پرطرفدارترین مشاغل در آلمان برای مهاجران

پرطرفدارترین مشاغل در آلمان برای مهاجران

آلمان جزو کشورهای صنعتی و توسعه یافته‌ ای است که علاوه بر پذیرش نیروی کار متخصص از سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، از نیروی کار ماهر و تحصیل کرده سایر کشورهای غیر اروپایی نیز استقبال می‌کند. بسیاری از افراد به سبب پیشرفته بودن این کشور و دستمزد‌های منصفانه برای مهاجرت، آلمان را انتخاب می‌کنند. قطعا بدون دانش فنی و پشتوانه مالی خوب نمی‌توان به این کشور مهاجرت کرد. اما می‌توان از طریق پیدا کردن کار به فکر مهاجرت بود. در این مطلب شما را با پرطرفدارترین مشاغل در آلمان آشنا می‌کنیم که می‌توانید در صورت تخصص در آن‌ها، به فکر مهاجرت به این کشور باشید.

چرا افراد شاغل مهاجرت به آلمان را انتخاب می‌کنند؟

کشور آلمان از نظر اقتصادی در رتبه یک اتحادیه اروپا و رتبه ۵ دنیا قرار دارد. نیروی متخصص در این کشور می‌تواند به خوبی در زمینه کاری خود فعال باشد. بدون شک همه افراد آلمانی نمی‌توانند نیروی متخصص مورد نیاز کشور را تامین کنند. پس انتظار می‌رود این کشور نیروی ماهر و فعال از سایر کشورها نیز بپذیرد. این کشور همواره نیز از افرادی که مهارت‌های خاصی دارند یا در صنعت تخصص دارند؛ به خوبی استقبال کرده است. بنابراین افراد زیادی نه تنها از ایران بلکه در سراسر جهان خواستار مهاجرت به این کشور هستند.

وضعیت مشاغل برای مهاجرت به آلمان چطور خواهد بود؟

بازار کار آلمان به زنان و مردانی نیاز دارد که به خوبی آموزش دیده باشند. متخصصان خارجی چشم انداز خوبی برای کار و زندگی در آلمان دارند. طبق مطالعه‌ای که توسط وزارت کار آلمان در فوریه ۲۰۱۹ انجام شد؛ آلمان تا سال ۲۰۶۰ حداقل به ۲۶۰ هزار نفر نیروی کار متخصص غیر اروپایی جهت انجام کارهای تخصصی نیاز دارد. این رقم میزان پذیرش مهاجران به صورت سالیانه است. همچنین انتظار می‌ رود به طور متوسط سالانه حدود ۱۱۴ هزار نفر مهاجر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این کشور مهاجرت کنند.

در دسامبر ۲۰۱۸ دولت فدرال، قانون پذیرش مهاجران ماهر را تصویب کرد. این قانون به منظور دسترسی آسان‌ تر شهروندان غیر اروپایی با تخصص حرفه‌ ای به بازار کار آلمان تصویب شده است. دولت فدرال در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت متخصصان واجد شرایط خارجی است. این امر جستجو کار در آلمان برای متقاضیان بین المللی را آسان‌ تر خواهد کرد. همان طور که گفته شد متقاضیان واجد شرایط خارجی پیشاپیش شانس خوبی برای یافتن موقعیت خوب شغلی در آلمان دارند.

چطور در آلمان کار پیدا کنیم؟

بیشترین سوالی که وجود دارد این است که چطور می‌ توان به عنوان مهاجر در آلمان دنبال کار گشت. برای یافتن کار در آلمان می‌ توانید به مرکز کار مراجعه کنید. یا از درگاه‌ های کاریابی و شبکه‌ های تجاری موجود در آلمان استفاده کنید. می‌ توانید در همایش‌ ها و برنامه‌ های نوآورانه‌ ای که برای دسترسی به بازار کار برگزار می‌ شوند نیز شرکت کنید.

