مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا

مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا

دسترسی به مواد اولیه با کیفیت و مناسب یکی از مهم ترین قدم‌ هایی است که شرکت‌ های تولید کننده باید برای تولید و عرضه محصولات با کیفیت در بازار به آن توجه ویژه داشته باشند. کشورهای اروپایی همواره در زمینه تولید مواد اولیه مورد استفاده برای صنایع مختلف پیشگام بودند. دسترسی به محصولات متنوع و داشتن تجهیزاتی با تکنولوژی ساخت بالا اجازه می‌ دهد تا بسیاری از آنها به عنوان بهترین صادر کننده‌ های مواد اولیه در جهان شناخته شود. همین قضیه باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان داخل از کشور به دنبال روش مناسبی برای وارد کردن مواد اولیه از کشورهای اروپایی باشند. در ضمن بسیاری از افراد فعال در عرصه تجارت ممکن است بخواهند از این میزان تقاضای بالا استفاده کنند و از این طریق به سود برسند. در ادامه این مطلب ما بیشتر در خصوص مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا صحبت خواهیم کرد و اطلاعات مفیدی را در این زمینه با شما در میان می‌ گذاریم.

مزایای تجارت مواد اولیه در ایران

از سال‌ های بسیار دور تا به امروز تجارت نقش مهم در پیشرفت اقتصاد هر کشور داشته است. نیاز به تجارت مواد اولیه در کشورهای در حال توسعه بیشتر احساس می‌ شود، چرا که این کشورها تکنولوژی پیشرفته لازم برای تولید مواد اولیه با کیفیت را (به جز در موارد خاص) ندارند و از همین رو تکیه بیش از حد روی مواد اولیه تولید داخل می‌ تواند میزان کیفیت کلی تولیدات آنها را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر نداشتن نیروی کار ماهر و آموزش دیده کافی باعث می‌ شود تا وارد کردن مواد اولیه با کیفیت برای کشورهای توسعه انتخاب به صرفه‌ تری باشد. مورد بعدی که در این زمینه باید مد نظر قرار داد رویکردهای اقتصادی هر کشور در زمینه تولیدات می‌ باشد. به عنوان مثال بسیاری از کشورها تمرکز خود را بر روی تولید محصولاتی گذاشته اند که مستقیماً در اختیار مشتری قرار می‌ گیرد و به همین دلیل ترجیح می‌ دهند مواد اولیه مورد نیاز خود را از سایر کشورها وارد کنند.

مزایای تجارت مواد اولیه از اروپا

اتحادیه اروپا در سال‌ های اخیر توانسته قوانینی را وضع کند که روند واردات از این کشورها را به صرفه خواهد کرد. در ادامه این مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا را با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

  • ایجاد فرصت مناسب برای رشد و توسعه اقتصادی: واردات مواد اولیه با کیفیت از اروپا به کشورهای در حال توسعه مانند ایران اجازه می‌ دهد تا بتوانند اقتصاد پویا‌تری داشته باشند. همین موضوع در طولانی مدت باعث اشتغال‌ زایی و توسعه بیشتر در بخش‌ های مختلف خواهد شد.
  • وارد کردن مواد اولیه در بسیاری از موارد باعث کاهش هزینه‌ های نهایی تولید خواهد شد. همین موضوع باعث می‌ شود تا سرانه تولید ناخالص داخلی یک کشور افزایش یابد و بتواند جایگاه بهتری در اقتصاد جهانی به دست آورد.
  • تجارت مواد اولیه از اروپا به مرور زمان روند سرمایه‌ گذاری در زمینه تحقیق و توسعه را افزایش خواهد داد و می‌ توان گفت باعث راحت‌ تر شدن تبادل دانش فنی بین اروپا و کشورهای در حال توسعه ای مانند ایران می‌ شود.
  • یکی از مواردی که می‌ توان به عنوان مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا نام برد، امکان دسترسی به بازارهای جدید برای تاجران کشور است. این کار اجازه می‌ دهد تا مراودات اقتصادی بین کشوری مانند ایران و سایر کشورهای جهان راحت‌ تر شکل بگیرد و به این صورت شاهد بهبود وضعیت اقتصادی و به خصوص تولیدات داخلی خواهیم بود.
  • تجارت با کشورهای پیشرفته اروپایی به مرور زمان می‌ تواند راهکارهای مفید اقتصادی را بین شرکا به وجود بیاورد و استاندارد تولیدات کشور را بالا ببرد.
  • واردات مواد اولیه از اروپا کمک می‌ کند تا کیفیت تولیدات داخلی بتوانند به حدی برسند که با سایر کشورهای جهان رقابت کنند. از سوی دیگر مصرف کنندگان داخلی حق انتخاب گسترده‌ تری برای تهیه مایحتاج روزانه خود خواهند داشت‌.

مزیت تجارت مواد اولیه از اروپا برای دولت

دسترسی به مواد اولیه با کیفیت همانطور که گفتیم اجازه می‌ دهد میزان تولیدات ناخالص داخلی افزایش پیدا کند و همین موضوع به پیشرفت اقتصاد یک کشور در حال توسعه مانند ایران کمک زیادی خواهد کرد. از سوی دیگر به مرور زمان تجارت مواد اولیه از اروپا می‌ تواند باعث گسترده شدن منابع تامین خدمات و کالاهای کشور گردد. همین موضوع به تولیدکنندگان داخلی اجازه می‌ دهد تا در بازار فعالیت مفیدتری داشته باشند و همه در راستای پیشرفت اقتصادی کشور قدم بردارند. البته نباید این مورد را فراموش کرد که داشتن روابط تجاری مناسب با کشورهای پیشرفته اروپایی باعث می‌ شود به مرور زمان ارتباط بین این ملت‌ ها تقویت شود و روابط تجاری آنها در گذر زمان بهبود زیادی داشته باشند.

مطالعات دقیقی که در این زمینه انجام شده نشان می‌ دهد کشورهایی که روابط تجاری بیشتری با هم دارند، معمولاً تنش‌ های سیاسی کمتری را تجربه خواهند کرد و همین باعث کاهش درگیری‌ های احتمالی نظامی بین آنها خواهد شد. به شکل واقع بینانه‌ تر می‌ توان گفت ترس از دست دادن روابط مفید تجاری در کشورهای طرف قرارداد همیشه باعث می‌ شود تا روابط بین دو کشور ثبات بیشتری داشته باشد. مورد بعدی که می‌ توان به این لیست اضافه کرد، افزایش قدرت بخش تولیدات و ایجاد فرصت‌ های شغلی جدید می‌ باشد. بررسی این موضوع در کشورهای در حال توسعه به ما نشان می‌ دهد کشورهایی که در زمینه واردات مواد اولیه فعال هستند، می‌ توانند نرخ بیکاری خود را بهتر کنترل کنند و شاهد افزایش درآمد قشر کارگر باشند. در همین راستا نباید فراموش کرد افزایش درآمد متوسط سالانه قشر کارگر، قدرت خرید این طبقه را افزایش می‌ دهد و در نتیجه چرخ اقتصاد داخلی کشور به این صورت بهتر خواهد چرخید.