پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال

پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال

افرد علاقمند به سرمایه گذاری قطعا در سال های اخیر بارها نام ارزهای دیجیتال را شنیده‌ اند و حتی شاید وسوسه شده باشند که اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کنند. بسیاری صرفاً با شنیدن خبری در خصوص سودآور بودن ارز‌های دیجیتال می‌ خواهند که وارد این عرصه شوند و انتظار دارند که به سود زیادی برسند. اما این تصمیم‌گیری‌ ها در خصوص ارزهای دیجیتال کاملا کورکورانه و اشتباه می‌ باشد. برای ورود به عرصه ارزهای دیجیتال باید با مفاهیم اولیه آشنا شوید و به شکل هوشمندی برنامه ریزی کنید که پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال چقدر است. از سوی دیگر تعداد ارزهای دیجیتال رایج در بازار مالی این روزها رو به افزایش است. همین قضیه باعث می‌ شود تا تصمیم گیری برای انجام این کار از حساسیت بالایی برخوردار باشد. در ادامه این مطلب ضمن ارائه توضیحاتی، قصد داریم که به شما بگوییم پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال چقدر است.

ارز دیجیتال چیست؟

برای اینکه بهتر درک کنیم پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال چقدر است، بهتر است ابتدا نسبت با ماهیت این نوع از آشنا شویم. ارزهای دیجیتال در واقع به نمونه‌ هایی از ارز گفته می‌ شود که روند طراحی آنها با پروتکل‌ های رمزگذاری شده انجام می‌ گردد. استفاده از این پروتکل‌ های رمزگذاری شده باعث می‌ شود تا مواردی مانند جعل، کلاهبرداری یا تقلب تا حد قابل توجهی در این بستر کاهش یابد. یکی از کلیدی ترین ویژگی‌ های ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن می‌ باشد. این باعث می‌ شود تا هیچ دولت، سازمان یا نهاد خاصی روی آن‌ها کنترل و نظارت نداشته باشد. در نتیجه روند پیشبرد پروژه‌ها و مدیریت شبکه
بلاک چین ارزهای دیجیتال در بستر آن معامله می‌شوند، بدون دخالت نهادها و یا دولت‌ها انجام می‌ گردد.

این روزها به راحتی می‌ توان با استفاده از ارز‌های دیجیتال تراکنش‌ های مالی مختلفی را انجام داد. اما برای انجام این تبادلات در بسترهای گسترده به کلیدهای خصوصی و عمومی نیاز خواهید داشت. وظیفه این کلید‌ها بالا بردن امنیت فعالیت‌ های مرتبط با ارزهای دیجیتال می‌ باشد. برای تبادل ارز‌های دیگر (غیر دیجیتال) از روش‌ های سنتی استفاده می‌ شود که در آن مبلغ بالایی به عنوان کارمزد معاملات توسط موسسه‌ ها یا بانک ها دریافت خواهد شد. اما از آنجایی که تمام مبادلات مالی و تراکنش‌ های ارز دیجیتال بر روی بستر بلاک چین انجام می‌ شود، مبلغ این کارمزد به طرز قابل توجهی پایین‌تر است.

پتانسیل رشد ارز‌های دیجیتال در بازار امروز

ارزهای دیجیتال از شروع کار خود نوسانات زیادی را تجربه کرده‌ اند و از آنجایی که هیچ دولت یا نهاد خاصی روی روند نوسانات این نوع از ارز نظارت ندارد، هیچ دامنه خاصی برای بالا یا پایین رفتن قیمت ارز دیجیتال مدنظر قرار گرفته نشده است. البته در سال‌ های اخیر ما شاهد این موضوع بوده‌ ایم که وضعیت ارز‌های دیجیتال برای سرمایه گذاران و فعالان در این عرصه مطلوب بوده است. به خصوص سرمایه گذاران حرفه‌ ای، دولت‌ها، موسسات مالی و بانک‌ها زودتر از بقیه متوجه ارزش ارزهای دیجیتال شده‌اند. البته باید در نظر داشته باشیم که بانک‌ها موسسات و سایر مواردی که از آنها نام بردیم از سوی دیگر نگران حضور ارزهای دیجیتال در بازارهای مالی هستند.

