شرایطی دارد؟

امروزه اصطلاح فرانچایز بسیار به گوش می‌ خورد، زیرا خیلی از افراد این روزها به دنبال سرمایه‌ گذاری در کشورهای خارجی به خصوص کشورهای اروپایی هستند. برای سرمایه‌ گذاری در کشورهای اروپایی روش‌ های بسیاری مانند سرمایه گذاری با خرید ملک، تاسیس شرکت، کارآفرینی، خرید حق امتیاز و نمایندگی شرکت‌ های بزرگ یا فرانچایز وجود دارد. دلیل مورد توجه واقع شدن فرانچایز توانایی اخذ اقامت دائم با کمک آن است. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی در خصوص سرمایه‌ گذاری در فرانچایز و مزایای آن در اختیار شما قرار دهیم.

سرمایه‌ گذاری در فرانچایز چیست؟

یکی از انواع سرمایه‌ گذاری‌ های محبوب سرمایه‌ گذاری در فرانچایز یا معادل فارسی آن، فرانشیز است. در سال ۱۹۳۰ یکی از رستوران‌ های بزرگ به نام هاوارد جانسون برای بیشتر کردن محبوبیت برند خود آغاز به زنجیره‌ ای کردن این رستوران کرد. بعد از آن رستوران‌ های بزرگ دیگری همچون McDonald’s برای افزایش سود خود و دریافت سهم بیشتری از بازار آغاز به این کار کردند. این نوع سرمایه‌ گذاری به معنی دریافت نمایندگی یکی از کمپانی‌ های بزرگ مانند فروشگاه‌ ها و رستوران‌ های زنجیره‌ ای معتبر است. به عبارت دیگر فرانچایز، مجوزی برای انجام فعالیت تجاری با علائم تجاری یکی از کمپانی‌ های بزرگ دنیا است. از ویژگی‌ های حائز اهمیت این نوع سرمایه گذاری می‌ توان به کم ریسک بودن و سود بالای این سرمایه‌ گذاری اشاره کرد.

کسب اقامت اروپا با سرمایه‌گذاری در فرانچایز

با سرمایه‌ گذاری در فرانچایز در یکی از کشورهای اروپایی حوزه شینگن، می‌ توان علاوه بر کسب اقامت دائم برای خود، برای خانواده خود نیز اقامت دائم دریافت کرد. با داشتن اقامت سرمایه‌ گذاری در یکی از کشورهای اروپایی می‌ توان در تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا سفر کرد و بعد از پنج سال اقامت در کشوری که در آن سرمایه‌ گذاری فرانچایز انجام شده است، فرد قادر خواهد بود در هر کشور دیگر اروپایی که می‌ خواهد به زندگی ادامه دهد. از مزایای حائز اهمیت سرمایه‌ گذاری فرانچایز در کشورهای اروپایی می‌ توان به زندگی با تمامی افراد خانواده در سطح بالای کیفیتی، اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد. فرزندان افرادی که مقیم اروپا می‌ شوند، نیز می‌ توانند به طور رایگان در بهترین دانشگاه‌‌ ها و مدارس اروپایی تحصیل کرده و از بالاترین سطح علمی برخوردار شوند.

شرایط خرید فرانچایز

اولین قدم برای آغاز هر نوع سرمایه‌ گذاری، مطالعه در مورد آن و مشورت با افراد متخصص است. تیم متخصص شرکت ما آماده است تا بستر را در زمینه سرمایه‌ گذاری در فرانچایز برای تمامی متقاضیان فراهم کرده و به آنها مشاوره دهد. قدم اول مطالعه در مورد این موضوع است که چه نوع فرانچایزی برای شما مناسب است. برای اینکار می‌ توان بسیاری از آزمون‌ های خودآزمایی تشخیص مهارت و علایق را انجام داد. در قدم بعد استفاده از وب سایت فرانچایز می‌ تواند شما را در یافتن بهترین آن کمک کند. از دیگر شرایطی که فرد فرانچایز گیرنده باید داشته باشد، دانستن زبان کشور مقصد است.

افرادی که به عنوان فرانچایز دهنده متقاضیان را بررسی می‌ کنند، معمولا ملاک‌ هایی نظیر شرایط مالی، رزومه کاری و توانایی‌ های حرفه‌ ای فرد را مدنظر قرار می دهند. از سوابقی که می‌ تواند به فرد در گرفتن امتیاز خرید فرانچایز کمک کند، سابقه مدیریت است. زیرا زمانی که فردی در فرانچایز سرمایه‌ گذاری می‌ کند، به عنوان مدیر آن شعبه در نظر گرفته می‌ شود. دلیل این سختگیری‌ ها، اهمیت تمامی شعب آن برند می‌ باشد. به طور کلی هر برند روند خاصی در اعطای نمره به سرمایه‌ گذاران در فرانچایز دارد، اما نمره مرسوم در بین اکثر آن‌ها نمره ۶۸۰ به بالا بوده است. شرایط عمومی برای سرمایه‌گذاری در فرانچایز عبارتند از:

