مشکلات انتقال ارز

مشکلات انتقال ارز

مشکلات انتقال ارز همواره موانعی را جلوی راه افراد فعال در زمینه صادرات و واردات بوجود آورده‌ اند. بسیاری از صادرکنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات در خصوص دریافت هزینه‌ های خود به صورت مبالغ ارزی به مشکل بر می خورند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد فعال در این عرصه‌ ها برای انجام تبادلات مالی خود مجبور باشند که روند پیچیده و طولانی را طی کنند. موضوع برجام و وعده‌ هایی که از طریق این عهدنامه به صادرکنندگان کالا و خدمات داده شده بود، همگی به دلایلی که همه با آنها آشنا هستیم و نیازی به بازگویی آن نیست، اثر خود را از دست دادند و تاجران داخل کشور همچنان با مشکلات انتقال ارز مواجه هستند. در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری در خصوص مشکلات انتقال ارز خواهیم داد و این قضیه را به شکل دقیق‌ تری بررسی خواهیم کرد.

منشاء مشکلات انتقال ارز در ایران

شاید به جرات بتوان گفت یکی از مسائلی که باعث دامن زدن به مشکلات انتقال ارز در ایران می‌ شود، بی اهمیتی دستگاه‌ های دولتی در این خصوص است. ارگان‌ های دولتی ممکن است در کلام اعلام کنند که از صادرات حمایت می‌ کنند، اما در عمل هیچ حمایتی از صادرکنندگان کالا و خدمات به میان نمی‌ آورند. این در حالی است که دولت هر کشور برای حل چنین مسائلی باید راهکارهای سیاسی و اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار دهد که طی آنها با دیپلماسی و سازش با سایر کشورها بتوان وضعیت تجاری و اقتصادی بین کشوری را بهبود ببخشد. این کار قطعا باعث افزایش ورود ارز به سیستم اقتصادی کشور و بهبود و وضعیت آن می‌ شود.

طبق آمارگیری‌ های انجام شده توسط گمرک مشاهده می‌ شود که در بازه زمانی حدود ۴ ماهه، میزان درآمد صادراتی کشور ما ۱۳.۷ میلیارد دلار بوده که مقدار ۱۲ میلیارد دلار آن صرفا مربوط به ۱۵ کشور است. این کشورها به عنوان شرکای سنتی ایران شناخته می‌ شوند و همین موضوع کافیست برای این که به بی ثبات بودن بازار صادرات ایران توجه کنیم. برای داشتن ثبات بیشتر در این عرصه و پشت سر گذاشتن مشکلات انتقال ارز بهتر است جغرافیای صادرات خود را افزایش داده و در فضای گسترده تری کالاها و خدمات خود را ارائه دهیم.

راه حل مشکلات انتقال ارز چیست؟

اولین و ساده‌ ترین راه حل برای مشکلات انتقال ارز این است که روند ورود پول به ایران ساده سازی و مانع زدایی شود. اما در این میان بخشنامه تسعیر ارز باعث می‌ شود صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز خود به داخل کشور به مشکل بر بخورند. یکی دیگر از راهکارهایی که برای این مشکل وجود دارد، اصلاح روند استراتژی و سیاست گذاری است. روند چنین کارهایی باید با در نظر داشتن صادرات یا اصطلاحا صادرات محور باشد، تا به این صورت ارائه دهندگان خدمات یا فروشندگان محصولات مختلف داخل کشور بتوانند رقابت مناسبی با رقبای داخلی و خارجی داشته باشند. البته در نظر داشته باشید که بهتر است صادرکنندگان داخل کشور، در بازارهای خارجی با هم رقابت نداشته باشند و در قالب هلدینگ‌های بزرگ و سازماندهی شده وارد بازار بین المللی و صادرات شوند تا به این شکل بتوان اعتبار تجار داخلی را حفظ کرد و به پیشرفت صادرات در طولانی مدت کمک کرد. از سوی دیگر سیستم بانکی کشور ما نیز باید نسبت به کاهش نرخ سود سپرده به فوریت برای کاهش نرخ بهره تسهیلات اقدامات مفیدی داشته باشد تا به این شکل از صادرات غیرنفتی کشور حمایت گردد.