ارزهای دیجیتال از لحاظ امنیت در رتبه بندی خوبی قرار دارند و از سوی دیگر روند تراکنش آنها یا تبادلات مالی به وسیله ارز دیجیتال بسیار ساده و کم هزینه‌ تر از روش های سنتی است. به همین دلیل بانکداران طبیعتاً نگران وجود ارزهای دیجیتال در بازار خواهند شد چرا که سود آنها را به خطر می‌ اندازد. در صورتی که فردی اعلام کرد که پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال بسیار بالاست و سرمایه‌گذاری در این دنیا ریسک بسیار پایینی دارد، بهتر است به حرف او توجه نکنید. چرا که امروزه حتی اقتصاددانان حرفه‌ ای و افراد متخصص در حوزه‌ های مختلف نمی‌ توانند به شکلی دقیق پتانسیل رشد ارز‌های دیجیتال را ارزیابی کنند. باید در نظر داشته باشید که برای ارزیابی میزان رشد رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال فقط به اطلاعات اقتصادی نیاز ندارید. تحلیل وضعیت ارز‌های دیجیتال نیاز به اطلاعات و تخصص بسیار بیشتری دارد که این باعث شده تا دسته زیادی از کارشناسان و دولت‌ها نتوانند به خوبی در خصوص این نوع از عرض ابراز عقیده کنند. اما به طور کلی می‌توان گفت که پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال یا ریسک ریزش قیمت آنها به طور کلی از سایر نمونه‌ های ارز بیشتر است. البته نباید فراموش کرد که همین افزایش ریسک از طرفی باعث افزایش سود در صورت سرمایه گذاری موفق خواهد شد.

بررسی روند پیشرفت ارزهای دیجیتال

بررسی روند پیشرفت ارزهای دیجیتال

اولین ارز دیجیتالی که وارد جهان شد بیت کوین بود که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده و به عنوان معروفترین ارز دیجیتالی شناخته می‌ شود. گفته می‌ شود خالق این ارز شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو است. البته بسیاری بر این باورند که این نام جعلی برای گروهی است که ارز دیجیتال بیت کوین را طراحی کرده و هویت سازنده آنها به هیچ عنوان مشخص نیست. بعد از بیت کوین ارز‌های دیجیتال دیگری نیز وارد بازار شدند که از آنها به نهادهای مختلف استقبال شد. اما از آنجایی که بیت کوین در این میان اولین و معتبرترین نوع ارز دیجیتال بود، این روزها نیز شاهد آن هستیم که قیمت آن روی نرخ سایر انواع ارز دیجیتال تاثیر می‌ گذارد.

گفته می‌ شود که بیت کوین در زمان اختراع یک بستر غیر متمرکز برای انجام تبادلات و تراکنش‌ های مالی، اختراع شد. مثال ساده که برای توضیح این قضیه وجود دارد این است که فرض کنید شما آتشی را روشن می‌ کنید، با اینکه هدف شما از آتش دریافت گرما از آن است اما این آتش دود نیز خواهد داشت. به همین دلیل می‌ توانیم بیت کوین یا ارزهای دیجیتال را دودی بنامیم که به عنوان اختراع جانبی یا نتیجه جانبی یک اختراع شناخته می‌شود. البته بسیاری معتقد هستند که بیت‌کوین دستاوردی تصادفی نبوده و کاملا برنامه ریزی شده پا به دنیای اقتصاد ما گذاشته است. جالب است بدانید تمامی تراکنش‌ های انجام شده روی ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین ثبت می‌ شود و این شبکه مانند یک دفترچه حسابداری بسیار بزرگ است. همین موضوع باعث می‌ شود تا همه افراد بتوانند از سوابق تراکنش‌ های انجام شده در عرصه ارزهای دیجیتال باخبر شوند و آنها را مورد بررسی قرار دهند.

