کدام ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند؟

کدام ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند؟

ورود ارز دیجیتال به عرصه نظام مالی و سرمایه گذاری باعث تحولات زیادی شده است. پیشرفت تکنولوژی جنبه‌ های متفاوت زندگی ما را همواره تحت تاثیر قرار داده و رایج شدن ارز‌های دیجیتال یکی از این تغییر‌های بسیار بزرگ است. روند رشد ارزهای دیجیتال چنان سریع بود که حتی بعضی از دولت‌ ها نتوانستند در زمان مناسب قانون گذاری درستی برای این عرصه داشته باشند.

در اوایل ظهور ارزهای دیجیتال توجه کمی به آنها جلب شد، اما وقتی در سال ۲۰۱۷ این بازار شاهد انفجار قیمت شدیدی بود. بسیاری از سرمایه گذاران نتوانستند این بازار را نادیده بگیرند. به همین دلیل در سال‌ های اخیر شاهد این هستیم که بسیاری برای رسیدن به سود بیشتر و سرمایه گذاری مناسب وارد این بازار می‌ شوند. امروزه ارزهای دیجیتال زیادی وارد بازار شده‌ اند که تعداد آنها به بیش از ۲۵۰۰ عدد رسیده است. همین باعث شده تا بسیاری از افراد سرمایه‌ گذار یا علاقه‌ مندان به ورود در این عرصه از خود بپرسند «کدام ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند؟؟» در ادامه مطلب بیشتر زمینه سرمایه‌ گذاری ارزهای دیجیتال صحبت می‌ کنیم تا در پایان خودتان قضاوت کنید چه ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند.

نگاهی کلی به ارزهای دیجیتال

قبل از اینکه بررسی کنیم چه ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند بهتر است ابتدا کمی بیشتر با مفهوم ارزهای دیجیتال آشنا شویم. ارزهای دیجیتال به صورت الکترونیکی منتقل و ذخیره می‌ گردند و این روزها آنها به‌عنوان یک واحد پولی یا واسطه تبادل در بستر اینترنت شناخته می‌ شوند. روند تراکنش‌ های مالی ارزهای دیجیتال به شکل بدون مرز و آنی می باشد. بازار رقابتی، دموکراتیک و شفاف ارزهای دیجیتال باعث شده تا سرمایه‌گذاران در قسمت‌ های مختلف جهان به این عرضه علاقمند شوند. تفاوت مهم رمز ارزها و ارز‌های دیجیتال این است که ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند. این ارزهایی که در بخش‌ های مختلف جهان از طریق سیستم‌ های خاصی استخراج می‌ شوند را می‌ توان برای انجام تبادلات مالی مختلف به سایر واحدهای پولی رایج در کشورهای مختلف تبدیل کرد.

نکات مهم در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

یکی از مهمترین نکات در زمینه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، درک نوسانات آنهاست. در بسیاری از موارد مشاهده شده که ایجاد قوانین مبنی بر ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال در یک کشور می تواند روی نرخ آنها تاثیر بگذارد. همین نوسانات بالا باعث شده تا بانک‌های مرکزی نتواند به سادگی این ارزها را در بازار خود قبول کنند. البته بعد از کشمکش‌ های زیادی در بازار، این روزها شاهد آن هستیم که بسیاری از شرکت‌ های بزرگ جهان بیت کوین را به عنوان پول قانونی قبول کرده‌ اند و در مبادلات خود از آن استفاده می‌ کنند. بسیاری از کارشناسان اقتصادی عقیده دارند با همه گیر شدن ارز‌های دیجیتال و گسترش استفاده از آنها، نرخ این نوع ارز ثبات بیشتری پیدا خواهد کرد. اما نباید فراموش کرد که این نوسانات باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران علاقه‌مند به نوسان گیری به سمت این ارزها آمده و سود مناسبی از این طریق به دست آورند.

روش های به دست آوردن ارز دیجیتال

برای اینکه بهتر بدانیم چه ارز‌های دیجیتالی مناسب خرید هستند، بهتر است قبل از همه چیز با روش های سرمایه گذاری در این عرصه که استخراج یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌ باشد آشنا شویم. ضریب امنیت بالایی ارزهای دیجیتال باعث شده تا سرمایه‌ گذاران تمایل زیادی برای ورود به این عرصه داشته باشند. اما افرادی که قصد سرمایه گذاری روی استخراج این اظهارات را دارند، باید مسیر متفاوتی را نسبت به آنهایی که می‌ خواهند در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال فعالیت کنند بروند.

