واردات تجهیزات دندانپزشکی از اروپا و گرفتن مجوز

واردات تجهیزات دندانپزشکی از اروپا و گرفتن مجوز

بخش مهمی از واردات کشور ما، مربوط به کالاها و تجهیزات پزشکی هستند که امکان تولید آنها با کیفیت مناسب و قابل قبول در داخل کشور فراهم نمی باشد. همین موضوع باعث شده است تا افراد فعال در زمینه تجارت اقدامات لازم را در خصوص واردات تجهیزات پزشکی انجام دهند. البته باید در نظر داشته باشید که حساسیت بالای محصولات مورد نظر در این زمینه‌ ها باعث می‌ شود نظارت دقیق‌ تری روی واردات تجهیزات و محصولات پزشکی وجود داشته باشد. از همین رو برای انجام این کار نیاز به گرفتن مجوزهای خاص از سازمان‌ های مربوطه است. واردات تجهیزات دندانپزشکی از اروپا و گرفتن مجوزهای لازم در این زمینه، موضوعی است که در ادامه این مطلب می‌ خواهیم بیشتر به آن بپردازیم و توضیحاتی را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم.

شرایط واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز

واردات تجهیزات دندانپزشکی به ایران معمولاً از طریق کشورهای فرانسه، کره جنوبی، ایتالیا، ترکیه و چین انجام می‌ شود. افراد یا شرکت‌ هایی که در زمینه واردات تجهیزات دندانپزشکی فعالیت می‌ کنند، باید مجوزهای لازم از اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی را دریافت کرده باشند. قوانینی که برای ارائه این مجوز‌ها به افراد و شرکت‌ ها در نظر گرفته شده است، به این دلیل است که نظارت بهتری روی روند کارها وجود داشته باشد و از سوی دیگر در صورتی که مشکلی در زمینه‌ های مختلف مربوط به واردات تجهیزات دندانپزشکی بوجود آمد، بتوانند پروسه‌ های قانونی و پیگیری‌ های مربوط به آن را انجام دهند.

مسئله ای که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که فقط شرکت هایی که نام آنها در اداره کل تجهیزات پزشکی ثبت شده است، می‌ توانند در زمینه واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز آن فعالیت کنند. در صورتی که یک شرکت قصد وارد شدن به این بازار را داشته باشد، باید قبل از همه چیز روال اداری و قانونی مربوط به ثبت نام در سامانه سازمان نظارت بر واردات تجهیزات پزشکی را طی کند.

موارد مهم مربوط به واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز

وزارت بهداشت و درمان برای اینکه بتواند نظارت بهتری روی روند واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز داشته باشد، اولویت‌ های مهم و فاکتورهای اساسی را مدنظر قرار می‌ دهد:

 1. اولین و مهمترین فاکتور که این سازمان برای انجام روال کارهای خود مدنظر قرار می‌دهد این است که دارو یا تجهیزات دندانپزشکی مورد نظر که قصد وارد کردن آن را دارید، باید در کشور تولید کننده آن به فروش برسد و در شرایط مختلف از آن استفاده کنند.
 2. همچنین کلیه تجهیزات دندانپزشکی یا داروهای تولید شده در کشورهای آمریکا اروپای غربی باید گواهی تاییدیه FDA را داشته باشند.
 3. اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی حتماً قبل از صدور مجوزها باید مشخصات تجهیزات و کاربری آنها در کشور تولیدکننده را مورد بررسی قرار دهد. این روش اعتبارسنجی کمک می‌ کند تا با اطمینان بیشتری بتوانیم از محصولات پزشکی مختلف و تجهیزات گوناگون برای بیماران داخل کشور خود استفاده کنیم.