در کنار مهارت در کار خود باید زبان انگلیسی و آلمانی را حداقل در سطح گفتگو بلد باشید. در هنگام مصاحبه‌ ای که با شما انجام می‌ شود، از لباس مناسب استفاده کرده و سعی کنید به سوالاتی که از شما پرسیده می‌ شود، به خوبی و درستی پاسخ دهید. بهتر است قبل از انجام مصاحبه با آداب و معاشرت آلمانی‌ ها بیشتر آشنا شوید. آشنایی با فرهنگ آن‌ها به شما کمک می‌ کند که در روز مصاحبه از بروز رفتار ناخوشایند و نامتعارف در فرهنگ آنها خودداری کنید.

متخصصین و افراد واجد شرایط

تنها داشتن تخصص برای ورود و زندگی در کشور آلمان کافی نخواهد بود. بلکه باید به عنوان یک فرد خارجی تقاضای خود را به آلمان فرستاده و منتظر پاسخ باشید. اگر شرایط زیر را داشته باشید؛ شانس زیادی برای پذیرفته شدن دارید.

 • فرد واجد شرایط باید برای شغلی درخواست دهد که در آلمان کمبود آن حس می‌ شود.
 • فرد باید پیشنهاد شغلی قطعی داشته باشد. یعنی درآمد آن از سالی ۳۶ هزار یورو شروع شده و قرارداد محکمی بسته باشد.
 • مدرک تحصیلی تایید شده و با مدرک آلمانی در آن زمینه، هم پایه سازی شود.

۱۰ شغل پرطرفدار برای مهاجران به آلمان

قطعا می‌ توانید در هر زمینه‌ای که مهارت دارید و هر شغلی که دارید، برای مهاجرت کاری به آلمان اقدام کنید. اما ۱۰ شغلی که در ادامه به شما معرفی می‌ کنیم، پرطرفدارترین مشاغل در آلمان برای مهاجران در سراسر دنیا هستند. در نظر داشته باشید شهروندان اتحادیه اروپا، شهروندان ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزیلند، سوئیس و کره جنوبی نیازی به درخواست ویزای کار در آلمان ندارند. آنها پس از ورود به آلمان می‌ توانند برای پیدا کردن کار درخواست اقامت کنند. اما شهروندان سایر کشورها باید قبل از ورود به آلمان، درخواست ویزای کاری کنند. در ادامه پرطرفدارترین مشاغل در آلمان برای مهاجران را به شما معرفی می‌ کنیم.