برای درک بهتر روند استخراج ارزهای دیجیتال یک مثال را برای شما توضیح می‌ دهیم؛ ابتدا تمامی حجم یک ارز دیجیتال را که قابلیت استخراج دارد را به صورت یک کوه تصور کنید. زمانی که در حال استخراج این کوه هستید، در ابتدا به روند استخراج بسیار ساده‌ تر خواهد بود اما با گذر زمان هرچی بیشتر رو به جلو می‌ روید سختی کوه بیشتر شده و نیاز به نیروی بیشتری برای بیرون کشیدن ارز دیجیتال خواهید داشت. نیروی مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال از طریق پردازنده‌ ها و سخت افزار‌های قوی تامین می‌ شود. به همین دلیل وقتی سختی استخراج یک نوع از ارز دیجیتال افزایش می‌ یابد نیاز به قدرت پردازنده بیشتری خواهی داشت. گاهی همین افزایش سختی باعث می‌ شود تا سرمایه‌ گذاران رو به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بیاورند. حساسیت بالای بازار ارز‌های دیجیتال باعث می‌ شود تا تمامی تصمیم گیری‌ ها در زمان خرید و فروش آنها حساسیت بالایی داشته باشند. از همین رو اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید، حتماً باید اطلاعات کافی کسب کرده و آموزش‌های مناسب در این زمینه را ببینید.

روند انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری

با افزایش تعداد ارزهای دیجیتال و تنوع آنها پاسخ دادن به این سوال که چه ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند، دشوار شده است. همین باعث می‌ شود تا سرمایه‌ گذاران کم تجربه با مشکل مواجه شوند. برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه باید مفاهیم پایه مربوط به ارز‌های دیجیتال را بهتر درک کنید‌. در ادامه این موارد را با شما در میان می‌گذاریم:

 • مارکت کپ (market cap)
  مارکت کپ عبارت است از حاصل ضرب قیمت ارز مورد نظر در تعداد حجمی که در بازار آن گردش دارد. این پارامتر به ما کل ارزش یک ارز دیجیتال در بازار را نمایش می‌ دهد. روند رتبه بندی تمامی ارز‌های دیجیتال در بازار بر اساس مارکت کپ می‌ باشد. متخصصان پیشنهاد می‌ کنند افرادی که قصد سرمایه گذاری کمی دارند، سراغ ارزهای دیجیتال با رتبه‌ بندی پایین‌ تری بروند تا سرمایه گذاری کم ریسک و امن‌ تری را تجربه کنند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که ارزهایی با مارکت کپ بالا معمولاً ریسک بالاتر و از سوی دیگر سوددهی بالاتری نیز دارند.
 • تعداد عرضه شده یا حجم در گردش
  فاکتور دیگری که روی ارزش ارز در بازار تأثیرگذار است، حجم در گردش آن می‌ باشد. ارزهای دیجیتال دارای حجم مشخصی هستند که از این حجم مشخص مقداری از آن در بازار مبادلات وارد شده است. هر چقدر حجم ارز وارد شده به بازار بیشتر باشد، گزینه بهتری برای خرید و فروش و سرمایه گذاری شما خواهد بود. توجه به این پارامتر به سرمایه گذاران کمک می‌ کند تا چشم انداز خود را از آینده به شکل حدودی مشخص کنند. به عنوان مثال در حال حاضر بیت کوین حجم زیادی در بازار دارد و به همین دلیل توجه سرمایه‌ گذاران زیادی را به خود جلب کرده است.
 • ساختار شبکه ای بلاک چین
  قلب هر نوع از ارزهای دیجیتال بلاک چین می‌ باشد که مجموعه‌ای از پارامترها مانند تایم ساخته شدن بلاک‌ ها، الگوریتم مورد نظر، امنیت و… را شامل می‌ شود. برای درک بهتر این موضوع می‌ توانید تحقیقات خود را با جستجو در گوگل آغاز کنید اما پیشنهاد ما به شما این است که حتماً برای درک بهتر این موضوع سراغ افرادی بروید که در این زمینه تخصص کافی دارند.