وضعیت حال حاضر مشکلات انتقال ارز

بسیاری از تجار و صادرکنندگان کالا یا خدمات به دلایل سیاسی و اقتصادی که منشاء آنها می‌ تواند داخل یا خارج کشور باشد، موانع زیادی را پیش روی نقل و انتقالات ارزی می‌ بینند و همین باعث سخت شدن روال کار آنها خواهد شد. به عنوان مثال بسیاری از تجار برای انتقال ارز باید مبلغ مورد نظر خود را به کشور امارات متحده عربی، سپس مالزی و بعد از آن به کشورهای دیگر هدایت کنند تا به این صورت بتوانند در مرحله آخر به پول خود دسترسی داشته باشند. همین پیچیدگی باعث سخت شدن روند کارها و در نتیجه افزایش مشکلات انتقال ارز خواهد شد. در این میان دولت می‌ تواند نقش بسیار حیاتی و مهمی ایفا کند که در بخش‌ های بعدی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم زد.

نقش دولت در مشکلات انتقال ارز

وقتی دولت زیرساخت‌ های صادراتی مناسبی را برای افراد فعال در این عرصه فراهم نکند، شاهد این خواهیم بود که بخش خصوصی در زمینه صادرات ضعیف یا حتی ناتوان می‌شود. از سوی دیگر اقدامات ناگهانی و بدون برنامه ریزی چیزی است که از سمت دولت می‌ تواند بیشترین آسیب را صادرات یک کشور وارد کند.

یکی دیگر از مواردی که روی مشکلات انتقال ارز تاثیر بسیاری دارد، تورم بسیار بالا در کشور ماست. تاثیرات تورم روی روند صادرات چنین است که وقتی در کشور ما تورم حدود ۹ تا ۱۰ درصد و در خارج از کشور بسیار پایینتر یا حتی با صفر برابر است؛ نمی‌ توان میزان صادرات را افزایش داد. چرا که اختلاف بین قیمت داخل کشور و خارج از کشور باید از جیب تولید کنندگان محصولات پرداخت شود و همین باعث می‌ شود تا انگیزه آنها برای تولیدات کاهش پیدا کرده و به این صورت میزان تولیدات داخلی نیز کاهش پیدا کند. به طور کلی در هر کشور، دولت آن وظیفه سیاست گذاری برای روند امور صادراتی و وارداتی را دارد، از همین رو نقش دولت در زمینه رفع مشکلات انتقال ارز بسیار پر رنگ است.

یک مثال از مشکلات انتقال ارز

در سال های اخیر کشور روسیه با اتحادیه اروپا به مشکل برخورد و همین موضوع موقعیت خوبی را در اختیار صادرکنندگان میوه، خشکبار، سبزیجات و… به روسیه قرار داد. اما روند پرداخت دوجانبه بین روبل و ریال در کشور ما با مشکل مواجه شد. این در صورتی است که اگر تصمیم گیری درستی در این زمینه شده بود، باید روند پرداخت‌ ها آسان میشد. اینطور صادرکنندگان نیز می‌ توانستند با روسیه تعاملات تجاری مناسبی داشته باشند. البته موضوع را باید در نظر داشت که تحریم‌ هایی که علیه ایران وضع شده باعث شده بود تا کشور روسیه و افراد فعال در آن نیز در زمینه تعاملات مالی با کشور ایران به مشکل بر بخورند. همین قضیه پیچیدگی مشکلات انتقال ارز بین دو کشور را افزایش داده بود و البته هنوز هم بسیاری از این مشکلات پابرجا هستند. از سوی دیگر وجود همین تحریم‌ ها مسائل بیشتری را برای صادرکنندگان و تجار ایرانی به وجود آورده است. به عنوان مثال کشور قطر برای تاجران ایرانی ویزا صادر نمی‌ کند و به همین دلیل آن‌ها نمی توانند در بازارهای این کشور حضور پیدا کرده و فعالیت تجاری داشته باشند.

مشکلات انتقال ارز چه راه حلی دارند؟

یکی از راه حل‌هایی که در سال‌ های اخیر بسیار مورد توجه افراد فعال در بازار ایران قرار گرفته است، استفاده از ارز صرافی‌ های مختلف می‌ باشد. صرافی‌ ها که به عنوان واسطه عمل می‌ کنند، می‌ توانند بسیاری از تبادلات مالی و ارزی بین ما و کشورهای دیگر را ساده سازی کنند. از سوی دیگر استفاده از رمز ارز یا ارز دیجیتال که در سال‌ های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته است، کمک زیادی به رفع مشکلات انتقال ارز می‌ کند. داشتن یک بستر جامع و قوی از رمز ارز یا ارز دیجیتال به تاجران اجازه می‌ دهد تا واریزی‌ ها یا دریافتی‌ های خود را برحسب ارزهای دیجیتال مختلف مانند تتر، اتریوم، بیت کوین و… داشته باشند. همچنین در کشور ما بسترهای مناسبی برای تبدیل ارز دیجیتال به ریال در نظر گرفته شده که استفاده از آنها می‌ تواند راه حل بسیار خوبی برای افراد فعال در زمینه صادرات باشد.