 1. توسعه دهنده نرم افزار و برنامه نویس
  در کشورهای جهان اولی و پیشرفته، برنامه نویسان و توسعه‌ دهندگان وب از جایگاه ویژه‌ ای برخوردار هستند. آنها می‌ توانند بین سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف ارتباط برقرار کنند. همچنین ویژگی‌ مانند داشتن ذهن خلاق برای آن‌ها مزیت کاری محسوب می‌ شود. بنابراین در کشورهای پیشرفته‌ ای مانند آلمان از آنها به خوبی استقبال می‌ شود.
 2. مهندس برق و الکترونیک
  مهندسان برق یا الکترونیک به واسطه دانشی که دارند، می‌ توانند خدمات زیادی در زمینه کاری خود به کشورهای پیشرفته ارائه کنند. در نتیجه آلمان سعی می‌ کند افراد متخصص در این زمینه را جذب کند.
 3. پزشک
  در زمینه‌ های پزشکی کشور آلمان دارای جایگاهی است که همواره حرف‌ های زیادی برای گفتن داشته است. پزشکان متخصص، داروسازان و دندانپزشکان شانس خوبی برای پیدا کردن کار مناسب با مزایای خوب در این کشور دارند.
 4. پرستار
  به طور کلی آلمان کشوری است که نیاز به خدمات مراقبتی به خصوص در خانه‌ های سالمندان دارد. از کسانی که در زمینه‌ های مختلفی مانند پرستاری و خدمات کمک رسانی و بهیاری تخصص دارند، استقبال می‌ کند.
 5. مشاور و تحلیلگر فناوری اطلاعات
  فناوری‌ های جدیدی که در کشورهای پیشرفته تولید می‌ شوند، نیاز به تحلیل و بررسی دارند. داده‌ های آماری و آینده این فناوری‌ ها نیز باید به طور کامل بررسی شوند. مشاور یا تحلیلگر فناوری اطلاعات می‌ تواند در خصوص این موارد نظرات تاثیرگذاری داشته باشد.
 6. اقتصاددان یا مدیر بازرگانی
  صنعت و اقتصاد همیشه نقش مکمل هم را داشته‌ اند. بدون شک در کشوری مانند آلمان که همه چیز بر پایه صنعت است، اقتصاد و یک فرد اقتصاددان نقش اساسی در پیشرفت صنعت خواهند داشت.
 7. حسابدار یا مشاور مالی
  به سبب وجود شرکت‌ های زیادی که در ایالت‌ های مختلف آلمان به صورت سالیانه ثبت می‌ شوند، نیاز به حسابدار و مشاور مالی نیز به سرعت احساس می‌ شود. اگر در زمینه حسابداری و مشاور مالی تخصص دارید، می‌ توانید به سرعت در آلمان کار پیدا کنید.
 8. دستیار تولید
  خطوط تولید محصولات مختلف نیاز به یک یا چند دستیار تولید دارند. اگر در این زمینه مهارت دارید، آلمان بهشت دستیاران تولید است و به صورت سالیانه جاب آفر های زیادی برای این پوزیشن ارائه می‌ کند.
 9. مدیر محصول
  مدیر محصول یک پروژه وظایف زیادی را برعهده دارد. او است که مشکلات و نقاط قوت یک محصول را دانسته و آن‌ها را بهبود می‌ بخشد یا رفع می‌ کند. کسانی که در زمینه مدیریت فروش یک محصول و بهبود آن مهارت دارند، می‌ توانند به دنبال جاب آفرهای خوبی که در آلمان برای مهاجران وجود دارد باشند.
 10. معمار یا مهندس سازه
  معماران و مهندسان نه تنها در آلمان بلکه در سایر کشورهای پیشرفته می‌ توانند نقش خوبی در پیشرفت جامعه ایفا کنند. به خصوص که آلمان کشوری مهاجر پذیر است و نیاز به کسانی دارد که به طور کاملا خلاقانه سازه‌ ای را طراحی یا معماری کنند. این سازه‌ ها اغلب باید به طوری طراحی شوند که در کمترین جا بیشترین جمعیت را بتوان در خود جای دهد. در صورتی که رزومه خوبی دارید و در کنار تخصص می‌ توانید خلاقیت را در زمینه کاری خود بگنجانید، همین حالا به آلمان درخواست کار دهید.

افراد غیر متخصص چطور در آلمان کار بیابند؟

قرار نیست حتما شما یکی از مهارت‌ های بالا را داشته باشید. در نظر داشته باشید که شرکت‌ های مختلف در طول سال کارآموز با حقوق مناسب استخدام می‌ کنند. می‌ توانید به دنبال کارآموزی‌ هایی باشید که با روحیه و تحصیلات شما مرتبط هستند. اصل مهم برای کارآموزی و پذیرش در جامعه آلمان، دانش زبان آلمانی در سطح متوسط برای کارآموزی است.

سالانه مهاجران زیادی از کشورهای مختلف وارد آلمان می‌ شوند. کشوری که مهاجران متخصص را به خوبی پذیرا می‌ باشد. کافی است سعی کنید در کار خود بهترین عملکرد را ارائه کنید. در صورت کسب مهارت‌ های کافی می‌ توانید به سادگی اقامت و بلوکارت آلمان را نیز دریافت کنید.