نکات مهم در زمینه انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

برای پاسخ دادن به این سوال که چه ارزهای دیجیتالی مناسب خرید هستند، نمی‌ توان به طور کلی روی نوع خاصی از ارزهای دیجیتال دست گذاشت. چرا که نوسانات این ارزها در طول زمان به شکل دقیق قابل پیش بینی نیست. مزایا و معایبی که در خصوص هر کدام از ارز‌های دیجیتال مطرح می‌ کنیم، در خصوص ارزهای دیجیتال موجود در بازار تاثیرگذار می‌ باشند و بهتر است آنها را به خاطر بسپارید.

 • وایت پیپر یا شناسنامه
  بسیاری بر این عقیده‌ اند که وایت پیپر یکی از بهترین فاکتورهای ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری است و می‌ تواند تمامی قوانین حاکم بر ارزهای دیجیتال را با جزئیات خاصی به شما نشان دهد. این جزئیات عبارتند از معایب، مزایا، هشدارها، سرمایه گذاران اصلی، توسعه دهندگان و… همچنین تیم پشتیبانی قوی که برای رفع نقایص و توسعه فعالیت می‌ کند، بسیار حرفه‌ ای عمل کرده و به کاربران خود اجازه می‌ دهد تا چشم انداز مناسبی از آینده این نوع ارز داشته باشند. از همین رو با استفاده از وایت پیپر یا شناسنامه هر ارز دیجیتال می‌ توانید آن را بهتر بشناسید و تصمیم گیری هوشمندانه تری داشته باشیم.
 • جهانی بودن ارز دیجیتال
  زمانی که یک ارز جهانی باشد، افراد تمام دنیا می‌ توانند در معاملات و خرید و فروش آن شرکت کنند و به همین دلیل سرمایه گذاران بیشتری جذب آن خواهند شد.
 • عمر بالا در ارز دیجیتال
  عمر بالای یک ارز دیجیتال به ما نشان می‌ دهد که آن ارز به خصوص توانسته موانع پیشروی خود را کنار بگذارد و اعتماد سرمایه‌گذاران را در طول فعالیت خود جلب کند. کارشناسان بر این عقیده‌ اند که عمر بیشتر یک ارز دیجیتال نشان دهنده امنیت و اصالت آن است.
 • کاربردپذیری
  هر چقدر کاربردپذیری یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، روی طول عمر و کاهش ریسک پذیری آن تاثیر می‌ گذارد. کاربردی بودن یک ارز دیجیتال در بخش‌ های اقتصادی مختلف می‌ تواند باعث افزایش استقبال عموم از آن گردد و از سوی دیگر نشان دهنده امنیت آن می‌ باشد. به عنوان مثال قبل از همه ارزهای دیجیتال بیت کوین وارد تبادلات اقتصادی شد و امروز هم شاهد آن هستیم که اتریوم نیز جای خود را از نظر کاربرد پذیری در بازار باز کرده است.

سخن نهایی

در این مطلب سعی کردیم که به سوال چه ارزها دیجیتالی مناسب خرید هستند، پاسخ دهیم. اما همانطور که خواندید، نامی از انواع ارز دیجیتال رایج در بازار نبردیم. چرا که ممکن است وقتی در حال مطالعه این مطلب هستید، روند بازار ارز‌های دیجیتال دچار تغییرات اساسی شده باشد. اما توجه به نکات بالا می‌ تواند راهگشای خوبی برای خرید و فروش موفق ارزهای دیجیتال توسط شما باشد. نکته نهایی که باید در خصوص خرید ارزهای دیجیتال مدنظر قرار دهید این است که هیچگاه تمام سرمایه خود را روی یک ارز دیجیتال خاص قرار ندهید، این باعث می‌ شود در صورت ریزش قیمت آنها شاهد این باشید که کل سرمایه به خطر افتاده است. پیشنهاد ما این است که در قدم اول ۱۰ ارز مورد نظر را با انجام تحقیقات گسترده و دقیق انتخاب کنید و سپس با مقایسه این ۱۰ مورد با یکدیگر به گزینه‌ های مطلوب مورد نظرتان برسید.