آشنایی مختصر با انواع ارزهای دیجیتال

برای درک بهتر پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال بهتر است بدانید که این روزها بیشتر از ۲۵۰۰۰ نوع ارز دیجیتال در بازار جهانی موجود می باشد. بسته به نوع ارز دیجیتالی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید، ارزش و همچنین پتانسیل رشد آنها می‌ تواند متفاوت باشد. در ادامه این بخش ما صرفاً یک معرفی بسیار کوتاه در خصوص بعضی ارزهای رایج در بازار در اختیارتان می‌ گذاریم:

 • بیت کوین
  بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که بسیار در بازار با توجه به گرفت و اوایل سال ۲۰۱۸ توانست قیمت ۱۳ هزار دلار را تجربه کند. بیت‌ کوین توانست موانع قانونی مختلفی را پشت سر بگذارد و در سطح بین‌المللی شناخته شود.
 • اتریوم
  اتریوم جز نسل دوم ارزهای دیجیتال می‌ باشد و به عنوان یکی از ارزهای دیجیتالی تازه‌ نفس شناخته می‌ شود. این ارز که در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ وارد بازار شد، تا امروز پتانسیل رشد مناسبی را از خود نشان داده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 • ترون
  این نوع ارز دیجیتال که با نماد اختصاری TRX شناخته می‌شود، یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که با هدف ایجاد شبکه جهانی برای به اشتراک گذاری مطالب رایگان در زمینه سرگرمی به وجود آمده و فعالیت می‌ کند. به عبارتی می‌ توانیم بگوییم که ترون از تکنولوژی بلاک چین برای توسعه بازار جهانی انواع محتوا، رسانه و سرگرمی استفاده می‌ کند.
 • لایت کوین
  لایت کوین یکی از قدیمی‌ ترین انواع ارز دیجیتال موجود در بازار است که در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شده و تا امروز توانسته دوام بیاورد. این روزها بازار استخراج لایت کوین بسیار داغ است و تقریباً تعداد ۱۴۴۰۰ لایت کوین در روز که حداکثر مقدار مجاز است، استخراج می‌شود.
 • استلار
  یکی دیگر از انواع ارزهای دیجیتال استلار است که شبکه غیر متمرکز و بر پایه بلاک چین می‌ باشد. استلار از لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به بیت کوین دارد.
 • ریپل
  ریپل پروتکل این متن باز می‌ باشد که برای انجام تراکنش‌ های ارزان و سریع مورد استفاده قرار می‌ گیرد. تریپل و جای استفاده از بلاکچین از یک مکانیزم اجماع گروهی در سرورها برای تایید معامله‌ها استفاده می‌ کند، به همین دلیل تراکنش‌ های انجام شده در آن بسیار سریع انجام می‌ شوند و هزینه پایینی دارند. جالب است بدانید این پلتفرم علاوه بر اینکه ارز دیجیتال خاص خود را دارد، به تمامی کاربران اجازه می‌ دهد تا از طریق آن ارز دیجیتالی خود را در بستر Ripple Net ایجاد نمایند.

پتانسیل رشد ارزهای دیجیتال چطور پیش بینی می‌شود؟

در حال حاضر حدود ۱۰ سال از ظهور ارزهای دیجیتال در جهان می‌ گذرد و در این مدت کوتاه توانسته‌ اند که بسیاری از خبر‌های مهم این روزهای ما را به خود اختصاص دهند. تغییرات ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۸ رنگ و بوی جدید به خود گرفت و در سال ۲۰۱۹ شاهد به وجود آمدن نوسانات مثبت در این بازار شدیم که بسیاری از سرمایه‌ گذاران را خوشحال کرد. همچنین در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ نیز شاهد این روانی مثبت و نوساناتی به نفع سرمایه گذاران را استخراج کنندگان بودیم. اما در همین مدت اخیر ایلان ماسک که یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در ارز دیجیتال است بیانیه‌ ای منتشر کرده که باعث ریزش قیمت این ارز‌های دیجیتال شده است. نمی‌ توان پیش‌بینی دقیق و مشخصی از آینده ارز‌های دیجیتال داشت اما بهتر است این مورد را به شما خاطرنشان کنیم که چنین نوساناتی در بازار ارز دیجیتال طبیعی است. شاید امروز خبر خاصی قیمت ارز‌های دیجیتال را تحت تاثیر قرار دارد اما مطمئن باشید آینده روشنی پیش روی این عرض هاست. اما همچنان باید برای ورود به این عرصه با افراد متخصص که اطلاعات و تجربه کافی دارند مشورت کنید و تصمیم گیری درست و اصولی داشته باشید.