 • داشتن متوسط درآمد سالانه ۶۰۰۰۰ دلار و یا بیشتر
 • داشتن سنی بین ۳۵ تا ۵۵
 • داشتن مبلغ نقد ۲۵۰۰۰۰ دلار به بالا
 • داشتن تجربه مدیریت در رزومه
 • داشتن برنامه جامع برای بازنشستگی
 • صاحب برند تجاری نبودن

قرارداد فرانچایز

در سرمایه‌ گذاری فرانچایز یک قرارداد حقوقی نوشته می‌ شود که آثار حقوقی مربوط به خود را دارد. در قرارداد مخصوص به فرانچایز، متنی نوشته شده که طی آن فرانچایز دهنده این امکان را به طرف قرارداد خود می‌ دهد که با استفاده از مالکیت فکری و علائم تجاری برند مورد نظر فعالیت خود را آغاز کند. همچنین فرانچایز دهنده تعدادی قاعده و اصول برای نحوه مدیریت تولید و خدمات برای سود بیشتر را به فرانچایز گیرنده می‌ دهد. به طور کلی کمپانی‌ های بزرگ با بستن این قرارداد سه موضوع را با فرانچایز گیرنده به اشتراک می‌ گذارند؛ این سه مورد عبارتند از استفاده از برند تجاری معروف، عرضه دانش‌ های مخصوص برای گسترش تجارت و در آخر دریافت هزینه کمی برای داشتن شعبه‌ ای از برندی بزرگ.

هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در فرانچایز

برای تکمیل تحقیقات لازم در راستای سرمایه‌ گذاری در فرانچایز، لازم است تا در مورد هزینه‌ های احتمالی و قطعی آن نیز اطلاع کسب شود. از هزینه‌ های دائمی سرمایه‌ گذاری در فرانچایز می‌ توان به هزینه اولیه سرمایه‌ گذاری اشاره کرد که این هزینه با توجه به برند و نوع کمپانی انتخابی متفاوت است. برای نمونه میزان هزینه پرداختی برای خرید حق امتیاز برند مک دونالد با هزینه پرداختی برای برند کینگ برگر متفاوت خواهد بود. بعد از مشخص شدن برند مورد نظر بهتر است تا کشور مورد نظر برای سرمایه‌ گذاری انتخاب شود. نکته حائز اهمیت در مورد سرمایه‌ گذاری در فرانچایز این است که فرانچایز دهنده هزینه خرید مواد و تجهیزات اولیه را برعهده دارد.

کشورهای اروپایی یکی از بهترین گزینه‌ ها برای دریافت این امتیاز هستند. همانطور که گفته شد، به دلیل اینکه فرانچایز گیرنده به مدیریت شعبه واگذار شده منسوب می‌ شود، یادگیری زبان کشور مقصد الزامی است. هزینه‌ های یادگیری زبان کشور مقصد نیز یکی از هزینه‌ هایی است که هر فرد باید به آن توجه کند. علاوه‌ بر هزینه‌ های خرید امتیاز نمایندگی، هزینه‌ هایی برای رسمی شدن کسب‌ و کار نیز وجود دارد. همچنین برای رسیدن به سود بسیار و بازگشت هرچه زودتر سرمایه بهتر است تا هزینه‌ هایی جانبی برای کسب‌ و کار نوپا خود پرداخت کرد. در کل هزینه اولیه مورد نظر برای سرمایه‌ گذاری در فرانچایز، مبلغی بین ۲۵۰ هزار یورو تا ۱.۵ میلیون یورو می‌ باشد. به طور کلی هزینه‌ های سرمایه‌ گذاری در فرانچایز را می‌ توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 • هزینه‌ های اولیه خرید امتیاز
 • هزینه‌ های خرید و یا اجاره محل کار (نوع این محل وابسته به نوع کار و نظر صاحب برند است.)
 • هزینه‌ های دکوراسیون داخلی
 • هزینه‌ های مربوط به نیرو کار استخدامی

بهترین موارد سرمایه‌ گذاری فرانچایز

فرانچایز یکی از راحت‌ ترین راه‌ ها برای افراد متخصص در این زمینه است که قصد اقامت و شروع کسب‌وکار در اروپا را دارند. به طور کلی کمپانی‌ هایی که امتیاز فرانچایز را واگذار می‌ کنند، در زمینه‌ های رستوران، کافی شاپ، فست فود، مراکز زیبایی، خدمات مسافری، مراکز تجاری و … فعالیت می‌ کنند. بهترین گزینه‌ های انتخابی برای سرمایه‌ گذاری در فرانچایز شرکت‌ های زیر می‌باشند:

 • Dunkin
 • McDonald’s
 • Eleven
 • UPS Store
 • Sonic