نکات مهم مربوط به گمرک در واردات تجهیزات دندانپزشکی

برای واردات هرگونه محصول نیاز به این است که ابتدا آن را وارد گمرکی کشور کنند و پس از طی کردن روال اداری مورد نظر، آن محصولات تجهیزات خاص را از گمرک ترخیص نمایند. مورد بسیار مهمی که در خصوص تمامی گمرک‌ های ایران باید بدانید این است که روند ترخیص تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی صرفاً در در بعضی از گمرک‌ های ایران انجام می‌ شود و سایر گمرک‌ ها فعالیتی در خصوص ترخیص این تجهیزات و محصولات از گمرک انجام نمی دهند. ادارات گمرکی که در ایران می‌ توانند روند ترخیص تجهیزات پزشکی را انجام دهند عبارتند از:

 • گمرک ارومیه
 • گمرک آبادان
 • گمرک سهلان
 • گمرک بندر امام خمینی
 • گمرک فرودگاه امام خمینی
 • گمرک شهید رجایی بندرعباس
 • گمرک خرمشهر

در صورتی که واردات تجهیزات دندانپزشکی به یک گمرک که امکان انجام ترخیص کالا‌های پزشکی را ندارد انجام شد، باید کلیه محموله مورد نظر را به یکی از ادارات گمرک گفته شده انتقال دهید تا بتوانید روال اداری و قانونی مربوط به ترخیص آنها را طی کنید. البته نباید فراموش کرد که انجام این روال اداری نیز نیازمند رعایت بخشنامه‌ ها و صدور مجوزهای گوناگونی است.

مواد قانونی در آیین نامه واردات تجهیزات پزشکی

برای واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوزهای مربوط به انجام این کار باید حتماً با مواد قانونی تصویب شده در این زمینه آشنایی کامل داشته باشید. در ادامه این قسمت ما مواد قانونی مربوطه را به زبان ساده خدمت شما بیان می‌ کنیم تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

 • واردات هرگونه تجهیزات دندانپزشکی دست دوم یا مستعمل، طبق قوانین کشورمان ممنوع است. فقط در شرایطی برای واردات این کالاها مجوز واردات صادر می‌ شود که امکان نوسازی و بهسازی آنها وجود داشته باشد.
 • افراد حقیقی و حقوقی باید مستندات و مدارک معتبری را در خصوص اثبات عملکرد مناسب لوازم پزشکی و میزان ایمنی آنها به ادارات مربوطه ارائه دهند.
 • تمامی شرکت‌ ها و افرادی که قصد واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز مربوط به آن را دارند، باید مدارکی مانند پروانه فعالیت و ثبت تجهیزات پزشکی، شناسنامه (که می‌ تواند متعلق به فرد یا شرکت باشد) و سایر درخواست شده توسط ادارات مورد نظر را در اختیار داشته باشند.
 • افراد یا شرکت‌ های دارای پروانه کسب و کارت بازرگانی یا مدیران واحدهای صنفی و مسئولین فنی که در زمینه واردات و استفاده از تجهیزات دندانپزشکی فعالیت می‌ کنند، موظف به رعایت تمامی مقررات و قوانین کشور در این زمینه هستند. اگر شرکت‌ های خارجی صادر کننده این محصولات یا کشور آنها نیاز به مجوزهایی در این زمینه دارند، باید حتماً اقدامات لازم برای اخذ مجوز‌ها نیز از سمت افراد فعال دریافت شود.

هزینه‌ های مربوط به واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز

واردات تجهیزات دندانپزشکی از اروپا و گرفتن مجوز در مراحل مختلف هزینه‌ های متفاوتی را می‌ تواند بر عهده فعالان این حوزه بگذارد. برخی از اساسی ترین هزینه‌ ها عبارتند از: “هزینه بارگیری، هزینه بدرقه کالا، هزینه تخلیه، هزینه کارشناسی تجهیزات دندانپزشکی، تعرفه آزمایشگاه، هزینه انبارداری، هزینه‌ های مربوط به باربری و…” این هزینه‌ ها باید توسط صاحبان کالا و یا نماینده قانونی آنها در زمان ترخیص پرداخت شود.

از سوی دیگر در نظر داشته باشید که تمامی موارد گفته شده بدون در نظر گرفتن قیمت اصلی کالاست که شما آن را به شرکت تولیدکننده پرداخت کردید. هزینه‌ های گمرکی مربوط به واردات تجهیزات دندانپزشکی و گرفتن مجوز مربوط به آنها مستقل از حقوق ورودی پرداخت شود. این مبلغ برابر با ۵ درصد ارزش گمرکی به علاوه سود بازرگانی است که قبل از ترخیص کالا باید حتماً آن را به اداره گمرک مورد نظر خود پرداخت کنید.